Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žijeme v době kuřecí. Podle vědců bude drůbež znakem současnosti

Průmyslové chovy brojlerů jsou podle skupiny vědců možná tím nejlepším biologickým dokladem vlivu člověka na Zemi. Jejich počty jsou stěží uvěřitelné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lidé v posledních desetiletích změnili Zemi natolik, že někteří odborníci navrhují, abychom zavedli nový geologický věk antropocén, tedy dobu lidskou. Stavy divokých živočichů prudce klesají, zatímco lidí a jimi domestikovaných zvířat přibývá.

Celková biomasa hospodářských druhů je dnes podle odhadů zřejmě větší než biomasa volně žijících suchozemských obratlovců. A snad nejpodivuhodnějším dokladem této změny je kur domácí, přesněji brojleři, píše v novém eseji pro časopis Royal Society Open Science skupina vědců z několika britských univerzit.

Kur domácí byl domestikován asi před osmi tisíci lety, ale od té doby se zásadně změnil. Z evropských nálezů se zdá, že zhruba do vrcholného středověku (cca 14. století) byly slepice přibližně stejně velké jako jeho přirození předci, pak se poněkud zvětšily (minimálně tedy v nálezech z Londýna). Razantní nárůst jejich rozměrů přišel ve 20. století, především od 50. let minulého století, kdy se změnil způsob chovu.

Šírka holení kosti (tibiotarzu) různých variant kurů. Žlutě křížence s divokým kurem, který by měl blízko k rozrměrům divokého předka dnešních kuřat a slepci, zeleně jsou měření ze středověkých i novověkých nálezů v Londýně, červeně pak měření dnešních šest týdnů starých brojlerů z JAR a Velké Británie.

Ve velkém se začalo využívat masných brojlerů, což jsou zvířata určená k chovu na maso. Dnešní brojleři žijí obvykle zhruba pět, někdy až sedm týdnů, za tu dobu ovšem dorostou několikrát větších rozměrů než původní pralesní kurové. Mimochodem, zdá se, že v 21. století se růst velikosti brojlerů výrazně zpomalil a mohl by se brzy i zcela zastavit.

Typický dnešní brojler má člověkem vyšlechtěnou genetickou mutaci, díky které má ohromnou chuť k jídlu a rychle nabývá na váze. V přirozených podmínkách jde o mutaci nežádoucí, protože v jejím důsledku kosti brojlerů rostou tak rychle, že nejsou dostatečně pevné. Zvířata tak v dospělosti trpí (respektive by trpěla, kdyby se dožívala vyššího věku) celou řadu kosterních defektů a s tím spojených potíží.

Z hlediska statistiky jsou tito churaví ptáci s krátkým a monotónním životem velmi úspěšní. Jejich celková světová populace se odhaduje zhruba na 22,7 miliardy kusů (podle údajů amerického úřadu pro zemědělské informace). To je o řád více než populace nejhojnějšího divoce žijícího ptáka, snovače rudozobého, kterých v jejich domovině v subsaharské Africe žije odhadem 1,5 miliardy. A o dva řády více než vrabců, kterých je na světě asi půl miliardy.

Celkový počet v Evropě chovaných kurů k roku 2009 byl vyšší než součet jedinců 144 nejhojnějších volně žijících ptačích druhů. A celková biomasa chovaných kuřat je podle odhadů třikrát vyšší než biomasa všech volně žijících ptáků.

Vzhledem k tomu, že většina chovaných kurů žije tak krátkou dobu, ještě neuvěřitelnější jsou jejich počty odchované a poražené za rok: podle odhadů již jednou zmíněného amerického úřadu pro zemědělské informace v roce 2016 prošlo světovými chovy zhruba 65 miliard kuřat, slepic a kohoutů.

Těžko přehlédnout

Většina z nás kuřecí velkochovy nikdy nespatří, budoucnost to ovšem možná uvidí jinak. Pozůstatky průmyslově chovaných kuřat budou podle autorů práce velmi nápadné archeologům vzdálené budoucnosti. Důvodů je hned několik.

Tím hlavním jsou samozřejmě počty kuřat. Už proto musí být v archeologických záznamech a případných zkamenělinách „kuřecí exploze“ velmi nápadná. Navíc kosti zvířat z velkochovů mají podle autorů eseje poměrně velkou naději zůstat ve fosilním záznamu, dokonce větší než u volně žijících ptáků v minulosti.

Celková hmotnost poražených kuřat (chicken), prasat (pigs), hovězího dobytka a spotřebovaných vajec mezi roky 1961 a 2016. Údaje jsou podle databáze mezinárodní statistické organizace FAOSTAT.

Ptačí kosti nejsou příliš husté a odolné, obecně řečeno se zachovávají hůře než kosti nelétavých druhů obratlovců. Ovšem velká část kostí končí ve skládkách, kde se organický materiál zachovává poměrně dobře. Často jde o prostředí bez přístupu kyslíku, ve kterém se kosti ani tak nerozkládají, jako spíše mumifikují. 

A nejen, že kostí bude dost, budou také poměrně nápadné. Nejen svou velikostí a tvarem, ale také díky chemickým stopám velmi netypické stravy průmyslově chovaných brojlerů, kteří přežívající především na obilninách. Naopak v nich nenajdeme doklady po pojídání hmyzu či semen volně rostoucích rostlin. 

Druhým velmi nápadným znakem jsou zřetelné kosterní deformace a postižení zvířat ve velkochovech. Autoři eseje odhadují, že z nich poměrně jednoduše půjde poznat, že jde o zvířata neschopná v důsledku genetických dispozic a stravy přežít bez cizí pomoci. Přítomnost velkého množství kuřecích kostí by podle nich mohla být dobrým indikátorem antropocénu ve fosilním záznamu.

Samozřejmě, nepůjde zdaleka o jediný doklad. Ve stejných vrstvách by mělo být možné najít plasty, stopy po jaderných zkouškách nebo beton a jiné umělé materiály. Ale kuřata by mohla být asi nejlepším biologickým indikátorem okamžiku, kdy se člověk definitivně stal jednou z nejdůležitějších sil na této planetě.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...