Valné shromáždění OSN vyloučilo Rusko z Rady pro lidská práva

  • 626
Valné shromáždění OSN ve čtvrtek dočasně vyloučilo Rusko z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) kvůli zprávám o „hrubém a systematickém porušování lidských práv“ při invazi ruských jednotek na Ukrajinu. Návrh podpořilo 93 zemí, 24 zemí naopak hlasovalo proti. Mezi odpůrci byla mimo jiné Čína.

Dalších 58 zemí se zdrželo hlasování. K pozastavení ruského členství v 47členné radě byla potřeba dvoutřetinová většina hlasujících členů, přičemž hlasy zemí, které se zdržely hlasování, se nepočítají.

V minulosti byla podle agentury Reuters takto vyloučena například Libye v roce 2011, a to kvůli násilí proti demonstrantům ze strany sil loajálních tehdejšímu vůdci Muammaru Kaddáfímu.

Rezoluce přijatá návrhem 193členného Valného shromáždění vyjadřuje „vážné znepokojení nad pokračující lidskoprávní a humanitární krizí na Ukrajině“, zejména nad zprávami o porušování práv ze strany Ruska.

Kdo hlasoval pro vyloučení Ruska?

Ukrajina přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva uvítala. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, že váleční zločinci nemají místo v orgánech OSN zaměřených na ochranu lidských práv. „Děkujeme všem členským státům, které podpořily příslušnou rezoluci Valného shromáždění OSN a zvolily správnou stranu historie,“ uvedl na Twitteru.

Česká republika, která byla od počátku podporovatelem této rezoluce, hlasovala pro. „Putinovské Rusko se dopouští odporných zločinů proti lidskosti a nemá v Radě OSN pro lidská práva co dělat,“ vyjádřilo se k vyloučení Ruska Ministerstvo zahraničních věcí ČR na svém Twitteru.

Pro vyloučení se vyslovilo i Srbsko, ačkoliv s Ruskem sympatizuje. Na počátku března se dokonce v srbském Bělehradě pochodovalo na jeho podporu. Svůj hlas pro vyloučení dalo i Turecko, které s Ruskem udržuje partnerství na úrovni obrany a energetiky. Mezi dalšími zeměmi, které mají úzké vazby na Rusko, ale přesto hlasovaly pro jeho vyloučení, je i Izrael.

Rusko obvinění odmítá

Moskva již v minulých dnech varovala, že hlasování pro nebo zdržení se bude považovat za „nepřátelské gesto“ s důsledky pro bilaterální vztahy. Veškerá obvinění totiž popírá.

O válce na Ukrajině, která začala 24. února, hovoří od počátku jako o „speciální vojenské operaci“. Scény z Buče, které odsoudila řada západních představitelů, označuje za podvrh.

„Litujeme toho, ale budeme dál hájit naše zájmy všemi legálními prostředky,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury AFP v rozhovoru s novináři britské televize.

Zástupce stálého představitele Ruska u OSN Gennadij Kuzmin podle agentury TASS uvedl, že Rusko pokládá rozhodnutí VS OSN o pozastavení svého členství v radě za protiprávní a politicky motivovaný krok. „Jeho cílem je demonstrativně potrestat svrchovaný členský stát OSN, který uskutečňuje nezávislou domácí a zahraniční politiku,“ prohlásil.

Rusko bylo momentálně ve druhém roce svého tříletého funkčního období v UNHRC se sídlem v Ženevě. Ta sice nemůže přijímat právně závazná rozhodnutí, přesto ale vysílá do světa důležité politické signály.

Moskva je jedním z nejhlasitějších členů UNHRC a její pozastavení jí brání mluvit a hlasovat. Její diplomaté se však stále mohou účastnit debat. Suspendace Ruska byla podle jednoho z diplomatů sídlících v Ženevě nutná. „Pravděpodobně by se totiž stále snažili ovlivňovat Radu prostřednictvím zástupců,“ řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video