V Gaze je třeba rozvinout diplomacii. USA vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN

  • 128
Spojené státy ve středu vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která měla vyzvat k humanitárnímu přerušení konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás i k umožnění přístupu humanitární pomoci do Pásma Gazy. Hlasování o textu navrženém Brazílií bylo v posledních dnech dvakrát odloženo, zatímco se USA snažily zprostředkovat přístup pomoci do Gazy. Ve středu hlasovalo pro návrh dvanáct členů, Rusko a Británie se zdržely.

„Jsme na místě a odvádíme tam těžkou diplomatickou práci,“ řekla po hlasování patnáctičlenné radě americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. „Domníváme se, že je třeba nechat tuto diplomacii rozvinout,“ dodala.

„Ano, rezoluce jsou důležité. A ano, tato rada se musí vyjádřit. Ale kroky, které podnikáme, musí vycházet ze skutečností na místě a podporovat přímé diplomatické úsilí. To může zachránit životy. Rada to musí udělat správně,“ uvedla rovněž Thomasová-Greenfieldová.

Spojené státy jsou podle ní zklamány tím, že návrh rezoluce nezmiňuje právo Izraele na sebeobranu a že nekonstatuje, že za humanitární krizi v Gaze může Hamás.

Washington tradičně chrání svého spojence Izrael před jakoukoli akcí Rady bezpečnosti.

„Právě jsme se opět stali svědky pokrytectví a dvojího metru našich amerických kolegů,“ řekl ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja. Ruskem navržená rezoluce, která vyzývala k humanitárnímu příměří, neprošla v pondělí.

„Jsme na kraji propasti“

Generální tajemník OSN António Guterres ve středu vyzval k okamžitému humanitárnímu příměří, které by umožnilo propuštění rukojmích a přístup humanitární pomoci do Gazy.

Izrael ve středu oznámil, že nevpustí humanitární pomoc do Pásma Gazy ze svého území, dokud Hamás nepropustí rukojmí. Nebude ale blokovat pomoc doručenou přes přechod mezi Pásmem Gazy a Egyptem, uvedla kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

USA stupňují odstrašení, k Izraeli míří lodě i letadla. Putin reaguje kinžaly

Vyslanec OSN pro mír na Blízkém východě varoval RB OSN, že riziko rozšíření konfliktu mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenci Hamásu v pásmu Gazy je „velmi reálné a mimořádně nebezpečné“.

„Obávám se, že se nacházíme na pokraji hluboké a nebezpečné propasti, která by mohla změnit trajektorii izraelsko-palestinského konfliktu, ne-li Blízkého východu jako celku,“ řekl blízkovýchodní zmocněnec OSN Tor Wennesland, když k patnáctičlennému orgánu promlouval prostřednictvím videopřenosu z Dauhá.

Návrh rezoluce rovněž vyzýval ke zrušení izraelského příkazu, aby se civilisté a pracovníci OSN v Pásmu Gazy přesunuli na jih tohoto území. Izrael minulý týden nařídil přibližně 1,1 milionu lidí v Gaze - tedy téměř polovině obyvatel -, aby se přemístili na jih, protože se připravuje izraelská pozemní ofenzíva v odvetě za nejhorší útok Hamásu na civilisty v 75leté historii Izraele.

Izrael po útoku Hamásu vystavil Gazu intenzivnímu bombardování. Poté, co Hamás podle izraelských zdrojů zabil 1 400 lidí, Izrael pohrozil, že hnutí zničí. Podle palestinských představitelů od 7. října přišlo o život více než 3 400 Palestinců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video