U Kyjeva spadlo malé letadlo, zemřelo pět Čechů

  17:24aktualizováno  10. prosince 7:55
Měli za sebou tříhodinový let a od cíle je dělilo jen pár set metrů. České vrtulové letadlo Beechcraft se včera zřítilo v husté mlze a prudkém dešti nedaleko kyjevského letiště Žuljany. Všech pět Čechů, kteří byli na palubě, zahynulo.

Nehoda českého letadla u Kyjeva - Při nehodě malého letadla u Kyjeva zahynulo pět Čechů. (9. prosince 2007) | foto: Reuters

"Letadlo spadlo z třísetmetrové výšky. Dva piloti a tři pasažéři byli na místě mrtví. Nyní ve spolupráci s policií kontaktujeme jejich rodiny," řekla večer mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová.

Proč skončil nedělní let tak tragicky, není jasné. Na palubě byl totiž jeden z nejzkušenějších českých pilotů, Petr Toužimský. Není však jasné, zda letadlo řídil právě on. Do Kyjeva totiž letěl ještě jeden pilot, kterým mohl být spolumajitel pražské společnosti Minib, která se zabývá výrobou topných těles, Miloš Novák.

Stroj byl v perfektním stavu
Letadlo Beechcraft s německou poznávací značkou se na cestu vydalo z Karlových Varů tento pátek. Do Hradce Králové vezlo majitele firmy Minib, manžele Novákovi. Z Hradce do Kyjeva vyletělo podle plánu včera ve dvě hodiny odpoledne.

V té době ještě nic nenapovídalo, co se stane. Bylo zataženo, ale nepršelo ani nefoukal vítr. Stroj byl navíc v naprostém pořádku, nedávno předtím totiž prošel technickou kontrolou.

Do letadla nastoupil pilot Toužimský, manželé Novákovi a ještě jeden muž se ženou. "Nikdo z nich nepřežil, žádní další lidé však v důsledku pádu letu nezahynuli ani nebyli zraněni," říká Jan Paďourek z velvyslanectví na Ukrajině.

Proč na Ukrajinu cestovali, se včera nepodařilo zjistit. "Nezlobte se, nepodáváme žádné informace," řekla včera jedna ze zaměstnankyň firmy.

Příčiny neznámé
Tři hodiny letu nejspíš proběhly v pořádku. Problém nastal až těsně před cílem. "Příčiny neštěstí se vyšetřují, na Ukrajině je ale už několik dní silná mlha," řekla Opletalová.

Manželé Novákovi měli přitom s letadly zkušenosti. Na svou firmu nakoupili v minulých letech tři malá letadla značky Cessna. Jedno z nich mělo před dvěma lety malou nehodu. Když se pilot projížděl po ploše letiště, začal mu hořet podvozek.

Manželé se však nenechali od létání odradit. Dokonce jednali o tom, že si pronajmou část letiště ve Slaném a postaví si tam malý hangár. Jednání už nestačili dokončit.

. BEZ ČERNÉ SKŘÍŇKY

Kombinace, kdy na palubě letadla je majitel letecké společnosti se zkušeným pilotem, není podle předsedy Technické komise českého sdružení dopravních pilotů Karla Mündela ani trochu šťastná. "Jde o kombinaci, která se nemá ráda. Majitel letounu totiž může pilota nutit i k manévrům, do nichž by jinak nešel. Stalo se to i při leteckém neštěstí Tomáše Bati v roce 1933," přípomíná Mündel.

A co se před více než sedmdesáti lety vlastně stalo?
Šéfpilot zrazoval Tomáše Baťu od cesty, protože letiště i s okolím zahalila hustá mlha. Tomáš Baťa ale trval na tom, že se poletí. Cesta pro něj byla totiž nesmírně důležitá. V podstatě donutil svého šéfpilota, aby v husté mlze odstartoval. Stroj posléze narazil do hřebenů Hostýnských vrchů.

Mohlo jít i při včerejší tragédii o podobnou situaci?
V žádném případě nechci nikoho vinit z této tragédie. To bych opravdu nechtěl. Říkam jen, že této souhry se obávám i nyní.

Pilota Petra Toužimského jste léta znal. Jak zkušený byl?
V Česku patřil na letounu typu Beechraft–90, o který se jedná, k těm nejzkušenějším. Šlo o prvotřídního profesionála, který by nikdy neriskoval za cenu ohrožení životů lidí.

Přesto se hned začaly objevovat spekulace, že pilot možná porušil podmínky přiblížení k letišti v husté mlze?
Leccos opravdu napovídá tomu, že "selhal lidský faktor", jak v žargonu říkáme. Nicméně nevíme, co se na palubě stroje stalo, kdo ve chvíli havárie pilotoval a proč letoun nezvolil k přistání náhradní letiště.

Dozvíme se to třeba z "černé skříňky"?
Potíž je v tom, že letoun Beechraft–90 žádný zapisovač údajů o parametrech letu nemá. A omezené jsou i jeho možnosti přistání ve špatných klimatických podmínkách. O to těžší bude zjišťování příčin havárie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Najdete na iDNES.cz