V německých skalách za Děčínem se zřítil letoun z Česka, zemřeli dva piloti

  7:09aktualizováno  17:33
Malý letoun Cessna Citation 550 se v neděli večer zřítil v Sasku, nedaleko českých hranic. V soukromém letadle, které mířilo z Prahy do švédského Karlstadu pro zákazníky, zemřeli dva piloti, Čech a Slovák. Podle zdrojů MF DNES měl stroj od německé leasingové společnosti pronajatý podnikatel Antonín Charouz.

Trosky letounu našly německé pátrací týmy ráno. "V letounu byli dva piloti," řekla iDNES.cz Ludmila Pavlíková z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Podle prvních informací byly obě oběti české národnosti, později však slovenské ministerstvo vnitra oznámilo, že jeden z pilotů byl slovenským občanem.

Informaci o smrti dvou zkušených pilotů potvrdil i ředitel společnosti Time Air Martin Pražský, která letadlo provozovala. "Němečtí policisté našli na místě dvě těla a okolí nehody je úplně spálené," potvrdil redaktor iDNES.tv.

PROHLÁŠENÍ SPOLEČNOSTI TIME AIR

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o nehodě letounu Cessna 550, při které včera večer zahynuli dva piloti. Ztratili jsme v nich zkušené profesní kolegy, ale i přátele a kamarády.

Soukromý letoun přelétl česko-německou hranici a krátce poté dostal od drážďanské řídicí věže povolení k letu ve výšce nad deset kilometrů.

"Pilot ovšem neodpověděl a stroj zmizel z radarových obrazovek," řekl mluvčí agentury pro leteckou bezpečnost Axel Raab. Ludmila Pavlíková upřesnila, že se stroj ztratil z radarů sedm minut po jednadvacáté hodině.

Pět let starý stroj náhle ztratil výšku a zřítil se v oblasti stolové hory Grosser Zschirnstein v Saském Švýcarsku.

Složité pátrání mezi skalami

Němečtí záchranáři okamžitě spustili pátrání. Krátce před půlnocí našli za pomoci vrtulníku hořící trosky v nepřístupném a zasněženém terénu, v katastru obce Rosenthal. Osádka vrtulníku navedla na místo pozemní jednotky.

Mapa, kde se zřítilo malé letadlo.

Záchranné práce pokračovaly ráno. "Na místě je tři metry hluboký kráter a policisté stále prohledávají okolí," hlásil z místa zpravodaj iDNES.tv. Podle něj trosky ležely v okolí několika stovek metrů. "Policisté tvrdí, že stroj narazil do skály," dodal reportér.

Na místě byla asi stovka policistů. "Německá policie české kolegy o pomoc nepožádala," řekla iDNES.cz mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Prázdný stroj letěl do Švédska pro zákazníky

Podle informací MF DNES šlo o prázdný přelet do Švédska. Stroj s označením OK-ACH patří německé firmě Disko leasing. V oboru se nejčastěji hovoří o tom, že ho od ní měl pronajatý podnikatel Antonín Charouz.

Němečtí policisté prohledávají místo, kde se zřítilo letadlo Cessna Citation 550. (15. února 2010)

Němečtí policisté prohledávají místo, kde se zřítilo letadlo Cessna Citation 550. (15. února 2010)

JAK FUNGUJE TIME AIR

Time Air se specializuje na privátní lety. Stroje ve flotile obvykle vlastní a používají bohatí obchodníci nebo firmy, aerolinky letadla opatrují a nabízejí k pronájmu v době, kdy je jejich majitel nepotřebuje. Za hodinu letu zaplatí zájemce i statisíce korun. Jména klientů a majitelů letadel společnost obvykle tají.

autor: ČTK

To potvrzuje i registrační značka (ACH) složená z jeho iniciálů. Letadlo provozuje specializovaná firma Time Air, která ho může pronajímat na komerční lety.

Firma v prohlášení uvedla, že vyšetřovatelům poskytne veškeré dokumenty a informace, které budou k objasnění příčin neštěstí nutné.

Událostí se podle Pavlíkové zabývá německý úřad pro šetření leteckých nehod. Čeští odborníci jsou s Němci v kontaktu a na místo vyslali svoji komisi.

Příčina nehody zatím není známa, ale spekuluje se o technické závadě. Stroj totiž ještě krátce před pádem chtěl vystoupat z osmi tisíc metrů do výšky 10,5 kilometru.

Trosky zříceného letadla Cessna Citation 550.

Trosky zříceného letadla Cessna Citation 550.

ČEŠI OBĚtí LETECKÝCH NEŠTĚSTÍ

březen 2001 - Při nehodě akrobatického stroje Jak-52 na nizozemském letišti Teuque zahynul jeden z nejlepších světových leteckých akrobatů Martin Stáhalík.

září 2002 - Čech a Francouz zahynuli při havárii jednomotorového letadla Zlín 526, které se zřítilo na letišti u města Blois.

Pád českého letadla. (16. září 2009)srpen 2005 - Čtyřmístný letoun typu Cessna-172 se čtyřmi Čechy na palubě se zřítil v jižním Švýcarsku.

červen 2007 - Při nehodě ruského stroje AN-24 v Kambodži zahynuli tři mladí Češi. Letadlo nabouralo do hory.

prosinec 2007 - Pět Čechů zahynulo při havárii malého letadla u ukrajinského Kyjeva.

srpen 2009 - Při pádu větroně ve francouzských Alpách zahynul český pilot. - více čtěte zde

září 2009- Po pádu ultralehkého letadla nedaleko Jeny na východě Německa zahynuli dva muži, údajně bratři z Čech. - více čtěte zde

autor: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Najdete na iDNES.cz