Ve volební místnosti budete zatčeni, matou americké voliče letáky

  9:42aktualizováno  9:42
V posledních hodinách před prezidentskými volbami útočí na americké voliče špinavé triky. Američanům chodí matoucí e-maily, ozývají se zneklidňující telefonáty a pod dveřmi nacházejí lidé pomlouvačné pamflety. Mají je odradit od hlasování, zmást je a zastrašit. Část těchto triků má letos kvůli tmavé pleti Baracka Obamy rasistický nádech.

Voliči čekají před volebními místnostmi i dvě hodiny. Navíc na ně útočí matoucí e-maily, telefonáty a pamflety. | foto: Adéla DražanováiDNES.cz

Na převážně afroamerických předměstích Filadelfie se například objevily letáky, které varují voliče, že mohou být ve volební místnosti zatčeni, pokud mají nezaplacené pokuty za špatné parkování nebo byli za něco odsouzeni.

Ve Virginii se o víkendu zase vyrojily falešné letáky s autenticky vypadajícím úředním razítkem, na kterých stojí, že kvůli očekávané vysoké volební účasti se úřady rozhodly uspořádat dvojí volby: v úterý se hlasuje pro republikány, ve středu pro demokraty.

SLEDUJTE VOLBU PREZIDENTA USA ON-LINE

Terčem triků jsou hlavně prvovoliči
V Pensylvánii se pro změnu objevily e-maily spojující demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamu s holokaustem. "Američtí Židé si nemohou dovolit udělat 4. listopadu chybné rozhodnutí," píše se v elektronickém dopise podepsaném "republikánský federální výbor". "Mnozí z našich předků ignorovali varovná znamení ve 30. a 40. letech minulého století a udělali tragickou chybu."

Letošní volby vyvolávají mimořádný zájem a registruje se do nich vysoký počet lidí, kteří nikdy předtím nevolili. Jen ve státě Ohio o voličskou registraci požádalo 600 tisíc nových voličů. V celé zemi jsou mnozí z těchto "prvovolitelů" mladí a patří do tábora Obamových stoupenců. Mnozí z nich jsou také černošského a hispánského původu.

Podle skupin amerických aktivistů jsou to právě tyto nově probuzené voličské vrstvy, které nesmírně znervózňují republikány. Očekává se proto, že špinavé triky se ve velké míře objeví i zítra, kdy Američané vyrazí do volebních místností. Na smršť matoucích zpráv se prý mohou "těšit" hlavně voliči v nerozhodnutých státech, jako jsou Virginie, Pensylvánie, Florida nebo Ohio.

"Věci budou ještě mnohem hnusnější," varuje Zachary Stalberg, předseda vládní dohlížecí skupiny The Committee of Seventy. Na židovském předměstí Filadelfie, kde bydlí, se podle něj před časem objevily letáky tvrdící, že Obama je více propalestinský než proizraelský, doplněné fotografií Obamy hovořícího v Německu.

"Objevilo se to zastrčené za dveřmi uprostřed noci," říká Stalberg. "Proč nemohl někdo ve dne zaklepat a dát mi to do ruky? Svým způsobem je to ale chytře vymyšlené tak, aby si to lidé mohli přečíst." Podobné taktiky jsou běžné a často je těžké vystopovat jejich původ.

Hispánci, hlasujte po telefonu
Automatické telefonáty vysílající do sluchátka nahrané vzkazy spadají do této kategorie stejně jako hromadně rozesílané e-maily. V Nevadě například hispánští voliči ohlásili, že jim telefonovali lidé, kteří se představili jako dobrovolníci Obamovy kampaně a vyzývali je, aby hlasovali po telefonu.

Snaha zmást voliče není nijak nová. V roce 2006 nahrané automatické telefonáty několik dní před federálními volbami mylně varovaly voliče, že nebudou moci hlasovat bez potvrzené fotografie totožnosti. V Coloradu a Virginii oznámili lidé telefonáty, které jim tvrdily, že jejich volební registrace propadla a oni budou zatčeni, pokud přijdou volit.

Obdobné podrazy provázely i souboj o Bílý dům v roce 2004. V Milwaukee tvrdily letáky lidem: "Pokud už jste letos v jakýchkoli volbách hlasovali, nemůžete se zúčastnit prezidentských voleb." V Pensylvánii dopis opatřený falešným razítkem uváděl, že republikáni mají přijít hlasovat 2. listopadu (správný den voleb) a demokraté o den později.

Americké prezidentské volby

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Najdete na iDNES.cz