Je mi jedno, zda jste vděčná. Při hlasování o brexitu zářil šéf sněmovny

  • 89
One-man show mohlo mnohým připomínat úterní hlasování britských poslanců o brexitové dohodě. Svými výstupy, ale i pestrobarevnou kravatou na sebe opakovaně strhával pozornost předseda Dolní sněmovny John Bercow. Odpůrce brexitu deklamoval místy jako shakespearovský herec a zpražil vůdkyni sněmovny Andreu Leadsomovou.

Leadsomová patří k vládním konzervativcům, k nimž se dříve řadil i Bercow. Pak se však od nich odstřihl, protože předseda dolní komory parlamentu má být nadstranický. 

„Jsem nesmírně vděčná, pane předsedo,“ prohlásila po udělení slova Leadsomová. „Abych byl upřímný, je mi opravdu jedno, jestli jste vděčná či ne,“ odbyl ji Bercow. Leadsomová se předtím zase za smíchu sálu hbitě usadila, protože poslanci nemohou stát, když předseda sněmovny mluví. 

Bercow často opakoval slova a pronášel je pateticky až ukřičeně, například když několikrát umravňoval poslance. Jejich hlasité projevy krotil i během závěrečného proslovu premiérky Theresy Mayové

„Vážení pánové, dnes jste nějak vznětliví,“ řekl například. „Sněmovna se musí uklidnit. Zen, zdrženlivost, trpělivost,“ nabádal s použitím termínu buddhismu. „Otázkou je: pozměňovací návrh F, F jako Freddy,“ pronesl jindy Bercow důrazně.

Pozměňovacích návrhů bylo předloženo 13, Bercow z nich však zařadil na program jednání jen čtyři. Pravomoci mu to umožňují, podle kritiků se v tom ale opět projevila jeho zaujatost. Bercow dříve přiznal, že v referendu v roce 2016 hlasoval proti odchodu Británie z Evropské unie, napsal deník The Guardian. 

„Hlasy pro: 202. Klid! Hlasy pro: 202. Hlasy proti: 432. Takže sněmovna je proti, sněmovna je proti,“ hřímal Bercow při oznámení, že poslanci zamítli rozvodovou dohodu, kterou s EU vyjednal kabinet Mayové. 

Britští poslanci zamítli dohodu o brexitu. Mayová musí najít plán B

Britští poslanci nehlasují zvedáním ruky, ale hlasitou odpovědí a rozestupem do dvou stran v souladu s dávnou zvyklostí. Podporovatelé návrhu chodí doprava a jeho odpůrci doleva. 

Pětapadesátiletý Bercow vede sněmovnu od roku 2009. V minulosti byl kritizován i za to, že nenosí tradiční oblek předsedy komory. Při hlasování o brexitové dohodě zaujal kravatou v modro-fialovo-žlutém zbarvení. 

Někteří kolegové Bercowa v minulosti obvinili, že je šikanuje. Podle některých také neovládá své emoce. Jeho záchvaty vzteku jsou proslulé, uvedl nejmenovaný úředník sněmovny. 

Hloupá ženská nebo hloupí lidé?

Bercowova funkce je jak prestižní, tak i nezáviděníhodná. A to obzvlášť v napjaté atmosféře současné doby. Šéf sněmovny musel například v prosinci luštit, co vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn zamumlal v reakci na kritiku Mayové. 

PŘEHLEDNĚ: Čtyři scénáře brexitu pro české firmy. Ani jeden není dobrý

Podle mnohých procedil mezi zuby „hloupá ženská“. Bercow si pak prohlížel záznam inkriminovaného okamžiku a radil se s experty. Corbyna vyzýval k omluvě, ten však tvrdí, že Mayovou neurazil. Podle mluvčího Labouristické strany prohodil „hloupí lidé“. 

Kontroverze byla o to pikantnější, že Bercow sám loni čelil obvinění, že za „hloupou ženskou“ označil Leadsomovou. Ta v Dolní sněmovně organizuje vládní záležitosti. 

V lednu se Bercow obrátil na londýnskou policii s žádostí, aby postupovala razantněji proti těm, kteří kvůli brexitu na ulicích i na internetu slovně útočí na poslance i novináře. Jejich narůstající obtěžování a zastrašování označil za „typ fašismu“. 

Británie spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video