Moderátoři australského rádia se skrývají, rodina pohřbí sestru v Indii

  14:47aktualizováno  16:39
Moderátoři rádia 2Day FM, kteří z britské nemocnice podvodem vylákali informace o stavu vévodkyně Kate, jsou údajně ve špatném psychickém stavu a skrývají se. Spolu s rádiem čelí obrovské kritice. Britská policie mezitím kontaktovala kvůli případu australské kolegy a rádio slíbilo, že přezkoumá pravidla pro vysílání.

Mel Greigová a Michael Christian | foto: Reuters

Zatím ale není jasné, co přesně britští policisté chtějí. "Nic si od nás zatím nevyžádali," řekl komisař Nick Kaldas. Nenaznačil, že by policie vyšetřovala případ jako zločin.

Dva mladí australští moderátoři zavolali do londýnské nemocnice, kde ležela těhotná vévodkyně Kate, a předstírajíce královnu a prince Charlese chtěli informace o jejím stavu. Sestra Jacintha Saldanhaová je přepojila na kolegyni, která jim poskytla důvěrné informace o zdraví manželky britského prince. Saldanhaovou v pátek našli mrtvou.

Policie zatím přímo její smrt s "žertem" rádia nespojuje a její příčnu by měla potvrdit příští týden. Spekuluje se ale, že si vzala život.

Smrt Saldanhaové

Oba moderátoři - Mel Graigová a Michael Christian - se zatím stále skrývají na neznámém místě. Ani jeden z nich se neobjevil na veřejnosti od pátku, kdy Jacintha Saldanhaová byla nalezena mrtvá. Lidé z celého světa moderátory pranýřují na sociálních sítích, někteří volají po jejich propuštění, další píší, že "mají krev na rukou".

Společnost Southern Cross Austereo, která stanici 2Day FM vlastní, o víkendu uvedla, že jsou oba moderátoři ve velmi špatném psychickém stavu a dostává se jim "intenzivní psychologické pomoci."

"Oba dali jasně najevo, že by chtěli vyjádřit svou lítost, ale naší prioritou v tuto chvíli je, aby byli v pořádku. Vyjádřili touhu promluvit. Nevíme ale ještě, kdy na to budou připraveni a jak to bude zorganizováno, ale rozhodně to chtějí," uvedla mluvčí Southern Cross Austereo Sandy Kayeová.

Moderátoři jsou prý na tom psychicky špatně

Zatímco mnozí spílají moderátorům, někteří komentátoři upozorňují, že kritika by měla směřovat hlavně na praktiky rádií než na zaměstnance, píše list The Independent. Zmiňuje sloupkařku Mirandu Devineovou, která upozornila, že "ponižování lidí je provozní kapitál" některých populárních stanic.

Respektovaný australský komentátor Tim Burrowes napsal: "Jakkoliv je to lákavé, nemasakrujme Mikea Christiana a Mel Greigovou. Budou muset žít s faktem, že i když přímo nezabili tuto ženu, vyvolali řetězec událostí, které příšerně skončily. Potýkat se s tím rozhodně stačí," uvedl.

Kritika nicméně dopadá i na samotnou stanici, australský úřad pro dohled nad médii je zasypaný stížnostmi na rádio 2Day FM. To poté, co se od něj začali odklánět inzerenti, stáhlo veškerou reklamu.

V neděli přislíbilo, že přezkoumá pravidla pro vysílání. "Ujišťuji vás, že podnikáme okamžité kroky a prověřujeme vysílání a příslušné procesy," odpověděl šéf Southern Cross Austereo na oficiální stížnost britské nemocnice. Důsledek telefonátu byl podle něj nepředvídatelný a velmi politováníhodný.

Není to přitom poprvé, co stanice vyvolala vlnu nevole. Například před třemi lety napojil moderátor rádia Kyle Sandilands na detektor lži čtrnáctiletou dívku a spolu s její matkou jí pak zpovídal. Děvče v éteru přiznalo, že byla kdysi znásilněna. "Dobře, a je to tvá jediná sexuální zkušenost?" reagoval Sandilands.

Další komentátoři varovali před přímým spojováním smrti Jacinthy Saldanhaové s "žertíkem" australského rádia s tím, že sebevražda většinou nemá jedinou příčinu, ale člověka k ní dožene spojení vícero problémů.

Mezitím promluvila rodina Jacinthy Saldanhaové. Její manžel Benedict Barboza na svém facebookovém profilu dle listu The Daily Mail uvedl, že je smrtí manželky zničen a že ji pohřbí v její rodné Indii. Šestačtyřicetiletá matka dvou dospívajících dětí žila s rodinou v Británii necelých deset let.

Její tchýně Carmine Barbozaová v Indii novinářům řekla, že rodina netušila, že Jacintha Saldanhaová figurovala ve skandálu. "Minulou noc nám zavolal Benedict a informoval nás o Jacinthině smrti. Plakal a nemohl skoro mluvit," popsala Barbozaová.

Fotogalerie

"Dnes ráno jsme s Benedictem mluvili znovu a řekl, že kvůli formalitám ještě neviděl její tělo a úřady mu ho nepředají až do pondělí. Chceme její ostatky převézt do Indie a vykonat pohřební obřady," dodala.

Porušilo rádio zákon?

Některá britská média se o víkendu zaobírala otázkou, zda moderátoři a potažmo stanice neporušili zákon. Šéf společnosti vlastnící rádio Rhys Holleran v sobotu prohlásil, že si je jist, že nikoliv. Odvysílání "žertíku" schválili i právníci stanice.

Nezávislí odborníci na právo ale upozorňují, že telefonát z právního hlediska zcela čistý být nemusel. Barbara McDonaldová, která vyučuje mediální právo na Sydney University, upozornila, že stanice mohla mimo jiné překročit australský zákon, který zakazuje tajné nahrávání konverzace.

Rádio 2Day FM mohlo také porušit zákon o urážce na cti, pokud by se prokázalo, že pouštěním konverzace v éteru obě zdravotní sestry zesměšnilo, cituje McDonaldovou list The Guardian.

Mluvčí vlastníka rádia Sandy Kayová tvrdí, že tím, že telefon zvedly ženy v Británii a nikoliv v Austrálii, žádný zákon porušen nebyl. McDonaldová tento argument označila za směšný.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Uprchlíci mají talent. Na Sicílii uspořádali estrádu s běženci

Talentová show s uprchlíky v sicilské Katánii (22. června 2019)

Básnířka z Nigérie, reggae zpěvák ze Sierry Leone nebo tanečník z Kolumbie. Ti všichni se uplynulý víkend zúčastnili...

Rekordní vedra v Evropě. Trpící zvířata v zoo dostávají zmražené potraviny

Lidé se chladí v pařížské fontáně. (25. června 2019)

Velkou část západní, střední a jižní Evropy dál trápí vlna extrémních veder, která bude podle meteorologů kulminovat...

Najdete na iDNES.cz