Libanonský premiér Saad Harírí

Libanonský premiér Saad Harírí | foto: Reuters

Zastrašují nás stíhačky Izraele, válka se blíží, obává se libanonský premiér

  • 329
Libanonský premiér Saad Harírí v rozhovoru pro BBC řekl, že se obává narůstajících hrozeb ze strany Izraele. Stíhačky židovského státu prý narušují vzdušný prostor země každý den a rostou obavy z dalšího válečného konfliktu.

Mezi Sýrií a Izraelem roste po vzájemné roztržce šéfů diplomacie obou států napětí a pozorovatelé na Blízkém východě spekulují o možnosti další války v citlivém regionu.

Do zjitřené atmosféry zasáhl i libanonský premiér Saad Harírí, který v rozhovoru pro BBC řekl, že Izrael dělá velkou chybu, když zastrašuje Libanon a sousední Sýrii.

Budeme stát při Hizballáhu, říká Harírí

"Denně slyšíme mnoho izraelských narážek a ne jen narážek," řekl BBC Saad Harírí, jehož prozápadní koalice zvítězila v červnových volbách.

HARÍRÍ O VÁLCE S IZRAELEM

"Budeme stát proti Izraeli. Budeme stát při našem vlastním lidu," řekl Harírí.

"Vidíme, co se děje na zemi i v našem vzdušném prostoru a co se dělo v minulých dvou měsících - každý den izraelská letadla narušovala libanonský vzdušný prostor. Eskaluje to a je to velmi nebezpečné," postěžoval si Harírí.

Libanonský premiér zároveň zdůraznil, že je jeho země jednotná a že vláda bude stát při Hizballáhu, libanonské militantní skupině, která v roce 2006 svedla válku s židovským státem.

"Myslím, že spoléhají na to, že by se Libanon v případě války s Izraelem rozdělil. Libanon se nerozdělí. Budeme stát proti Izraeli. Budeme stát při našem vlastním lidu," zdůraznil Harírí.

Nepřátelská rétorika není na Blízkém východě žádnou novinkou, ale vzhledem k tomu, že klid v tomto regionu je teď křehčí než obvykle, narůstají obavy, že by od slov mohlo být blízko k vzájemné konfrontaci.

SITUACE V LIBANONU

- Libanon se potýká s dlouhodobou politickou krizí. Na jejím počátku byl v únoru 2005 atentát na Rafíka Harírího (otce současného premiéra). Pak se k moci dostala volbami prozápadní koalice a odpůrci vlivu Sýrie. Ta musela v roce 2005 z Libanonu stáhnout po devětadvacetileté přítomnosti své vojsko a všeobecně se jí připisuje odpovědnost za Harírího smrt, jež dosud nebyla objasněna a jíž se zabývá mezinárodní speciální tribunál.

- Hizballáh na sebe obrátil zrak mezinárodního společenství v roce 2006, když vedl proti Izraeli měsíční válku, která stála životy 1 300 Libanonců. Hizballáh se po ní vyhlásil za vítěze, avšak jeho odpůrci poukazují na cenu, jakou za boje zaplatili obyvatelé libanonského jihu.

- Šedesát procent Libanonců vyznává islám, přičemž jsou z poloviny rozděleni na sunnity a šíity. Zbytek obyvatel jsou křesťané. Část křesťanů sympatizuje se šíity, tedy s Hizballáhem, část se sunnity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video