Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Turci pilně budují svůj syrský protektorát, hranice pomalu mizí

  20:01
Před dvěma lety se Turecko zapojilo do syrské občanské války a obsadilo město al-Báb. Ovládané území na severu Sýrie nyní chce přetvořit k obrazu svému. Z oblasti zmítané válkou se snaží udělat místo vhodné k životu především pomocí finančních prostředků. Staví se tak zde silnice, školy nebo nemocnice.
Povstalci sponzorovaní Ankarou u syrského města al-Báb (2. února 2017)

Povstalci sponzorovaní Ankarou u syrského města al-Báb (2. února 2017) | foto: Reuters

Turecké Elbeyli spojuje se syrským al-Bábem nově vydlážděná přeshraniční cesta. Podél ulic v Al-Bábu vlají jak syrské, tak turecké vlajky a nápisy na vládních budovách jsou v obou jazycích. Jeden z prvních billboardů po cestě vzdává čest tureckým vojákům, kteří padli při osvobozování města z rukou bojovníků Islámského státu.

Nyní ve městě panuje všudypřítomný stavební ruch, píše agentura AP. Turecko si zde buduje dlouhotrvající vliv a zónu přetváří podle svého vzoru. 

Přináší sem vlastní úřady, finanční, vojenské a bezpečnostní instituce. Velké investice v oblasti vzbudily spekulace, že Ankara chce obnovit staré imperiální nároky na syrské provincie.

Turci v současnosti ovládají více než čtyři tisíce čtverečních kilometrů syrského území. Téměř čtvrtina syrských občanů žije pod tureckou kontrolou, včetně 3,6 milionu syrských uprchlíků v Turecku. V tureckých enklávách v Sýrii žije asi 600 000 lidí.

Za posilováním vlivu jsou hlavně strategické cíle. Turci chtějí zabránit tomu, aby oblasti jižně od jejich hranic ovládaly kurdské milice YPG, o něž se v  boji proti Islámskému státu opřeli Američané. Turecké pozemní jednotky a kontrola nad velkou částí Sýrie navíc znamenají, že bez jejich souhlasu žádné řešení syrské krize není možné.

Situace na severozápadě Sýrie na konci června 2018. Území kontrolovaná Tureckem jsou označena zelenou barvou, území pod kontrolou syrské vlády červenou a kurdská území žlutou.

Turecko by také chtělo mít spolu s Ruskem hlavní slovo v budoucnosti země rozvrácené sedm let trvající válkou. Moskva by se tomu nemusela bránit, bez jejího svolení by ostatně turecké angažmá nebylo možné. Turci nyní doufají, že Američany přesvědčí, aby přestali podporovat Kurdy a spolehli se na ně jako na svého spojence v boji proti šíření íránského vlivu. 

Vznikají nové školy, děti se učí turecky

V roce 2016 chtěli Turci z al-Bábu v rámci vojenské operace Štít Eufratu vyhnat jak YPG, tak bojovníky Islámského státu. Boje trvaly tři měsíce a padlo během nich sedmdesát tureckých vojáků. Na začátku letošního roku pak díky strategické poloze al-Bábu mohli Turci obsadit nejzápadnější baštu YPG Afrín. A brzy by měli převzít i město Manbidž (více zde: Američané ustoupili Erdoganovi, syrští Kurdové musejí odejít za Eufrat)

1. července 2018

Nyní Ankara na obsazených územích dosazuje správní systém v turecko-evropském stylu. V al-Bábu se formuje jednadvacetičlenný řídící orgán, který zaměstná asi 150 zaměstnanců. Většinu z nich zaplatí Turecko, podle odhadů by rada měla vybrat zhruba 1,7 milionu dolarů na daních a dalších poplatcích.

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Většina výdajů jde na zdravotnictví a vzdělání, brzy se otevře úplně nová nemocnice. Vznikají také soudy, například soud pro terorismus v Azázu. Finanční transakce probíhají přes místní pobočky turecké pošty, a to v tureckých lirách. Checkpointy ve v al-Bábu střeží asi 2 000 policistů vycvičených Turky, turecké jednotky se stáhly za město. 

Poničené školy se rekonstruují a vznikají i zcela nové, místní pobočku plánuje například jedna turecká univerzita. Ředitel školy v Džarábulusu Ahmed Hussein Taher tvrdí, že nebýt turecké administrativy, nikdy by se povýšení nedočkal. Nebyl totiž stoupencem vládnoucí strany prezidenta Bašára Asada.

„Učíme turecky žáky prvních a druhých tříd, věříme, že v následujících letech to budeme moci nabídnout všem školákům,“ říká. „Turečtina je nezbytná. Naši turečtí bratři nám dali všechno a my s nimi spolupracujeme.“ 

Výzvou bude udržení bezpečnosti

Při obsazování oblastí Turkům pomáhaly tisíce bojovníků Ankarou sponzorovaných milicí. Také se sem uchýlily tisíce bojovníků z oblastí, které v poslední době dobyly Asadovy jednotky. Podle tureckých úřadů v zóně v současnosti operuje asi 60 tisíc Syřanů, kteří nemají kam jít. Otázka bezpečnosti tak bude velkým testem.

Už se objevily vnitřní nepokoje. Krvavé střety vyvolává především nedostatek zásob, spory o vedení či spory mezi místními a nově příchozími bojovníky. Jeden z konfliktů vypukl v al-Bábu poté, co si jeden z žoldáků začal nárokovat pozemek místního vlastníka. Svár řešili pomocí kulometů a nově ustavená bezpečnostní jednotka na to nezareagovala.

Objevují se i zprávy o radikalismu v řadách protureckých milic. Někteří bojovníci chtějí zavádět striktní pravidla oblékání pro ženy, jiní rabují domy kurdských rodin.

Ještě větší bezpečnostní výzvu představuje sousední region Idlíb, poslední velká bašta protiasadovských povstalců. Turecko má nad Idlíbem částečnou kontrolu, region ale mají rozparcelované islamistické bojůvky včetně organizací napojených na al-Káidu. Podle některých tureckých představitelů je to vina syrské vlády, která do Idlíbu z obléhaných oblastí odváží povstalecké bojovníky.

Syrský humanitární pracovník Mohammed El Sheikh nicméně věří, že Turecko slouží „syrské revoluci“ a že společně s Ruskem vytvoří nový systém, který Sýrii udrží pohromadě a navíc bez Asada. Ovšem turecká kontrola podle něj umí být také tvrdá, což si ověřil při složitém dohadování s úřady o povolení své činnosti. „Turci musí Syřanům pomáhat, ne vládnout. A právě teď jim vládnou,“ uzavírá.

U některých Syřanů ožívají vzpomínky na Osmanskou říši, jejíž vláda nad Sýrií skončila právě před sto lety. „Budeme součástí Turecka? Budeme malým nezávislým státečkem? To nevíme,“ říká inženýr Zakaria Hadž Hassan. „Nacionalisté by to označili za kolonialismus. Věřící by řekli, že jsem přece všichni muslimové. My s tím problém nemáme. Kdysi dávno jsme byli jeden národ, od Istanbulu, přes Jemen až do Maroka,“ dodává.

Sever Sýrie, červeně město Al-Báb

Sever Sýrie, červeně město Al-Báb

Autoři: ,

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Střelkyně v křesťanské škole v USA zabila šest lidí, zemřela nakonec i ona

Během střelby na soukromé křesťanské škole v americkém městě Nashville zemřely tři děti. Kromě nich incident nepřežili...

Nejen důchody. Chaos ve Francii prohloubili ekoaktivisté kvůli zásobníkům vody

Hořící radnice v Bordeaux, rozsáhlé nepokoje v ulicích dalších měst a stupňující se násilí. Francie je kvůli nedávno...

Jde o přežití. Výcvik Ukrajinců je stejně klíčový jako dodávky západních zbraní

Ačkoliv Kyjev ztráty nezveřejňuje, odhady hovoří o tom, že rok od ruské invaze by mohlo jít až o 100 tisíc padlých,...

Leopardy 2 na Ukrajinu dodalo už i Německo, skoro dvě desítky

Na Ukrajinu dorazilo osmnáct tanků Leopard 2 z Německa, které Berlín přislíbil Kyjevu před dvěma měsíci. V pondělí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...