„Změny, kterých jsme dosáhli, přinesou obrovské zlepšení životů lidí v Severním Irsku,“ prohlásil Sunak na tiskové konferenci po jednání se šéfkou Evropské komise. Dodal, že dnešní dohoda zajišťuje bezproblémový obchod v rámci celé Británie, chrání pozici Severního Irska ve Spojeném království a rovněž zabezpečuje suverenitu pro obyvatele Severního Irska.
Von der Leyenová zmínila i dva konkrétní příklady, které považuje za „výmluvné“. Úmluva například říká, že v Severním Irsku budou k dispozici stejné potraviny jako ve zbytku Spojeného království. Rovněž trvale umožní, aby byly léky v Severním Irsku dostupné ve stejnou chvíli jako v Británii.
Podle britského premiéra se podařilo dojednat tři věci. Zaprvé bude odstraněn „jakýkoli náznak hranice v Irském moři“. Sunak slíbil plynulejší a méně byrokratický tok zboží mezi zbytkem Spojeného království a Severním Irskem. Zadruhé byla dohodnuta zvýšená dostupnost britských produktů v Severním Irsku, právě včetně léků, které zmínila i von der Leyenová. „Přelomová dohoda“ podle šéfa britské vlády znamená, že léky schválené britským regulátorem budou dostupné i v Severním Irsku.
Zatřetí dohoda podle Sunaka zabezpečuje „suverenitu Severního Irska“. Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, bude moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů týkajících se zboží v Severním Irsku. Šéfka Evropské komise zdůraznila, že je takzvaná Stormontská brzda (Stormont brake) „nouzovým mechanismem“ a že i nadále bude mít poslední slovo v otázkách jednotného trhu Evropský soudní dvůr.
Brexit je šance, tvrdí i tři roky poté Sunak. Britové chtějí hlasovat znovu![]() |
„Bylo dosaženo shody. Dohoda je hotová,“ citoval už odpoledne reportér stanice BBC Chris Mason nejmenovaný vysoce postavený zdroj v britské vládě. Informace přišla asi hodinu poté, co Sunak a von der Leyenová začali ve Windsoru jednat. Lídři se sešli po několikaměsíčním vyjednávání.
„Těším se, že otočíme list a otevřeme s naším partnerem a přítelem novou kapitolu,“ uvedla v pondělí po příjezdu do Británie von der Leyenová. Šéfka unijní exekutivy, která vyjednává jménem EU, měla před jednáním s britským premiérem na programu také audienci u krále Karla III.
Jak poznamenala agentura Reuters, pro Sunaka je uzavření dohody velkým vítězstvím, nicméně neznamená to ukončení jeho potíží. Dohodu bude muset prosadit ve své vlastní Konzervativní straně a rovněž u jejích partnerů v Severním Irsku, což nebude podle britského tisku vůbec jednoduché. Jde zejména o to, zda bude dohoda dostatečná pro nejsilnější unionistickou stranu DUP, která je v procesu klíčovým hráčem.
Od roku 2021 existovaly tahanice mezi Bruselem a Londýnem ohledně severoirského protokolu, který vstoupil v platnost v návaznosti na odchod Británie z EU. Obě strany chtěly i po „rozvodu“ zachovat otevřenou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou a nakonec se dohodly na tom, že na britský region se budou dál vztahovat pravidla jednotného unijního trhu.
Jak udělat z brexitu úspěch? Britská elita snovala plány na tajné schůzce![]() |
Británie však tento režim neuvedla plně do praxe, zatímco zástupci tzv. unionistů v Severním Irsku začali kvůli nesouhlasu s uspořádáním bojkotovat regionální samosprávu.
24. ledna 2019 |