Finsko, Laponsko – polární záře ve vesnici skleněných iglú Kakslauttanen

Finsko, Laponsko – polární záře ve vesnici skleněných iglú Kakslauttanen | foto: Profimedia.cz

Vědci ostřelují polární záři raketami, aby rozlouskli její tajemství

  • 17
Aljašští vědci se chtějí dozvědět víc o vlivu polární záře na severní polokouli, ostřelují ji proto speciálními raketami. Díky novým poznatkům by tak mohli zamezit negativním dopadům záře na satelitní a navigační přenos.

Nádherné barevné úkazy na obloze fascinují mnoho lidí. Přestože způsobují úžasnou vizuální podívanou, ve skutečnosti dokládají geomagnetické bouře ve vesmíru, které mohou narušovat funkci satelitů, navigačních a komunikačních systémů, měnit elektrické vlastnosti nebo poničit ropovody.

Vědci chtějí tyto dopady polární záře zmírnit. Snaží se proto pomocí speciálních raket, které vystřelují do vesmíru v době, kdy k polární záři dochází, zjistit o příčinách těchto světelných úkazů více. 

Co je polární záře?

Jsou to světelné úkazy, ke kterým dochází ve vyšší atmosféře (od 80 do 1000 kilometrů). Magnetická pole na Zemi fungují jako překážky pro sluneční větry. Po střetu s nimi se tak vítr odkloní a vane kolem Země ve vzdálenosti asi 10krát až 15krát větší, než je průměr naší planety.

Určitou část slunečního větru ale magnetické pole zachytí a elektrony, neutrony a alfa částice, které jsou součástí větru, pak seřadí v siločarách směrem k magnetickým pólům země. Vzájemným působením s atmosférou začnou částice svítit a vzniká polární záře.

Na Aljašce objevili výzkumníci dobré místo, odkud mohou polární záři sledovat. Ve spolupráci s geofyzikálním institutem tamní univerzity vědci úkazy studují a filmaři tam natáčejí film o severní polární záři pro dokumentární řadu BBC.

Univerzita má svůj vlastní mechanismus pro vypouštění raket. Od roku 1969 už jich vědci ze základny vypálili stovky ve snaze získat nový pohled na vzájemné působení mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostředím.

Jakmile se obloha rozsvítí, odletí raketa

Profesor Dirk Lummerzheim studuje severní polární záři už téměř deset let. V jeho projektu kombinuje sofistikované technologie s jednoduchými kouřovými signály.

"Chceme zkoumat, jak se vyšší atmosféra dostává do pohybu pomocí polární záře," vysvětluje Lummerzheim. "To je velmi důležité, protože větry v nadmořské výšce, kde se polární záře nachází, mohou narušit rychlost satelitního přenosu".

"Pohyby atmosféry také mění elektrické vlastnosti, což může narušit GPS a satelitní komunikaci, ale i vysílání radiových stanic na krátkých vlnách," řekl profesor BBC.

Vědci vypálí rakety až do stokilometrové výšky přímo do světelných úkazů. Speciální rakety nevybouchnou na oběžné dráze, ale snaží se dostat co nejvýše, než se vrátí na zem.

Říká se jim "sounding rockets". V horní části atmosféry měří tlak, teplotu a vlhkost. Původně je ale výraz převzatý z námořnické mluvy, kde znamenal měření hloubky moře olovnicí.

Vědci chtějí předvídat geomagnetické bouře

Když rakety letí atmosférou, využívají jako orientační body hvězdy, podle nichž drží směr. Za letu uvolňují oblaka kouře, výzkumníci pak sledují, jak klesají, a použijí tento obrazec k výpočtu rychlosti větru ve vyšších patrech atmosféry.

"Chemický ocas z raket ukazuje, že polární záře výrazně pozměňuje větry ve vyšší atmosféře," říká doktor Mark Conde, člen univerzitní skupiny pro vesmírnou fyziku.

"Když zjistíme, co geomagnetické bouře způsobuje, můžeme se je naučit předvídat mnohem přesněji. Pak bude možné se i lépe připravit na nebezpečí, které může záře způsobit," uvedl profesor Lummerzheim.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video