Všude kolem leželi děti a teenageři, líčí svědci teror v Manchesteru

  6:52aktualizováno  11:31
Exploze manchesterskou arénou otřásla těsně po poslední písni Ariany Grandeové, shodují se svědci. Na koncert dorazily hlavně děti a teenageři, řada z nich bez doprovodu. Do pomoci účastníkům koncertu se zapojily desítky lidí, taxikáři i místní hotely. Ke hledání příbuzných i nabídkám pomoci silně napomohly sociální sítě.

Andy v pondělí večer čekal ve foyer arény na svoji ženu a dceru, když ho síla exploze odhodila na zem. „Když jsem vstal a rozhlédl se kolem, všude byla těla. Viděl jsem tak dvacet až třicet těl. Nevím, zda někteří z těch lidí byli mrtví, ale někteří tak vypadali,“ svěřil se BBC.

„Byli skutečně vážně zranění a celí od krve. Hned jsem běžel do arény hledat svoji rodinu,“ líčí Andy. Ženu a dceru naštěstí našel v pořádku, všude kolem ale podle něj „leželi a křičeli děti a teenageři“.

Fotogalerie

Také Gary Walker s manželkou čekali na své dcery. „Dozněla poslední píseň, pak se najednou strašlivě zablesklo, rána a kouř. V noze jsem ucítil bolest. Otočil jsem se na svoji ženu, která stála vedle mě, a ta mi řekla, že si musí lehnout. Měla zranění břicha a nejspíš zlomenou nohu. Já jsem měl díru v noze, kde mě zasáhl kousek šrapnelu. Překvapilo mě, že jsem vyvázl tak lehce,“ líčí Walker.

Na koncertu byly také dcery Emmy Johnsonové. „Rozhodně to byla bomba. A rozhodně se to stalo ve vstupní hale. Stáli jsme nahoře na schodech, když explodovalo sklo - jen kousek od místa, kde se prodávají upomínkové předměty. Celá budova se otřásla. Nejdřív přišel výbuch, pak vyšlehl oheň. Samozřejmě jsme hned běželi hledat naše děti. Naštěstí se nikomu z nás nic nestalo,“ svěřila Johnsonová BBC.

„Lidé padali na zem, mysleli si, že tam může být střelec. Bohužel ochranka byla stejně jako všichni kolem v naprostém zmatku a každý byl odkázán sám na sebe,“ vypráví svědkyně jménem Anne-Marie, která dorazila na koncert se svojí třináctiletou dcerou. „Byla tam spousta dětí bez doprovodu. Snažila jsem se pomoci řadě dívek, které tam byly samy a propadly hysterii. Byly asi tak stejně staré jako moje dcera,“ dodává.

Teror v Manchesteru

„Uslyšeli jsme strašnou ránu a pak najednou všichni začali utíkat přímo na nás a křičet. Dupali po nás, jen aby se dostali ven. Byla jsem v šoku, nevěděla jsem, co se děje. Valili se přímo přes nás,“ popsala paniku svědkyně jménem Jessica.

„Když jsem vycházeli z haly, uslyšeli jsme ohlušující ránu. Nejdřív jsem myslela, že nám uteklo něco z koncertu. Když jsem zašli za roh, uviděli jsme šílenou tlačenici. Lidé se valili ze schodů a padali na zem. Popadla jsem svoji dceru a utíkali jsme. Lidé na zemi byli rozdrceni,“ popsala BBC Rachel, která byla na koncertě se svojí čtrnáctiletou dcerou.

„Ariana Grandeová právě dokončila poslední song a pak se ozvala mohutná rána. Viděl jsem, jak lidé utíkají, byl to prostě instinkt. Nakonec jsme skončili v jedné chodbě, byla to slepá ulička. Bylo to děsivé. Našel jsem hlavní východ, všude brečeli lidé. Když jsem dorazil zpátky na hotel, lidé plakali do telefonů,“ popsal teror devatenáctiletý Sebastian Diaz.

Obyvatelé Manchesteru nabídli pomocnou ruku

Exploze otřásla vstupní halou manchesterské arény v době, kdy tisíce mladých fanoušků americké zpěvačky proudily ven z koncertu. Poslední bilance uvádí 22 mrtvých a 59 zraněných. Podle policie se odpálil sebevražedný atentátník. Mezi mrtvými jsou děti, jelikož patří k hlavním obdivovatelům třiadvacetileté hvězdy sociálních sítí se 105 miliony sledujících na sociální síti instagram a 45,6 miliony na Twitteru.

MAPA: Teroristický útok v Manchesteru

Zoufalí rodiče, příbuzní a přátelé po explozi hledali své blízké na sociálních sítích. Do pomoci účastníkům koncertu se zapojily desítky lidí, taxikáři i místní hotely. Například osmačtyřicetiletá Paula Robinsonová byla se svým mužem na vlakovém nádraží nedaleko haly, když slyšela výbuch. Následně viděla mladičké dívky, jak s křikem vybíhají z haly.

„Vyběhli jsme také. Byly to doslova sekundy po výbuchu,“ řekla agentuře Reuters. Robinsonová vzala desítky náctiletých dívek s sebou do nedalekého hotelu a na Twitteru zveřejnila své telefonní číslo, aby informovala jejich rodiče, kde si je mají vyzvednout. Její telefon od zveřejnění tweetu nepřestal zvonit, uvedla.

23.května 2017 v 02:37, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 06:29

Parents looking for children in #Manchester: Call Paula Robinson, children have been taken to Holiday Inn. Call 07896711298. RT https://t.co/YC1fze58hk

Ihned po explozi se na sociálních sítích objevily tweety s fotkami účastníků koncertu, které nemohou jejich blízcí najít. „Všichni prosím sdílejte toto, moje malá sestra Emma byla na koncertu Ari v Manchesteru a nezvedá telefon, prosím pomozte mi,“ stojí u fotografie blonďaté dívky s květy ve vlasech.

O pomoc s pátráním po své sestře požádal i další uživatel: „Měla na sobě růžovou mikinu a modré džíny. Jmenuje se Whitney.“

„Můj syn byl v manchesterské hale. Nezvedá telefon! Prosím...,“ napsal uživatel DeplorableMrsK k obrázku smějícího se mladého muže v obleku.

Podle uživatelů sociálních sítí své prostory lidem prchajícím z haly nabídla řada hotelů v okolí. Také běžní uživatelé sociálních sítí nabízejí pod hashtagem #RoomForManchester možnost přespání lidem v nouzi.

23.května 2017 v 03:16, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 06:43

I'm 10 mins away from the arena and if anyone needs food drinks or charge your phone or a sofa or anything get in touch #roomformanchester

Vlakové nádraží totiž policie po výbuchu uzavřela a podle agentury AP zůstane mimo provoz celý den. Mnoho lidí se tak nyní nemůže dostat domů.

Odvoz zdarma ale už nabídla řada řidičů manchesterských taxíků i běžní občané. „Jsem deset minut od centra Manchesteru a můžu vás svézt odkudkoli kamkoli. Kdokoli potřebuje pomoc, dejte mi vědět,“ uvedl na Twitteru uživatel Danny Hutch.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Píseň místo křiku. Protestující v Libanonu zpívali vyděšenému batoleti

Když se řidička s malým synem v autě dostala mezi demonstranty v libanonském Bejrútu, požádala je, zda by se mohli...

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Trump zrušil sankce, které uvalil na Turecko kvůli invazi do Sýrie

Americký prezident Donald Trump zrušil veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Najdete na iDNES.cz