Návod pro motoristy kupující auto: převod auta krok za krokem

  • 16
Kupujeme auto! Je to radost doprovázená mnoha dalšími pozitivními emocemi. Často jen do chvíle, než přijdou na řadu papíry. Jak úřední záležitosti vyřešit co nejlépe? Přinášíme návod, jak zvládnout převod auta co nejrychleji a bez komplikací.
Ilustrační snímek

Dojít do bazaru, odpovědět na inzerát a následně podepsat smlouvu o prodeji auta se zdá snadné. Když si ale pro nový vůz jedete, zjistíte, že vlastně máte pochybnosti: je třeba mít povinné ručení, když jste auto právě koupili? A jak je to s papíry od auta? Dostanete je hned k vozu? A jestli ne, můžete nějakou dobu jezdit jen s čerstvě podepsanou kupní smlouvou?

Úplně ideální je kupovat auto ve všední den dopoledne, aby kupující i prodávající mohli zajít na úřad. Tam společně podají žádost, ukážou kupní smlouvu, úředník ověří jejich totožnost, klik, bum razítko, majitelé jsou přepsáni a kupec může odjet autem s technickým průkazem v kapse. Jenže takových ideálních situací je málo. Spousta smluv se tak podepisuje o víkendu či po úředních hodinách všedních dní...

Příjemné je, že dnes už prodávající a kupující nemusí jít na úřad oba. Stačí, když jeden druhého vybaví plnou mocí. Ale přesto – k dosavadním otazníkům se přidávají další. Co když nový majitel cestou domů nabourá? Auto ještě nebude převedeno a možná ani nově pojištěno... Co když auto kupuje někdo, kdo ho ani na sebe převést nehodlá? Je třeba v exekuci a nechce mít oficiálně žádný majetek. Co když prodávající, maje peníze v kapse, na úřad prostě nedojde. Budu pak jezdit vozem bez dokladů? Všechny tyto situace mají svoje řešení. Předpokládejme, že k podpisu smlouvy, převodu peněz a předání klíčků již došlo. Jak zvládnout to ostatní?

1 Kupuji nové auto

Ilustrační snímek

PRVNÍ KROK: Než vyjedete z autosalonu, sjednejte povinné ručení. Lze to, online, i když ještě nejste zapsán jako vlastník v technickém průkazu a nemáte registrační značky – smlouvu sjednáte s uvedením VIN kódu vozidla, ostatní doložíte dodatečně. Ze salonu odjíždíte a máte dočasnou registrační značku – papírovou, umístěnou na zadním skle. Pozor, s touto značkou nemůžete jet za hranice ČR.

DOKLADY: V ruce máte čistopis technického průkazu, zatím bez údajů o vlastníkovi. Jako doklad, že jste vlastníkem vozu, máte podepsanou kupní smlouvu.

TERMÍNY: Do deseti pracovních dní musíte auto registrovat na kterémkoli „dopravním inspektorátu“, nově registru silničních vozidel. Ty se nacházejí na úřadech obcí s rozšířenou působností (v Praze magistrát). Evidenční kontrolu nemusíte řešit, protože máte k autu takzvaný COC list, dnes už je to standard i při tuzemské koupi. Zápis provedou na počkání, na počkání dostanete obvykle i registrační značky.

TIP

  • Na úřad se předem elektronicky objednejte. Nebudete tam tak muset trávit dlouhé hodiny.

2 Kupuji auto od známého nebo rodiny

Koupě auta

PRVNÍ KROK: Hned při první jízdě je třeba mít povinné ručení na své jméno. Protože „při přátelském převodu“ pravděpodobně nespěcháte, máte čas a klid porovnat si nabídky pojišťoven. Smlouvu sjednejte ke dni převodu.

DOKLADY A TERMÍNY: Nezapomeňte na evidenční kontrolu – při převodu nesmí být starší než třicet dní. Jste-li kamarádi nebo příbuzní, není problém se vybavit plnou mocí a vyřízením pověřit jednu stranu. Pokud si věříte, neměla by nastat žádná z komplikací. Jen pamatujte, že převod je třeba zvládnout do deseti pracovních dní. Převod lze zařídit na kterémkoli pracovišti registru silničních vozidel.

TIP

  • Pokud auto nekupujete, ale dostáváte (třeba v rámci rodiny), sepište darovací smlouvu – ta bude na registru vozidel dokladem, že jste auto skutečně právem nabyli.

3 Kupuji auto v bazaru

Koupě špatné ojetiny může pořízení auta značně prodražit 1

PRVNÍ KROK: Povinnost mít povinné ručení hned na první jízdu platí i zde. Obvykle vám autobazar nabídne nějaké ke koupi spolu s vozem, je vhodné nabídku přijmout, i když si později třeba dohodnete výhodnější pojistku a ve lhůtě do osmi týdnů tu původní beztrestně vypovíte. Na autě jsou registrační značky a ty se nemění, ani když má nový majitel bydliště v jiném kraji.

DOKLADY: Obvykle si můžete vybrat, zda má registraci vyřídit bazar, nebo zda to chcete zařídit sami. V tom případě dostanete od bazaru plnou moc, veškeré doklady k vozu a převod musíte zvládnout do deseti pracovních dní od podpisu smlouvy. U aut, která stála v bazaru delší dobu, je třeba počítat i s evidenční kontrolou. Podle pracovníků AAA auto je to nejčastější řešení. Bazary umí i „papíry“ vyřídit za klienta, v tom případě si nechají podepsat plnou moc a doklady od vozu pošlou novému majiteli dodatečně.

TIP

  • U velkých bazarů je standardem, že historie vozu je prověřována i v exekučním rejstříku. Prověřují se zejména majitelé u vozu, který v posledních měsících vystřídal více majitelů, což může být snaha zakrýt stopy po exekuci. Zeptejte se v bazaru, jestli je původní majitel auta prověřen, případně to udělejte sami.

4 Kupuji v bazaru auto v komisním prodeji

Koupě špatné ojetiny může pořízení auta značně prodražit 3

PRVNÍ KROK: Komisní prodej znamená, že bazar koupi jen zprostředkuje. Auto „na place“ patří stále původnímu majiteli. Ten obvykle dává bazaru plnou moc, aby s vámi mohli jeho pracovníci podepsat kupní smlouvu. Před podpisem si raději ověřte, že majitel není v exekuci a neprodává tak svůj majetek neoprávněně.

DOKLADY: Když bazar prodej zprostředkovává, mívá obvykle i doklady od vozidla a zajišťuje i jeho přepis. V kupní smlouvě by pak měly být velmi jasně vymezeny povinnosti týkající se evidenční kontroly, předání dokladů od vozidla a jeho převodu v registru. Ostatní funguje obdobně jako u klasického bazarového prodeje.

TIP

  • Nechte si ukázat plnou moc mezi majitelem vozu a bazarem. Zkontrolujte, že stále platí, pokud podpis majitele není úředně ověřený, zkontaktujte ho a zjistěte, že údaje souhlasí. Jinak by se mohlo stát, že se ocitnete v patové situaci, kdy máte podepsanou smlouvu, zaplatili jste, ale ukáže se, že jste jednali s někým, kdo není vlastníkem vozidla... Pokud by byla vůle všech stran, dalo by se to samozřejmě napravit. Mohlo by ale také jít o podvod…

5 Auto kupuji od cizího

Koupě auta

PRVNÍ KROK: Před podpisem smlouvy raději ověřte, že majitel vozu není v exekuci. Kdybyste od někoho takového auto koupili, exekutor by vám ho mohl odebrat a vy byste se jen zařadili do zástupu věřitelů. Od prodávajícího opět odjíždějte s vlastním povinným ručením. Kdybyste cestou domů zavinili nehodu, budete operovat kupní smlouvou a nově uzavřeným povinným ručením.

DOKLADY A TERMÍNY: K převodu na registru je potřeba evidenční kontrola ne starší než třicet dní. Na úřad je třeba zajít do deseti pracovních dní od koupě. Ideální je, když jdou původní a budoucí majitel na úřad spolu. Když to nejde (jedete si třeba pro auto na inzerát o víkendu z Kolína do Ostravy), je třeba plná moc pro toho, kdo papírování zařídí. Co když to ale pověřený neudělá? Důvodů může být mnoho. Kupující se chce třeba vyhnout ekodani, shání ojetinu na náhradní díly, podaří se mu auto nabourat dřív než přepsat, z důvodu exekuce nechce mít majetek...

Prodávajícímu pak hrozí, že mu budou chodit pokuty za cizí špatnou jízdu, nebude moci zrušit povinné ručení, protože pojišťovna bude chtít kopii velkého techničáku s vyznačením převodu. Nebo naopak – prodávající je flink a na úřad prostě nejde. Kupující pak nemůže s vozem dál nakládat, nemá doklady, na kterých by figurovalo jeho jméno, nemůže se autem vypravit do zahraničí. Popravdě tato situace je méně pravděpodobná, protože v zájmu prodávajícího je, aby byl převod uskutečněn v pořádku.

TIP

  • Jste ten, kdo má zařídit přepis vozidla, zoufale nestíháte, odrazují vás fronty na úřadě a termín elektronického objednání je za víc než deset dní? Zkuste se obrátit na zprostředkovatele. Na internetu si můžete službu objednat, doklady předáte zprostředkovateli, vybavíte ho plnou mocí, zaplatíte a pak už si jen přijdete pro hotové „papíry“. Cena za službu se u tuzemského převodu pohybuje od 500 do 1 500 korun + platíte samozřejmě správní poplatky.

JAK POSTUPOVAT PŘI PŘEVODU

  • Auto převádí prodávající (lepší varianta):
    Musí zařídit evidenční prohlídku ještě před předáním vozidla.
    K převodu potřebuje plnou moc s ověřeným podpisem od kupujícího.
    Ponechá si velký technický průkaz, ten po zařízení převodu zašle kupujícímu.
  • Auto převádí kupující (pohodlnější, méně bezpečná varianta):
    Je potřeba plná moc s ověřeným podpisem od prodávajícího.
    Musí mít hned k dispozici doklady k vozu.
    Sám zařídí evidenční prohlídku a následně převod.

KDYŽ DOHODA NEPLATÍ A PŘEVOD SE NEUSKUTEČNÍ

  • Když pověřený přepis nezařídí, může se druhá strana obrátit na registr vozidel sama. Potřebovat bude kromě osobních dokladů i kupní smlouvu s informacemi o prodávajícím i kupujícím, protokol o evidenční kontrole (proto je dobré, když ji prodávající udělá před předáním auta sám), doklady k vozidlu (pokud je má druhá strana, není od věci alespoň jejich kopie) a zelenou kartu o povinném ručení.
  • Převod tímto způsobem se neodehraje „na počkání“, úřad vyzve toho, kdo byl původně pověřen, aby se o převod postaral, k vyjádření. Ale převod nakonec uskuteční – vystaví nové doklady a ty původní pozbydou platnost.

6 Auto na splátky

Ilustrační snímek

Koupili jste auto na spotřebitelský úvěr či leasing a splátky končí? Převod se dá udělat dvěma způsoby:

1. Častější je model, kdy v dokumentech vozu je jako vlastník zapsána splátková/leasingová společnost, klient je takzvaný provozovatel. V době, kdy splatíte a stanete se vlastníkem auta, dostanete od společnosti plnou moc a sami budete muset vyřešit a zaplatit evidenční prohlídku i přepsání v registru silničních vozidel.

2. Druhý typ smlouvy sjednávají jen některé půjčovací firmy a to se spolehlivými a bonitními klienty: V dokumentech vozu je od začátku psáno vaše jméno, jezdíte s kartičkou osvědčení o registraci, velký technický průkaz je uložen u půjčovací společnosti, vydají vám ho na požádání, když jedete třeba na technickou. Když splátky končí, společnost za vás obvykle vše vyřídí i zaplatí – pošlou vás na evidenční kontrolu, zařídí převod na registru a velký techničák vám následně zašlou.

TIP

  • Ačkoli jste už tímhle autem jezdili nějakou dobu, teď budete muset nově sjednat povinné ručení na své jméno, to je ještě před zapsáním změny vlastníka na úřadě nezbytné.

Doklady, které jsou třeba k převodu auta

  • Originál dokladu o nabytí vozidla: faktura, kupní, leasingová či darovací smlouva...
  • Plná moc od druhé strany transakce (kupujícího – prodávajícího) s úředně ověřeným podpisem.
  • Žádost o zápis auta do registru silničních vozidel. Stáhnout si ji můžete z internetu či si ji vzít na úřadě, kde volně leží mezi formuláři.
  • Originál velkého technického průkazu,u úplně nových aut jde o čistopis.
  • Doklad o evidenční kontrole ne starší než třicet dní.
  • Doklad o pojištění odpovědnosti (povinné ručení).
  • Doklad totožnosti.

Jak zjistit, zda není majitel v exekuci

  • Na přímou otázku nemusíte získat pravdivou odpověď. Bohužel zatím neexistuje žádný rejstřík, kde byste našli úplně všechno. Obrátit se můžete na Centrální evidenci exekucí, kterou vede exekutorská komora. Jedno nahlédnutí do systému Centrální evidence exekucí ČR stojí 60 korun. Nenajdete zde však údaje o výkonech rozhodnutí vedených soudy, exekucích vedených orgány státní správy a samosprávy, finančními orgány či zdravotními pojišťovnami.
  • Od věci není ani prohlédnout insolvenční rejstřík – osoby v něm vedené jsou přeci jen víc ohrožené exekucí, než je běžné.

Na kolik přijdou poplatky

  • převod stojí 800 korun
  • evidenční kontrola 400 korun
  • ověření podpisu na plné moci 30 korun
  • ekologická daň 3 až 10 000 korun (podle toho, jakou splňuje auto ekologickou normu)