Teroristé v Bombaji zabili 101 lidí, drží desítky západních rukojmí

  19:48aktualizováno  27. listopadu 7:06
Nejméně 101 mrtvých a asi 287 raněných si vyžádal teroristický masakr v indické Bombaji. Mezi mrtvými je 6 cizinců. Terčem útoků se pozdě večer stala veřejná prostranství. Ozbrojenci zajali desítky rukojmí, pátrali po Britech a Američanech. Indové do ulic povolali i armádu. Češi podle diplomatů mezi oběťmi nejsou.

Teroristé udeřili na několika místech Bombaje. | foto: Reuters

Koordinovaný útok na nejméně sedmi místech zahájili ozbrojenci pozdě večer místního času. Útočili automatickými puškami v restauracích, hotelích, na nádraží i poblíž nemocnice. Jedné nemocnice se pak také zmocnili. Policie poblíž jednoho z hotelů vyhlásila zákaz vycházení.

Podle českého velvyslance Hynka Kmoníčka mezi oběťmi nejsou Češi, tato zpráva ale není definitivní. "Informace zatím nemáme. Ověřujeme to v nemocnicích, indická strana zatím umožnila přístup jen do jedné ze tří. Navíc před jednou nemocnicí se také střílelo," popsal Kmoníček situaci v deset hodin večer v rozhovoru pro ČT.

Český konzul v Bombaji Eduard Řeháček upozornil, že nelze vyloučit, že by někdo z českých občanů mohl být mezi rukojmími. Národnost všech z nich totiž zatím není známa. "Je tu jistý český turista, který se vyskytoval v oblasti útoků," řekl Řeháček iDNES.cz. Konzulát se snaží muže najít a kontaktovat.

Podle agentury ČTK se ale turista z hotelu, kde bydlel, odhlásil ve středu asi v poledne místního času, tedy dříve, než teroristé zaútočili.

Konzul bude odpovídat čtenářům iDNES.cz

Český konzul v Bombaji Eduard Řeháček přislíbil iDNES.cz, že ve čtvrtek zodpoví otázky čtenářů. Přesný čas on-line rozhovoru bude upřesněn ve čtvrtek ráno podle situace v Bombaji.

Zabit byl i šéf protiteroristické jednotky

"Napadené hotely jsou čtyři - Tádž, Marriott, Oberoi a Trident, policisté mají těžké ztráty a s útočníky stále bojují," popsal situaci v Bombaji po půl jedenácté velvyslanec Kmoníček. Vážnost situace dokumentuje i skutečnost, že Indie do ulic města povolala i armádu včetně stovek vojáků elitních jednotek.

Mezi mrtvými na straně strážců zákona je i šéf zdejší protiteroristické jednotky, informovala indická televize.

Strážci pořádku čtyři útočníky zastřelili a devět dopadli. Nejméně tři ujeli v autě, neznámý počet ozbrojenců zadržuje na čtyřicet rukojmí v hotelu Trident a dalších patnáct rukojmí v hotelu Tádž. V jeho vstupní hale během noci hořelo.

Ruce vzhůru! Jsi Brit nebo Američan? ptali se

Ozbrojenci hledali cizince, aby je vzali jako rukojmí. "Ptali se, kdo má pas Velké Británie nebo USA," citovala agentura Reuters Rakéše Patela z Hongkongu, který bydlel v hotelu Tádž. "Přišli z restaurace a vyvedli nás po schodech," dodal Patel, který je britským občanem a podařilo se mu ozbrojencům utéci.

"Řekli všem: 'Stůjte, ruce vzhůru' a zeptali se, zda tu jsou nějací Britové či Američané," vylíčil podle britského serveru Telegraph.co.uk britský obchodník Alex Chamberlain. "Přítel mi řekl - nedělej hrdinu a neříkej, že jsi Brit. Jsem přesvědčený, že tohle všechno bylo kvůli britským a americkým občanům."

Bombaj zasáhly ve středu večer útoky teroristů.

K útokům se přihlásili muslimští radikálové

K útokům v obchodním srdci Indie se přihlásila málo známá teroristická skupina Dekkanští mudžahedíni ("Dekkanští" odkazuje k původu z jihu Indie, pozn. red.). V Indii ovšem odhodlaných teroristických skupin existuje více, policisté navíc zatkli i několik hinduistických extremistů.

Podle publicisty Jana Petránka, který v Indii pobýval jako novinář, se mohli radikální muslimové chtít pomstít za potopení muslimské pirátské lodi indickým plavidlem u Adenského zálivu. - Piráti u Afriky opět zaútočili, indická válečná loď zničila jejich plavidlo

"Nenávist muslimů se kromě Ameriky a Anglie přesouvá i na takovou muslimskou zemi, jakou je Indie," řekl Petránek v ČT s poukazem na to, že v Indii žije na 120 milionů muslimů. "Nezapomeňte, tady se teprve teď objevila zpráva, že indická vojenská loď u Adenského zálivu potopila muslimské piráty, když se pokoušeli dostat k somálskému břehu. Mohla to být pomsta," zamýšlel se Petránek.

Masakr odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun či nově zvolený americký prezident Barack Obama. Ten prohlásil, že "USA a Indie musí spolupracovat na vykořenění teroristických sítí".

Největšími teroristickými útoky v Indii v poslední době byly atentáty na bombajské vlaky v červenci 2006. Ty si vyžádaly téměř dvě stovky mrtvých a přes sedm set raněných, teroristé nálože odpálili v dopravní špičce. - o útocích v indických vlacích v roce 2006 čtěte zde

Mapa - Bombaj

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Ruský soud poslal Poláka do vězení za špionáž. Pokoušel se vyvézt rakety

Ruské protiletadlové raketové systémy S-300 (R) a S-400 (L) na vojenské...

Soud v Rusku poslal na 14 let do trestanecké kolonie polského občana, který se pokusil vyvézt součásti systému...

Pole se náhle propadlo, objevil se kráter. V Německu vybuchla bomba z války

Kráter způsobila bomba z druhé světové války. (24. června 2019)

Uprostřed pole ve středním Německu se o víkendu v noci zničehonic objevil kráter. Předcházel mu hromový výbuch, který...

Drony útočí. Trápení se vznášedly se přeneslo i na singapurské letiště

Letiště v Singapuru na archivním snímku.

Letiště Changi u Singapuru muselo v pondělí večer částečně omezit provoz kvůli přítomnosti neznámého bezpilotního...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz