Vědci: V Bermudském trojúhelníku potápějí plyny

Britští vědci zveřejnili v časopise New Scientist své vysvětlení mizení lodí a letadel v Bermudském trojúhelníku, které spojují s náhlými výrony metanu nebo zemního plynu z mořských hlubin. Průzkumy mořských hlubin nedaleko pobřeží Aberdeenu totiž odhalily vrak rybářské lodi, která byla pravděpodobně potopena při náhlém výronu tohoto plynu 150 metrů pod hladinou.

Metan nebo zemní plyn v dostatečně velkém množství vystupující k mořské hladině totiž snižuje hustotu okolní vody do tak, že většina objektů včetně lodí není schopna dále plout. Plavidlo, kterému se nepodaří tuto past překonat, se potopí během několika sekund.

"Postižená loď by se potopila, jako kdyby byla ve výtahové šachtě," tvrdí geolog z univerzity v Sunderlandu Alan Judd, který vedl výzkumný tým. Podle Judda by stejně skončili i námořníci, kteří by v záchranné vestě skočili přes palubu. "Potopili by se jako kámen."

Oblast mezi Bermudami, Portorikem a Floridou, tak zvaný Bermudský trojúhelník, byl i v minulosti mezi rybáři pověstný svými zrádnými vodami. "Setkal jsem s několika lidmi z lodí, které narazily na plyn a ztratily tlak. Nebylo to dost na potopení, avšak loď klesla o metr nebo dva, což musela být zajímavá zkušenost," říká Judd.

Judda zajímalo, zda by špatnou pověst této oblasti mohly mít na svědomí metanové šachty, které údajně ve světě zničily na 40 ropných plošin. V roce 1987 vědec přesvědčil francouzskou ropnou společnost Total, aby zde podnikla podrobnější průzkum. Sonda na mořském dně v okolí šachty narazila na něco pevného, co se později ukázalo být vrakem.

Trup vraku nebyl poškozen
Potopené plavidlo byla rybářská loď postavená v letech 1890 až 1930. Její trup nebyl poškozen, což svědčí o tom, že loď klesla na dno moře v horizontální poloze, pravděpodobně v důsledku výronu metanu. Kdyby se potopila kvůli poškození naklonila by se na bok.

Plyny zřejmě mohou i za mizení letadel
Únik metanu by mohl mít na svědomí nejen zmizení asi 20 lodí, které se od druhé světové války v oblasti ztratily, ale také mnoha letadel. Plyn totiž po dosažení mořské hladiny nadále stoupá a ohrožuje tak letadla ve vzduchu nad ní. Pokud je koncentrace metanu vysoká, může nedostatek kyslíku v atmosféře způsobit poruchu motorů. Nižší koncentrace jsou však ještě více nebezpečné: metan je na vzduchu vysoce hořlavý a mohl by kvůli žáru motorů vybuchnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video