Svaz nuceně nasazených považuje částku na odškodnění za přijatelnou

- Částku deseti miliard marek, kterou Německo věnuje na odškodnění nuceně nasazených, považují představitelé Svazu nuceně nasazených podle svého místopředsedy Karla Růžičky za přijatelnou, ale upozorňují, že dosud není známo, kdo přesně bude mít na odškodnění nárok.
V Berlíně tuto sumu oficiálně oznámil podle agentury AP zmocněnec spolkové vlády Otto Lambsdorff, polovinu této částky věnuje německá vláda a druhou polovinu zaplatí podniky, jež nuceně nasazené zaměstnávaly.

"Celková částka, která bude vložena do německého fondu, je pouze jedna věc. Záleží na tom, jaká kritéria budou stanovena, tedy na koho se odškodnění bude vztahovat," uvedl Růžička. Zástupci svazu očekávají, že kritéria budou dohodnuta v nejbližší době. "Dokud nebudou známa, nebude možné určit přesný počet obětí," řekl místopředseda a dodal, že kvůli tomu zatím nemůže být známa částka, kterou dostanou jednotliví lidé.

Růžička také vyzval všechny nuceně nasazené v České republice, kteří nejsou členy Svazu nuceně nasazených, aby se zaregistrovali v jeho okresních organizacích zaregistrovali. "O informace mohou požádat na odboru sociální péče okresních a městských úřadů," dodal.

Německo odškodní nuceně nasazené deseti miliardami marek
Německo vydá na odškodnění lidí, kteří za války nedobrovolně pracovali pro německé firmy, deset miliard marek. V Berlíně tuto sumu oficiálně oznámil podle agentury AP zmocněnec spolkové vlády Otto Lambsdorff, polovinu této částky věnuje německá vláda a druhou polovinu zaplatí podniky, jež nuceně nasazené zaměstnávaly.

"Německý kancléř Gerhard Schröder a americký prezident Bill Clinton se dohodli, že vznikne odškodňovací nadace s vkladem deset miliard marek," konstatoval Lambsdorff.

"Německo musí přijmout a přijme odpovědnost za nejtemnější kapitolu svých dějin," řekl Lambsdorff při zahájení rozhovorů s ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou, americkým vyjednavačem Stuartem Eizenstatem, představiteli německého průmyslu a právními zástupci obětí. Chystaná nadace by podle jeho slov měla vzniknout v co nej kratším čase.

Odškodnění se může týkat asi dvou milionů lidí z řady zemí světa, zejména pak ze střední a východní Evropy. V České republice dosud žije podle odhadů několik desítek tisíc lidí, kteří byli k práci pro německé podniky donuceni.

Právní zástupci podle mluvčího advokátů obhajujících zájmy obětí Michaela Hausfelda očekávají další aspoň jednu miliardu od amerických podniků, jejichž německé dceřiné společnosti rovněž za války nucené pracovníky zaměstnávaly. Výplaty odškodnění by podle pozorovatelů mohly začít počátkem léta příštího roku.

Ohlasy v německých médiích - úleva i rozpaky
První ohlasy na rýsující se řešení problému odškodnění v německých médiích vyjadřují úlevu, ale i značné rozpaky. S úlevou je vítána skutečnost, že je konečně na dosah závěr vleklých jednání, která mnozí komentátoři označují za nedůstojná, kritice je podrobován fakt, že dohodu bude muset zachránit další zvýšení příspěvku z veřejných prostředků, zatímco soukromá hospodářská sféra tvrdošíjně odmítá převzít odpovídající podíl odpovědnosti.

Komentátoři navíc soudí, že téměř roční jednání přece jen poškodila pověst Německa a zvláště jeho podnikatelské sféry ve světě, a to i přesto, že se nakonec podařilo odvrátit ztroskotání celého projektu. Upozorňují, že ani očekávaná brzká dohoda o celkové částce odškodnění nejsou ještě zdaleka překonána všechna úskalí projektu. Trvá totiž řada nejasností kolem připraveného nadačního zákona, pro jehož přepracování se vyslovil i hlavní německý vyjednávač Otto Lambsdorff. Není jasné, jak se prostředky dostanou k obětem, zvláště ve střední a východní Evropě, ani kolik bude odškodněných a kolik jednotliví postižení dostanou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video