USA bombardovaly okolí Mazáre Šarífu

  22:52aktualizováno  22:52
Američané "čistili" okolí města Mazáre Šaríf, které v pátek dobyly afghánské opoziční jednotky. Letadla z americké mateřské lodi Carl Vinson bombardovala cíle východně od severoafghánské metropole. Podle velitele letecké jednotky T.C. Bennetta byly zasaženy zbytky jednotek Talibanu a jejich dělostřelectvo. Vojáci Severní aliance mezitím rychle postoupili ze severu země. Ministr zahraničí opoziční vlády Abdulláh Abdulláh řekl, že dobyli město Bámján ve středním Afghánistánu a blíží se k předměstí Herátu na západě země.

Afghánská opozice tvrdí, že se od pátku zmocnila sedmi severoafghánských provincií a že na třech frontách postupuje ke Kábulu.

Abdulláh na tiskové konferenci prohlásil, že Taliban v bojích za posledních 48 hodin ztratil hlavní bojovou sílu.

Opoziční síly údajně nyní postupují v severoafghánské provincii Kunduz a otevírají tak silnice do Tádžikistánu.

Na frontě zahynula francouzská novinářka

Na cíle navádějí piloty američtí vojáci
Cíle u Mazáre Šarífu pilotům vytyčují američtí vojáci z území severního Afghánistánu. Spojili se s velením lodě a oznámili, že východně od města se shromažďují příslušníci Talibanu. Popsali jejich pozice i terén, v němž se nacházejí.

Bennett odmítl upřesnit, jak daleko od vytyčených cílů jsou příslušníci amerických speciálních sil. "Ti lidé snad nejsou z této planety. Připadá mi, že je tam přivezli z Marsu. Já bych něco takového nedělal," řekl o mužích, kteří už působí v severním Afghánistánu.

Cíle bombardování prý nejsou v Mazáre Šarífu, ale v okolních horách a údolích. Podle Bennetta je přesná navigace pilotů rozhodující, protože je třeba se vyhnout nechtěnému zásahu opozičních sil.

"Bojíme se, že se bojovníci Talibanu rozprchnou po městech a skryjí v jeskyních. Možná už to mnozí učinili, ale další stále bojují v zákopech a na úpatích hor," řekl Bennett.

Američané chtějí ve vládě všechny etnické skupiny
Taliban měl podle Abdulláha na severu země 15 tisíc bojovníků, kteří jsou nyní obklíčeni v Kunduzu. Přiznal, že opoziční síly postupují také ke Kábulu, ale nesdělil, zda jsou připraveny vstoupit do Kábulu, bude-li město dobyto.

"O politickém vakuu musíme diskutovat s našimi afghánskými i zahraničními partnery, zejména s OSN," řekl.

Reakcí afghánského vládního hnutí Taliban na rychlý postup opozičních oddílů na Kábul, je zpřísnění bezpečnostních opatření ve městě.

Americká letadla bombardují pozice Talibanu severně od Kábulu. Vládní hnutí reorganizuje síly kolem Kábulu a jihoafghánských základen.  Hlavní boje o Kábul se čekají do několika dní.

USA doporučují opozici, aby do města nevstupovala, dokud nebude vytvořena vláda, v níž budou zastoupeny všechny afghánské etnické skupiny.

Máme právo vstoupit do Kábulu, tvrdí opozice
Afghánské opoziční síly posílily jednotky na frontě severně od Kábulu o pět tisíc mužů. Sdělil to ministr zahraničních věcí Talibanem svržené vlády Abdulláh Abdulláh, který řekl, že opozice má navzdory nevoli USA právo vstoupit do města.

"Není pravda, že si obyvatelé Kábulu nepřejí, abychom vstoupili do města," řekl v reakci na slova amerického prezidenta George Bushe. Ten v sobotu prohlásil, že USA podpoří postup opozičních sil na jih země, ale že by se tyto síly měly vyhnout Kábulu.

Pákistán nechce masakr
Podle opozice je za názorem USA Pákistán. "Nechceme, aby americkou zahraniční politiku dělal Pákistán," řekl Abdulláh.

Pákistánský premiér Parvíz Mušaraf v sobotu prohlásil, že po odchodu sovětských vojsk z Kábulu bylo město dějištěm krutostí a zabíjení. "Vstoupí-li Severní spojenectví do Kábulu, budeme svědky stejných krutostí i nyní," dodal.

Jednotky bývalého velitele Severního spojenectví Ahmada šáha Masúda kontrolovaly Kábul v letech 1992-1996. Boje, při nichž se města zmocnilo hnutí Taliban, byly poznamenány masakry civilistů.

Abdulláh prohlásil, že minulé omyly se nebudou opakovat. Opozice si prý ve shodě s USA přeje, aby bylo ještě před vstupem do Kábulu rozhodnuto o složení příští afghánské vlády.

Mazáre Šaríf není zcela v rukou opozice, tvrdí Rumsfeld
Ministr obrany USA Donald Rumsfeld řekl, že navzdory pátečnímu dobytí strategického severoafghánského města Mazáre Šarífu v něm zůstávají "kapsy" ovládané Talibanem a sítí Al-Káida.

Podle Rumsfeldových informací nebylo stoprocentně dobyto ani letiště poblíž města, ale opozice ho prý postupně dostává pod plnou kontrolu.  "Taliban je pod tlakem, má míň peněz, špatné komunikační prostředky a ztrácí muže," dodal ministr.

Úspěchy na severozápadě
Po čtyřhodinové bitvě bylo dobyto strategické město Kaláje Nau, správní středisko provincie Bághís, a opoziční jednotky nyní postupují k městu Herát.

"Naše jednotky dobyly Kaláje Nau v 06:30 SEČ...Nyní směřujeme na Herát," citovala agentura Reuters prohlášení jednoho z velitelů Severního spojenectví a bývalého guvernéra provincie Herát Ismaila Chána.

Obyvatelstvo Herátu se podle Chána začalo bouřit a město by mělo padnout "do zítřka (pondělí)". "Fronta je nyní vzdálena od Herátu 24 kilometrů," řekl Chán.
Během bojů o Kaláje Nau, které je nyní podle generála Chána plně pod kontrolou opozice, bylo údajně zabito 15 bojovníků Talibanu a kolem 300 jich bylo zajato.

Boje na severu
Opoziční síly podle mluvčího Severního spojenectví Muhammada Ašrafa Nadíma postoupily do provincie Bámján ležící severozápadně od Kábulu a zaujaly pozice zhruba dva kilometry od jejího správního střediska Bámján.

Oznámil rovněž, že v bojích u Mazáre Šarífu zneškodnily opoziční síly 1200 Pákistánců a Arabů bojujících na straně hnutí Taliban. "Vyzvali jsme je, aby se vzdali, protože jsme muslimové a džihád nemůže být veden mezi námi vzájemně," řekl mluvčí. "Oni ale naší výzvy neuposlechli, a tak byli mnozí z nich zabiti u vojenské základny Sultan Ghazi a další zajati," upřesnil Nadím.

Zabití a zajatí cizí zahraniční bojovníci podle něj přišli do Afghánistánu na výzvu pákistánského duchovního maulány Sufího Muhammada, který přivedl v posledních dvou týdnech na pomoc Talibanu tisíce Pákistánců.

Na všech dobytých územích zrušila Aliance nařízení Talibanu, které zakazuje ženám vstup do škol. Povolila zároveň znovu sledování televize.

Bomby padaly do centra Kábulu

Silné exploze se ozvaly ráno v afghánském hlavním městě Kábulu poté, co americké bojové letouny znovu bombardovaly pozice vládního hnutí Taliban.

Podle svědeckých výpovědí obyvatel bomby dopadly uvnitř města a nikoliv na jeho okraji.  Americké bombardéry v posledních dnech podnikají četné nálety na pozice Talibanu podél frontové linie severně od Kábulu. 

"Není se čeho obávat, naše síly  se znovu seskupují a ustoupili jsme odtamtud v souladu se strategií," vysvětlil mluvčí Talibanu stažení svých ozbrojenců ze správních středisek provincií Samangan, Džauzdžán a Saripúl. Popřel, že se opozice
zmocnila provincie Farjáb, protože ta "je pod naší kontrolou".

SOBOTA

Bin Ládin: Mám chemické i jaderné zbraně
(rozhovor  s Usámou bin Ládinem)

Opozice postupuje ke Kábulu
Představitelé opozice  oznámili, že jejich jednotky obsadily další tři města na severu země a postupují v západní provincii Badghís.

Jeden z opozičních velitelů Muhammad Muhakik oznámil, že severní spojenectví obsadilo střediska provincií Džauzdžán, Samangan a Farjáb. Kontrolují prý také říční přístav Hajraton na hranici s Uzbekistánem a horské pozice Talibanu nad  Tálikánem, který je střediskem provincie Tachár.

Taliban ztrátu Samanganu i Džauzdžánu popřel. Agentura Reuters soudí, že dobytí střediska Samanganu znemožní pohyb jednotkám Talibanu stahujícím se od Mazáre Šarífu ke Kábulu.

Potvrdí-li se zprávy o vítězstvích na severu země, je podle agentury Reuters pravděpodobné, že Taliban odejde ze severních provincií obývaných menšinami a že se soustředí na obranu Kábulu a ostatního území, jehož obyvateli jsou většinoví Paštunové. 

"V časných ranních hodinách přešla provincie Saripúl z rukou Talibanu pod naší kontrolu," prohlásil po pátečním úspěchu ministr vnitra opoziční vlády Muhammad Júnus Kanúní.

V rukou opozice je podle jeho slov také Hajraton, říční přístav 60 kilometrů severovýchodně od Mazáre Šarífu, který leží na Amudarje, hraniční řece s Uzbekistánem.

Hajraton je dopravní uzel pro dodávky potravin do a ze severního Afghánistánu. "Hranice je stále ještě uzavřená, ale doufáme, že ji už brzy otevřeme," dodal Kanúní.

Taliban potvrdil pád Mazáre Šarífu
Pád Mazáre Šarífu do rukou opozičních sil brzy ráno potvrdil také ministr obrany Talibanu Ubajdulláh Achund. "Ano, Mazáre padl," prohlásil ministr v krátkém rozhovoru.

"Město a jeho letiště jsou v rukou opozice. Naše síly jsou v Taškurghánu," dodal. Taškurghán je město ležící asi padesát kilometrů východně od Mazáre Šarífu.

Americké B-52 opět sypaly bomby
Americké letouny i v noci pokračovaly v bombardování pozic afghánského vládního hnutí Taliban.

Podle informací agentury AFP americký bombardér B-52 zasypal bombami pozice Talibanu v blízkosti letiště Bagram na frontové linii severně od Kábulu.

Bombardování následovalo poté, co se v pátek večer rozšířily informace, že opoziční síly přesouvají své jednotky na frontu severně od Kábulu a na spadnutí je velká ofenzíva Severního spojenectví.

PÁTEK

Opozice dobyla Mazáre Šaríf
Afghánská opozice v pátek prohlásila, že dobyla strategický Mazáre Šaríf na severu země. Město leží na hlavní zásobovací trase mezi střední Asií a Kábulem a otevírá cestu k dalšímu postupu na území ovládaná Talibanem.

Pentagon: vypadá to slibně
Informace o dobytí Mazáre Šarífu oznámil Rašíd Dóstum, jeden z velitelů opozičních sil. V bojích bylo zabito 90 talibanských vojáků, řekl Dóstum pro CNN.

Mluvčí Pentagonu již předtím uvedla, že "útržky informací přicházející z Afgánistánu vypadají slibně".

Bojovníci aliance se přesouvají ke Kábulu
Podle pátečních informací agentury Reuters se opoziční jednotky hromadně přesouvají na frontovou linii severně od Kábulu.

Fotograf Reuters viděl asi 800 vojáků Severního spojenectví se čtyřmi tanky a 40 děly pochodovat směrem k frontové linii za podpory amerických letounů. Ty podle něho intenzivně bombardují pozice Talibanu u letiště v Bághrámu.

Opozice si byla dobytím města jistá
Agentura AP ráno napsala, že opoziční velitelé jsou si dobytím Mazáre Šarífu, který by měl otevřít opozici zásobovací cestu, tak jisti, že už začali jednat o bojové strategii s cílem vyhnout se ničení města.

Telefonní spojení s ním je přerušeno a není jasné, v jakých podmínkách žije asi 200 tisíc obyvatel, z nichž většina jsou Tádžikové a Uzbekové.

Při protestech v Pákistánu zemřeli tři lidé

Pákistánská policie zasáhla v několika městech proti účastníkům protestů odsuzujících pokračující útoky na Afghánistán. V Dérágházíchánu přitom zemřeli tři lidé. Pákistánské strany islamistů, které podporují afghánské vládní hnutí Taliban, vyhlásily na dnešek demonstrace a generální stávku.

Na většině míst již policisté použili slzný plyn a varovné výstřely. V zemi panuje vysoká pohotovost. Očekává se, že protesty by se mohly vystupňovat po poledních muslimských modlitbách.

Američané opět bombardovali pozice Talibanu
Americké bomby ráno dopadaly také na silnice vedoucí do Tádžikistánu na severovýchodě Afghánistánu, na frontové linie severně od Kábulu a poblíž jihoafghánského Kandaháru. Báchtar hlásí 26 mrtvých, z nichž 22 jsou civilisté a čtyři příslušníci Talibanu.

Letadla bombardovala také postavení afghánského vládního hnutí Taliban u města Džabalusserádž, asi 95 kilometrů severně od Kábulu. Oznámila to agentura Reuters s tím, že šlo o jeden z nejmohutnějších náletů. Letouny se také objevily nad Kábulem.

Mezi pozicemi Talibanu a opozičního Severního spojenectví bylo podle svědků slyšet asi 40 výbuchů. Na Kábul letouny shodily osm nebo devět bomb.

Několik bomb dopadlo do okolí města, avšak tamní úřady sdělily, že po úderech v minulých dnech už neodhadují počet obětí a způsobené hmotné škody. Americké nálety na Afghánistán začaly před čtyřiatřiceti dny.

Do oblasti konfliktu vyrazili i Japonci
Z japonského přístavu Sasebo vypluly do Indického oceánu dva torpédoborce a jedno zásobovací plavidlo, které budou podporovat americkou odvetnou operaci v Afghánistánu. Je to poprvé od konce druhé světové války, kdy se japonské síly zapojí do nějaké vojenské akce.

Na palubách plavidel je 700 námořníků. Japonský parlament schválil jejich nasazení za hranicemi koncem října. Zákony, které parlament přijal, umožňují japonským silám zapojit se jen do nebojových rolí. Armádní jednotky podle nich mohou být vyslány jen do oblastí, kde se nepředpokládají boje.

Japonští vojáci tedy mohou například zajišťovat dodávky potravin, zapojit se do pátracích a záchranných misí a do lékařských týmů na podporu sil USA a jejich spojenců.

Pákistánská policie zasáhla v několika městech proti účastníkům protestů odsuzujících pokračující útoky na Afghánistán. V Dérágházíchánu přitom zemřeli tři lidé. Pákistánské strany islamistů, které podporují afghánské vládní hnutí Taliban, vyhlásily na dnešek demonstrace a generální stávku (9. listopadu 2001).

Pákistánská policie zasáhla v několika městech proti účastníkům protestů odsuzujících pokračující útoky na Afghánistán. V Dérágházíchánu přitom zemřeli tři lidé. Pákistánské strany islamistů, které podporují afghánské vládní hnutí Taliban, vyhlásily na dnešek demonstrace a generální stávku (9. listopadu 2001).

Pákistánská policie zasáhla v několika městech proti účastníkům protestů odsuzujících pokračující útoky na Afghánistán. V Dérágházíchánu přitom zemřeli tři lidé. Pákistánské strany islamistů, které podporují afghánské vládní hnutí Taliban, vyhlásily na dnešek demonstrace a generální stávku (9. listopadu 2001).

Američané pokračují v bombardování pozic Talibanu, aby co nejvíce usnadnili postup vojáků Severní aliance. Afghánské vládní hnutí ale boj nevzdává. Taliban dokonce posiluje jednotky v okolí strategického města Mazáre Šaríf, které hodlá opozice v nejbližších dnech dobýt (9. listopadu 2001).

Vojáci Severní aliance se modlí u tanků (11. listopadu 2001).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Tři sestry zabily otce v obraně. Celé roky je týral a sexuálně zneužíval

Dvě ze sester Chačaturjanových obviněné z vraždy despotického otce (26. 6. 2019)

Mučil je, sexuálně zneužíval a psychicky týral řadu let. Pak si tři mladé sestry řekly, že toho bylo dost. Protože...

Předseda novozélandského parlamentu krmil miminko přímo na jednání poslanců

Trevor Mallard držel a krmil z láhve nového chlapečka politika Tamati Coffeyho,...

Předseda novozélandské sněmovny Trevor Mallard pobavil kolegy i krajany. Weby i médii oběhlo video, jak za...

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019)

Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od...

Najdete na iDNES.cz