Unikátní objev českých vědců usnadní klonování

  3:53aktualizováno  3:53
Čeští vědci přišli s převratným objevem. Našli jeden z důvodů, proč se tak často nedaří klonování zvířat a lidských embryí. Klonování tak díky nim může být v budoucnu úspěšnější. Tým Josefa Fulky ml. zveřejňuje dnes svůj objev v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů – americkém Science.

Český tým ve svém výzkumu podle Josefa Fulky předběhl dobu. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

"Publikovat v Science, to je nesplněný sen většiny českých vědců. Nám se to podařilo. A věřím, že nyní bude naši metodu používat a rozvíjet mnoho dalších týmů," konstatoval Fulka, šéf týmu z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze.

Jejich objev: dokázali, že klíčovou roli při vývoji oplozeného vajíčka a raného embrya hraje malá nenápadná záležitost – jadérko z vajíčka matky. Dosud nebylo jasné, jak přesně tato část funguje a jaký je její úkol v oplozeném vajíčku a raném embryu.

Josef Fulka ml. a jeho spolupracovníci vyvinuli metodu, jak jadérko z buňky bezpečně vyjmout. A zkoumali, zda se po vyjmutí jadérka oplozené či naklonované embryo dále vyvíjí. Zjistili, že ne. Když však jadérka do myších zárodků vrátili, narodily se živé myšky. Dokázali tak, že pro další vývoj jedince je jadérko z vejce nezbytné.

Tento fakt vysvětluje i některé neúspěšné případy klonování: pokud se z vejce s genetickou informací nevědomky odstraní celé jádro i s jadérkem, nemůže se po následném přenosu jiného jádra klon dále vyvíjet. S vědomím, jakou roli jadérko hraje, nyní mohou vědci zvýšit úspěšnost při klonování.

Objev českých vědců může mít využití i u léčby některých druhů neplodnosti. Třeba ty, kdy je v ženském vajíčku nesprávný počet jadérek. "Už budeme umět vajíčka bezpečně opravovat," vysvětluje Fulka ml.

Fulka: Předběhli jsme dobu
Klonování je založeno na přenosu jader – dědičná informace z vajíčka se odstraňuje, na její místo putuje jádro tělní buňky klonovaného jedince. Dosud velmi často končívá nezdarem. Zejména u složitějších živočichů. Nejdéle vzdorovali primáti – teprve nedávno se podařilo naklonovat embryo makaka a u lidského embrya byli vědci úspěšní až v roce 2008, po dlouhých letech marných pokusů. Zároveň dosud nikdo netuší, proč se nedaří vytvářet mezidruhové klony například mezi skotem a prasetem, zatímco mezidruhový klon ovce a muflona není pro vědce větší problém.

Český tým nyní objasnil, že jedním z důvodů, proč klonování tak často končí nezdarem, může být právě v nefunkčnosti jadérkového materiálu. "V metodě neinvazivní enukleolace jsme předběhli dobu," konstatuje Josef Fulka jr.

"Ukázali jsme, jak důležitá je tato organela, která pochází výhradně z vajíčka, a že jadérko tělní buňky ji nedokáže nahradit. Věříme, že po publikaci v Science bude mnoho dalších naši metodu používat a rozvíjet," dodal český vědec.

Jádro vajíčka, jak ukázal objev českých vědců z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze, přispívá k dalšímu vývoji oplozeného vajíčka či naklonovaného embrya mnohem více, než se dosud tušilo.

Více v sobotní MF DNES

Ilustrační foto

Podrobnosti o unikátním objevu najdete v sobotní MF DNES v příloze Věda.

.
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

V Saúdské Arábii hořela dvě ropná zařízení. Zasáhly je střely z dronu

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Ve dvou ropných zařízeních na východě země vypukl v sobotu ráno požár. Podle pozdějšího prohlášení ministerstva vnitra...

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Lid Zimbabwe promluvil. Na pohřbu exprezidenta Mugabeho bylo prázdno

Zimbabwe se rozloučila s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem...

Zimbabwe se v sobotu loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz