Ruiny Herculanea

Ruiny Herculanea | foto: Profimedia.cz

Vědci zkoumají výkaly starých Římanů. Jedli prý rádi mořské ježky

  • 21
Skupina britských archeologů rozkrývá, jak žili před dvěma tisíci lety staří Římané i takovým způsobem, že zkoumá jejich výkaly. Vědci vylovili tuny exkrementů z kanálů města Herculaneum, které v roce 79 pohřbila sopka Vesuv. Pídí se v nich po tom, co jedly nižší vrstvy Římanů a jak na tom byly zdravotně.

"Máme dobrou představu o tom, co jedli bohatí. Mnohem méně ale už víme o tom, co jedl obyčejný chudý Říman. A tento výzkum nám to snad poví, a kromě toho třeba i jaké koření používali," nechal se slyšet ředitel projektu Andrew Wallace-Hadrill.

Během nekonvenčního výzkumu se už ukázalo, že si méně movití Římané potrpěli například na mořské ježky, myši, ryby, fíky, olivy nebo vajíčka, uvedl britský list The Daily Mail. Televize BBC dodala, že si Herculaneané dopřávali tak jako dnešní obyvatelé Středomoří i množství zeleniny.

Herculaneum

Herculaneum bylo stejně jako nedaleké Pompeje antické město, které pohřbil výbuch Vesuvu v roce 79 n. l. Na jeho místě dnes stojí město Ercolano. Herculaneum se stalo rájem pro archeology, nedaleko města se totiž našly lidské kostry (Římané většinou své mrtvé zpopelňovali). Město samotné se evidentně podařilo před sopkou evakuovat, většina ostatků se našla podél mořského pobřeží.

zdroj: wikipedia.org

Díky tomu, co za sebou Římané nechali v kanalizaci, si vědci mohou udělat i lepší obrázek o tehdejších chorobách. Jeden ze vzorků dle nich obsahoval zvýšené množství bílých krvinek, což ukazuje na zánět nebo alergii.

Je to fascinující, neskrývají nadšení vědci

Vědci přitom prozkoumali jen asi deset procent nalezených výkalů, sedm tun jich musí stále ještě prozkoumat. "Prohrabávání se tunami exkrementů nemusí být pro všechny představa zábavy, ale pro nás je to fascinující a objevili jsme tak strašně moc věcí," řekl Andrew Wallace-Hadrill.

Oproti jejich předchůdcům jim to totiž umožňuje i stále důmyslnější technika. "Je to vůbec největší objevené množství odpadu z antického Říma a je velmi zajímavé. V minulostí by ho archeologové vyhodili, protože neměli technologii, kterou máme dneska my," dodal.

Archeologové si od studia objemu historických kanálů slibují také to, že s jeho pomocí lépe proniknou do tajů, jak vlastně Římané žili a jaké práce dělali. V kanálu, který fungoval na bázi jakéhosi septiku, do něhož kromě výkalů vyhazovali Římané i zbytky jídla, se našly i peníze, hrnce i zlatý prstýnek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video