Velké citroëny se kromě neopakovatelného vzhledu proslavily také akrobatickými kousky, které nikdo jiný neuměl. Uměly měnit světlou výšku, jezdit po třech kolech, měnit kolo bez heveru, nebo motat hlavu méně zkušeným technikům na STK, kteří marně hledali ovladač seřizující sklon světel. „Opravdu se mi to stalo, technik na STK ve Vrchlabí jen kroutil hlavou. Můj Citroën Xantia totiž seřizoval náklon celého auta,“ vypráví spolupracovník redakce bizarní historku.
Pro hydropneumatické odpružení jsou typické zelené koule. Systém využívá principu stlačitelnosti plynu a nestlačitelnosti kapaliny. Množstvím oleje přiváděného se mění světlá výška podvozku. Zdvih a tuhost ovlivňuje tlak a objem plynu v pružících jednotkách. Aby systém fungoval, jsou tedy potřeba ještě zásobníky navíc, kterými se provádí regulace podvozku. Do dneška prošel sytém v podání Citroënu sedmi generacemi. Citroënáři se dušují, že systém je v posledních generacích bezproblémový. Výměna koulí a servis hydraulického čerpadla bývá lacinější než výměna tlumičů na konvenčním voze.
Teď je se zelenými koulemi amen. Už je to oficiální, oznámila to generální ředitelka značky Linda Jacksonová. Podle ní jde o překonanou technologii, kterou už další modely nepoužijí. „Komfort jízdy zůstane stále součástí našeho DNA,“ řekla pro Automotive News Europe.
Ve stávající nabídce značky má hydropneumatický podvozek dávající autu neopakovatelné jízdní vlastnosti jen největší model C5 (koupit se dá ale i s podvozkem vybaveným obyčejnými pružinami, nazvaný poťouchle „metalique“). Jenže C5 i přes obrovské charisma není žádný prodejní šlágr. Automobilka se chce navíc zaměřit na jednodušší a lidovější modely.
Francouzi slibují, že komfort zůstane i nadále jejich doménou, jenže, byť dnes preferované řešení s adaptivními tlumiči, o kterých se mluví nejčastěji jako o náhradě, dokáže dát autu komfort, neumí přidat citroëňáckou konejšivou plavnou houpavost. Obě varianty jsou však určitě levnější než Hydractive, a o to jde především.
„Dárek“ k narozeninám
S hydropneumatickým podvozkem přijel revoluční model Tracition Avant 15 Six v roce 1954. Proslavil ho však ikonický model DS představený rok na to, který umožňoval měnit světlou výšku v rozmezí 9 až 26 centimetrů.
Původní řešení, které vymyslel konstruktér citroenu Paul Mages, používal traction avant jen na zadní nápravě, zajišťoval stabilní světlou výšku podvozku nezávisle na hmotnosti nákladu a přitom zachoval pohodlí. Tlak dodávala pumpa poháněná řemenem od motoru. Konstruktéři ale rozšířili tento druh odpružení brzy na celý podvozek. V roce 1965 dostal „podvozek Citroën“ také britský šlechtic Rolls Royce Silver Shadow.
Auto udržuje konstantní výšku pomocí plynu (dusíku) tlakovaného do pružících elementů (těch zelených koulí) naplněných kapalinou (hydraulickým olejem). Koule je rozdělena pružnou membránou, horní část je vyplněná plynem, spodní kapalinou.
Jízda na hydropneumatickém podvozku pak připomíná opravdový let na létajícím koberci, který dokonale odtlumí nedokonalosti silnice.
V polovině devadesátých let tak mohl Citroën Xantia dostat jako první sériové auto aktivní podvozek. Provedení Activa dostalo systém SC.CAR (Système Citroën du Contrôle Actif du Roulis), který změnami tuhosti odpružení na jednotlivých kolech v zatáčkách eliminoval náklony karoserie.
Linda Jacksonová je teď v nemilosti mezi skalními citroënáři. Jenže jich - jak to v takových případech bývá - není tolik, aby lpění na tradici dávalo ekonomický smysl. Automobilka se totiž podle všeho minimálně v Evropě rozloučí i se střední třídou. Model C5, jako nejvýše postavený model značky, který je na trhu osmým rokem, dostane nástupce pravděpodobně jen na čínském trhu, kde už se stávající provedení prodává. O evropském trhu se teprve rozhodne.
Slavná jména jako DS, CX, SM se nedočkají pokračování. Z Citroënu bude značka malých aut a rodinných speciálů (MPV a crossovery). Evropané totiž přesedávají do různých kříženců a SUV a klasické modely vyšších tříd dnes dobře prodávají téměř výhradně německé značky.
Za loňský rok tak Citroën prodal jen necelých osmnáct tisíc sedanů a kombíků C5 (z toho s podvozkem Hydractive III+ jen deset tisíc), celkem se jich do dnes vyrobilo něco přes 410 tisíc. Je tedy poslední šance koupit auto s obrovsky charismatickými jízdními vlastnostmi. Model C5 automobilka teď občerstvila novými turbodiesely BlueHDI se 150 a 180 koňmi. Jak Citroën C5 jezdí, čtěte v testu zde.
Paradoxně nedávno nová nóbl značka DS, která vznikla oddělením novodobých modelů řady DS z nabídky Citroënu, nenabízí hydropneumatické odpružení vůbec.