Pečovala o Kate a stala se obětí vtipu. Nyní ji našli mrtvou

  17:15aktualizováno  20:17
Ve středu zdravotní sestra Jacintha Saldanhaová omylem naletěla vtipálkům z rádia, kteří zavolali do nemocnice a chtěli znát zdravotní stav manželky prince Williama Kate. Vtip má však tragickou dohru. Sestru nyní nalezli mrtvou, informovala BBC. Matka dvou dětí nejspíš spáchala sebevraždu.

Policisté byli údajně zavoláni krátce po půl desáté ráno do bytu v centru Londýna s tím, že tam leží 46letá žena v bezvědomí. K domu ihned přijely dvě sanitky a lékaři se snažili ženu oživovat. Nepodařilo se jim to a na místě ji museli prohlásit za mrtvou.

Že jde o jejich sestru, potvrdila poté i Nemocnice krále Edwarda VII. "S velkým zármutkem musíme potvrdit tragickou smrt člena našeho týmu, zdravotní sestry Jacinthy Saldanhaové," uvedla nemocnice. "Můžeme rovněž potvrdit, že Jacintha se nedávno stala obětí falešného telefonátu. Stáli jsme při ní v této obtížné době," dodali lékaři. 

Princ William a Kate jsou "hluboce zarmouceni"

Princ William a jeho žena Kate uvedli, že je smrt zdravotní sestry "hluboce zarmoutila". "V této smutné chvíli myslíme na rodinu Jacinthy Saldanhaové, její přátele a kolegy a modlíme se za ně," dodali. Jak uvedl mluvčí londýnského paláce St. James, nikdo z paláce si v nemocnici kvůli incidentu na personál nestěžoval. "Naopak jsme jim nabídli svou podporu," citovala mluvčího BBC

Co se vlastně stalo? Do nemocnice, kde ležela těhotná vévodkyně z Cambridge, zavolala žena, která se představila jako britská královna, a ptala se personálu, jak se Kate daří. Telefonát přepojili až na oddělení. Sestry jim ochotně sdělily, že její stav je stabilizovaný a uvedly i další podrobnosti. Netušily, že si z nich vystřelili dva moderátoři z australského rádia 2 Day FM, Mel Greigová a Michael Christian (více čtěte zde).

Falešný telefonát rozbouřil veřejnost. Rozhlasová stanice se proto později omluvila za všechny nepříjemnosti. "Volali jsme s nejlepšími úmysly a jsme rádi, že se Kate má lépe a přejeme jí vše nejlepší," stálo v prohlášení stanice. Moderátoři ale stále tento "vtípek" propagovali na sociálních sítích. V pátek odpoledne je ihned zaplavily vzkazy od jiných uživatelů, že "mají krev na rukou" a že by měli přijít o práci. Oba si tedy svůj účet na Twitteru zrušili. 

Podle reportéra BBC nicméně sestra Saldanhaová nebyla tou, která do telefonu prozradila, jak se vévodkyni daří. Jen tenkrát zvedla telefon, protože měla ranní službu a na recepci nikdo nebyl. Hovor pak předala další sestře. Za své provinění nebyla nijak potrestána.  Údajně se ale po incidentu "cítila velmi smutná a zahanbená".

"Jacintha pracovala v Nemocnici krále Edwarda VII. více než čtyři roky. Byla skvělou sestrou a vážili si jí všichni její kolegové," dodala nemocnice v prohlášení. Scotland Yard smrt vyšetřuje jako "úmrtí z nevyjasněných důvodů" a snaží se zjistit, co bylo jeho příčinou. 

Moderátoři se do show nevrátí

"Je velmi smutné, že hloupá lidská chyba kvůli krutému vtipu musela vést ke smrti oddané a starostlivé zdravotní sestry," reagoval pro britský bulvární list The Daily Mail doktor Peter Carter z Royal College of Nursing (RCN), organizace, která zaštiťuje ošetřovatelský zdravotnický personál.

Oba moderátoři se až do odvolání nevrátí do své show, rozhodlo večer vedení stanice a její majitelé, společnost Southern Cross Austereo (SCA). "SCA a 2Day FM jsou touto tragickou zprávou o smrti sestry Jacinthy Saldanhaové sklíčeni. Chtěli bychom vyjádřit nejhlubší soustrast rodině a všem na celém světě, které tato událost zasáhla. Šéf SCA Rhys Holleran mluvil s moderátory, oba jsou v šoku a domluvili jsme se, že prozatím nebudou nic komentovat," stálo v prohlášení vlastníka rádia.

Vévodkyně Kate už je z nemocnice doma

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Soud v USA povolil vulgaritu v názvu značky, zrušil stoletý zákaz

Nejvyšší soud, Washington, USA (13. 11. 2018)

Americký nejvyšší soud se v pondělí zabýval žalobou módního návrháře pobouřeného úředním zákazem své kontroverzní...

Ruská GRU přebírá roli trollů v šíření dezinformací. Draze a bez efektu

Internetem se šíří falešné zprávy o chystaném atentátu na možného příštího...

Ruské tajné služby během minulých pěti let šířily po sociálních sítích vymyšlené zprávy s cílem vyvolat napětí mezi...

Najdete na iDNES.cz