Protesty ve městě Dará na záběrech syrské státní televize (8. dubna 2011)

Protesty ve městě Dará na záběrech syrské státní televize (8. dubna 2011) | foto: Profimedia.cz

Syřané opět vyrazili do ulic, režim odpověděl střelbou a slzným plynem

  • 14
Sýrií opět zmítají bouře proti režimu prezidenta Bašára Asada. Při nepokojích ve městě Dará na jihu země zahynulo nejméně sedmnáct lidí poté, co režimní síly zahájily střelbu do protestujících. Syřané se inspirovali úspěšnými převraty v Tunisku a Egyptě a požadují demokratické reformy.

O krvavém účtu pátečních střetů informovali aktivisté a zdroje z nemocnice v Dará. Představitelé režimu ale tvrdí, že při nepokojích zahynul jen jeden policista a jeden zdravotník zasahující na místě.

Podle BBC se do ulic města na jihu země vyhrnuly tisíce lidí po tradičních pátečních modlitbách. Z mešit mířily do centra města a požadovaly demokratické reformy. Podle agentury AFP na ně ale zaútočili policisté v civilu, kteří do davu stříleli granáty slzného plynu. Protestující odpověděli házením kamenů a centrum města se proměnilo v bojiště.

Demonstranti zapálili sídlo vládní strany Baas a rozbili kamennou sochu Basila Asada, bratra minulého prezidenta. Bouřící se obyvatelé zpravodajovi BBC řekli, že u jedné z mešit viděli nejméně třináct těl.

Režim viní sabotéry a spiklence

Státní televize odvysílala záběry z protestů a prohlásila, že "palbu na obyvatele a bezpečnostní složky zahájili sabotéři a spiklenci". Protesty propukly také v dalších městech včetně metropole Damašku, kde policie v civilu obušky zmlátila sunnitské muslimy vycházející z mešity.

Nepokoje jsou hlášeny také z východu země, obývané hlavně kurdským obyvatelstvem. Asad tento týden slíbil, že všichni Kurdové získají syrské občanství, které jim Damašek dosud upíral. Syřané protestovali rovněž v severosyrské provincii Hasaká a žádali zrušení výjimečného stavu a propuštění politických vězňů.

Syřani poslouchají projev prezidenta Bašára Asada (30. března 2011)
Zdravotník veze muže zraněného při zásahu bezpečnostních jednotek vůči protivládním demonstrantům (27. března 2011)
Provládní manifestace v Damašku (29. března 2011)

Protesty inspirované úspěšnými revolucemi v Tunisku a Egyptě zmítají Sýrií od poloviny března. Prezident Asad proto na konci měsíce odvolal kabinet a v projevu k národu připsal odpovědnost za protesty zahraničním spiklencům. Proti očekávání ale nezrušil výjimečný stav, který v zemi platí od roku 1963. Asad prezidentský úřad zdědil v roce 2000 po třech desetiletích vlády svého otce.

Jemenský prezident se zarputile drží u moci

Násilí provázelo také protesty v Jemenu, kde se už týdny demonstruje za odchod dlouhodobého prezidenta Alí Abdalláha Sáliha. Pořádkové síly údajně zabily dva demonstranty ve městě Táizzu jižně od metropole. Sálihovy síly desítky dalších demonstrantů postřelily a zasáhly slzným plynem.

Sálih v pátek před svými stoupenci odmítl nabídku států Perského zálivu na řešení politické krize. Tyto země navrhly, aby Sálih odstoupil a aby moc do voleb převzala prozatímní vláda složená z kmenových a opozičních vůdců. Toto přechodné období by mělo trvat nejvýš tři měsíce.

"Musejí brát ohled na pocity Jemenců. Odsuzujme tento útok na naši ústavu, demokracii a svobodu," prohlásil k tomu Sálih. Opozice se snaží o jeho svržení od 11. února a represe proti demonstrantům si vyžádaly už přes sto mrtvých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video