Ashawnty Davisová

Ashawnty Davisová | foto: YouTube.com

Malá Američanka se oběsila ve skříni. Kvůli šikaně a sociálním sítím

  • 243
V americkém státě Coloradu řeší tragickou smrt desetileté holčičky, která se oběsila kvůli šikaně ve škole. Sebevražda byla reakcí na zveřejnění videa na sociálních sítích. Ostatní děti dívku natočily, jak zápasí s jiným děvčetem. Studie ukazují, že v USA věk dětí, které podlehnou sebepoškozování, nebo se rozhodnou pro sebevraždu, klesá.

Desetiletá Američanka Ashawnty Davisová chtěla být hvězdou ženské basketbalové odnože NBA. Její sen se jí však nikdy nesplní. V polovině listopadu se oběsila. Lékaři se ji snažili dva týdny zachránit. O její život bojovali v dětské nemocnici ve městě Aurora. Ashawnty však ve středu zemřela, píše The Washington Post.

Sebevražd u dětí přibývá, často jsou na vině i přehnané nároky rodičů

Zámořská média se začala zajímat, co dohnalo teprve desetiletou dívku k sebevraždě. Rodiče si změny v chování své dcery všimli v říjnu letošního roku. Zjistili, že Ashawnty ostatní děti šikanují. Zlom přišel v chvíli, kdy se dívka začala bránit. Rvačku se stejně starou dívkou natočili její spolužáci na mobilní telefon a video umístili na sociální síť Musical.ly, kterou využívají zejména děti ze základních škol.

Ashawanty se po zveřejnění videa propadla do depresí. Spolužáci se na ni zaměřili. „Viděla jsem, jak je moje holčička vystrašená. Dva týdny po zveřejnění videa přišla domů ze školy a oběsila se ve skříni,“ popsala tragédii matka Ashawanty serveru Fox Denver. Policie smrt vyšetřuje jako sebevraždu.

Kritika sociální sítě

Desítky rodičů se po smrti Ashawnty opřely do provozovatelů sociální sítě Musical.ly. Ta původně sloužila pro sdílení krátkých hudebních videí. Používat by ji měla pouze omladina starší třinácti let. Děti však při registraci nemusejí vyplňovat věk, uvádí server Chicago Tribune. Někteří rodiče jim aplikaci zakázali, protože údajně v dětech podporuje přehnanou snahu o dokonalou prezentaci na internetu, což často vede k depresím a pocitům méněcennosti.

Šikana je i ve hrách, děti si kradou virtuální věci, říká šéf Linky bezpečí

Provozovatel sociální sítě po incidentu uvedl, že rodiče mají možnost kontaktovat péči o zákazníky a nahlásit jakékoli nevhodné příspěvky, které se na Musical.ly objevily. Změny pravidel a přísnější podmínky při registraci však web nechystá. „O incidentu jsme se dozvěděli z médií. Zlomilo nám to srdce. Naše myšlenky jsou v těchto těžkých dobách s rodinou Davisových,“ uvedla zástupci Musical.ly v tiskovém prohlášení.

Vedení Sunset Elementary School, kterou Ashawnty navštěvovalo, o videu vědělo od 24. října. Média tehdy požádala o vyjádření k videu, které se objevilo na sociální síti. Škola vše oznámila na policii a celou situaci konzultovala s rodiči dívek. Rvačka se údajně odehrála na pozemku školy, ale ne během školního dne.

Hodiny na internetu a rozvoj sebevražedných faktorů

Sebepoškozování a v krajním případě i sebevraždy se nejen v USA objevují u stále mladších dětí. Do roku 2008 byl počet dívek ve věku mezi 10 a 14 lety, které musely vyhledat pomoc lékaře kvůli sebepoškozování, relativně stabilní. Experti však s plošným rozšířením chytrých telefonů pozorují prudký nárůst takových případů. V roce 2015 vlastnilo mobilní telefon s připojením k internetu 73 procent Američanů ve školním věku, uvádí Pew Research Center.

Zpověď matky, která přišla o dceru: Oběsila se i kvůli školní šikaně

Psycholožka Jean Twengeová minulý týden v textu pro The Washington Post uvedla, že podle výzkumů rostou takzvané sebevražedné faktory už při dvou hodinách na internetu denně. Kdo na webu brouzdá pět a více hodin, má o 71 vyšší pravděpodobnost, že se u něj rozvine jeden ze sebevražedných faktorů jako deprese či sebepoškozování.

Pro rodiče Ashawnty je pohled na video, které stálo jejich dceru život, těžkou zkouškou. Zároveň však doufají, že tragická smrt dcerky pomůže předejít podobným případů v budoucnosti. „Chtěla bych, aby ostatní rodiče pochopili, že takové věci se dějí. Dělo se to i mojí holčičce, kterou jsem moc milovala. Chci, aby ostatní matky začaly naslouchat,“ vzkázala matka zesnulé Ashawnty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video