V Thajsku se v neděli konaly parlamentní volby. (14. května 2023)

V Thajsku se v neděli konaly parlamentní volby. (14. května 2023) | foto: AP

V Thajsku skončily parlamentní volby, výsledky mohou přinést změnu režimu

  • 3
V Thajsku se v neděli konaly parlamentní volby. Největší šance na vítězství se připisují opoziční Straně Thajců, která je spojena s miliardářskou rodinou Šinavatrů, a straně Budoucnost vpřed, kterou podporují hlavně mladí lidé. Volby by tak mohly přinést změnu režimu, neboť zemi už devět let vede bývalý armádní generál Prajutch Čan-Oča.

Volební místnosti se uzavřely v 17:00 místního času (12:00 SELČ) a volební komise předpověděla, že účast by mohla být rekordní, kolem 80 procent. První výsledky jsou očekávány v podvečer místního času (odpoledne SELČ), napsala agentura AP.

Strana Thajců a její předchůdci vyhráli všechny volby za posledních 20 let. Strana ale potřebuje získat velké množství hlasů, aby se neopakovala situace z roku 2019, kdy sice zvítězila, kvůli volebním zákonům sepsaným juntou ale nakonec vládu vytvořit nemohla.

Voliči v parlamentních volbách lidé rozhodovali o obsazení 500 křesel dolní komory parlamentu, 250členný senát je nevolený a jeho členy jmenovala vojenská vláda. Budoucího premiéra vyberou v červenci členové obou parlamentních komor. Pokud by Prajutcha Čan-Oču podpořil celý senát, stejně jako v posledních volbách z roku 2019, stačilo by mu ke znovuzvolení premiérem 126 hlasů dolní komory.

Thajská princezna touží stát se premiérkou, v politice bude první z rodiny

V čele Strany Thajců stojí 36letá Petongtán Šinavatrová, nejmladší dcera expremiéra Tchaksina Šinavatry. Ten, podobně jako jeho sestra a bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová, žije v současné době v dobrovolném exilu, aby se vyhnul trestu vězení, jemuž čelí kvůli obviněním ze zneužití moci. Oba politici byli svrženi při převratech a tvrdí, že jsou tato obvinění politicky motivovaná.

„Lidé potřebují změnu,“ prohlásila Petongtán Šinavatrová, když v neděli vhodila do urny hlasovací lístek, a dodala, že věří v jasné vítězství své strany.

Thajská monarchie se otřásá. Studenti jsou pro krále horší než koronavirus

V průzkumech veřejného mínění si v posledních týdnech dobře vedla i strana Budoucnost vpřed, v jejímž čele stojí podnikatel Pita Limdžarenrat. Strana prosazuje progresivní politiku, chce mimo jiné ukončit povinnou vojenskou službu a změnit přísný zákon o urážce královského majestátu, který bývá podle kritiků zneužíván k umlčování disentu.

S mocnou armádou jsou spojené dvě strany. Stávající premiér Prajutch Čan-Oča, který čelí kritice kvůli špatnému stavu ekonomiky a autoritářské vládě, stojí v čele nové konzervativní Strany sjednoceného thajského národa. Další stranu vede bývalý armádní generál a místopředseda vlády Pravit Vongsuvan.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video