Teroristé v Bombaji zabili 101 lidí, drží desítky západních rukojmí

  19:48aktualizováno  27. listopadu 7:06
Nejméně 101 mrtvých a asi 287 raněných si vyžádal teroristický masakr v indické Bombaji. Mezi mrtvými je 6 cizinců. Terčem útoků se pozdě večer stala veřejná prostranství. Ozbrojenci zajali desítky rukojmí, pátrali po Britech a Američanech. Indové do ulic povolali i armádu. Češi podle diplomatů mezi oběťmi nejsou.

Teroristé udeřili na několika místech Bombaje. | foto: Reuters

Koordinovaný útok na nejméně sedmi místech zahájili ozbrojenci pozdě večer místního času. Útočili automatickými puškami v restauracích, hotelích, na nádraží i poblíž nemocnice. Jedné nemocnice se pak také zmocnili. Policie poblíž jednoho z hotelů vyhlásila zákaz vycházení.

Podle českého velvyslance Hynka Kmoníčka mezi oběťmi nejsou Češi, tato zpráva ale není definitivní. "Informace zatím nemáme. Ověřujeme to v nemocnicích, indická strana zatím umožnila přístup jen do jedné ze tří. Navíc před jednou nemocnicí se také střílelo," popsal Kmoníček situaci v deset hodin večer v rozhovoru pro ČT.

Český konzul v Bombaji Eduard Řeháček upozornil, že nelze vyloučit, že by někdo z českých občanů mohl být mezi rukojmími. Národnost všech z nich totiž zatím není známa. "Je tu jistý český turista, který se vyskytoval v oblasti útoků," řekl Řeháček iDNES.cz. Konzulát se snaží muže najít a kontaktovat.

Podle agentury ČTK se ale turista z hotelu, kde bydlel, odhlásil ve středu asi v poledne místního času, tedy dříve, než teroristé zaútočili.

Konzul bude odpovídat čtenářům iDNES.cz

Český konzul v Bombaji Eduard Řeháček přislíbil iDNES.cz, že ve čtvrtek zodpoví otázky čtenářů. Přesný čas on-line rozhovoru bude upřesněn ve čtvrtek ráno podle situace v Bombaji.

Zabit byl i šéf protiteroristické jednotky

"Napadené hotely jsou čtyři - Tádž, Marriott, Oberoi a Trident, policisté mají těžké ztráty a s útočníky stále bojují," popsal situaci v Bombaji po půl jedenácté velvyslanec Kmoníček. Vážnost situace dokumentuje i skutečnost, že Indie do ulic města povolala i armádu včetně stovek vojáků elitních jednotek.

Mezi mrtvými na straně strážců zákona je i šéf zdejší protiteroristické jednotky, informovala indická televize.

Strážci pořádku čtyři útočníky zastřelili a devět dopadli. Nejméně tři ujeli v autě, neznámý počet ozbrojenců zadržuje na čtyřicet rukojmí v hotelu Trident a dalších patnáct rukojmí v hotelu Tádž. V jeho vstupní hale během noci hořelo.

Ruce vzhůru! Jsi Brit nebo Američan? ptali se

Ozbrojenci hledali cizince, aby je vzali jako rukojmí. "Ptali se, kdo má pas Velké Británie nebo USA," citovala agentura Reuters Rakéše Patela z Hongkongu, který bydlel v hotelu Tádž. "Přišli z restaurace a vyvedli nás po schodech," dodal Patel, který je britským občanem a podařilo se mu ozbrojencům utéci.

"Řekli všem: 'Stůjte, ruce vzhůru' a zeptali se, zda tu jsou nějací Britové či Američané," vylíčil podle britského serveru Telegraph.co.uk britský obchodník Alex Chamberlain. "Přítel mi řekl - nedělej hrdinu a neříkej, že jsi Brit. Jsem přesvědčený, že tohle všechno bylo kvůli britským a americkým občanům."

Bombaj zasáhly ve středu večer útoky teroristů.

K útokům se přihlásili muslimští radikálové

K útokům v obchodním srdci Indie se přihlásila málo známá teroristická skupina Dekkanští mudžahedíni ("Dekkanští" odkazuje k původu z jihu Indie, pozn. red.). V Indii ovšem odhodlaných teroristických skupin existuje více, policisté navíc zatkli i několik hinduistických extremistů.

Podle publicisty Jana Petránka, který v Indii pobýval jako novinář, se mohli radikální muslimové chtít pomstít za potopení muslimské pirátské lodi indickým plavidlem u Adenského zálivu. - Piráti u Afriky opět zaútočili, indická válečná loď zničila jejich plavidlo

"Nenávist muslimů se kromě Ameriky a Anglie přesouvá i na takovou muslimskou zemi, jakou je Indie," řekl Petránek v ČT s poukazem na to, že v Indii žije na 120 milionů muslimů. "Nezapomeňte, tady se teprve teď objevila zpráva, že indická vojenská loď u Adenského zálivu potopila muslimské piráty, když se pokoušeli dostat k somálskému břehu. Mohla to být pomsta," zamýšlel se Petránek.

Masakr odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun či nově zvolený americký prezident Barack Obama. Ten prohlásil, že "USA a Indie musí spolupracovat na vykořenění teroristických sítí".

Největšími teroristickými útoky v Indii v poslední době byly atentáty na bombajské vlaky v červenci 2006. Ty si vyžádaly téměř dvě stovky mrtvých a přes sedm set raněných, teroristé nálože odpálili v dopravní špičce. - o útocích v indických vlacích v roce 2006 čtěte zde

Mapa - Bombaj

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Neznámý vandal v Písku sloupal mačetou tři stromy z kůry

Takhle vandal řádil. Poničené stromy už odbor životního prostředí ošetřil. Teď...

V Písku se v posledních dnech odehrálo hned několik případů, kdy vandalové poničili městskou zeleň. Při dvou posledních...

Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí

Nezvyklá reklama na Cyberpunk 2077

Bulharsko čelí dosud asi největšímu úniku citlivých dat ve své historii. Neznámí hackeři ukradli ze systému bulharské...

Praskla jí céva v mozku. Pětiletou dívku v kómatu britští lékaři odepsali

Královská nemocnice v Londýně

Dítěti praskla céva v mozku. Upadlo do kómatu. Podle britských lékařů není u pětileté dívky již šance, že by se ji...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz