Maďarský premiér Viktor Orbán na summitu v Bruselu (28. června 2018)

Maďarský premiér Viktor Orbán na summitu v Bruselu (28. června 2018) | foto: Reuters

Orbána i Bavory summit uspokojil, Salvini si chce počkat na činy

  • 171
Pracně vyjednaný kompromis na summitu EU je pro většinu evropských zastánců tvrdé linie v migrační politice stravitelný. Maďarský premiér dohodu označil za úspěch skupiny V4, za krok správným směrem ji označila i bavorská CSU. Šéf italské Ligy prohlásil, že si nejdřív počká na činy.

Visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) uspěla na summitu Evropské unie se svými návrhy, a Maďarsko se tak nestane zemí imigrace. Ve videu zveřejněném na svém facebookovém účtu to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Podle premiéra hrozilo nebezpečí, že by se migranti z uprchlických táborů rozdělovali mezi unijní státy.

„Podařilo se nám zhatit tento návrh a dosáhli jsme přijetí svého návrhu,“ řekl maďarský premiér, podle kterého návrh visegrádské čtyřky jasně říkal, že nikdo nesmí být přesouván z uprchlického tábora do jiné země bez svolení dotyčného státu. 

Výsledkem dohody, kterou představitelé unijních států uzavřeli v pátek ráno po mnoha hodinách jednání, je podle něj to, že Maďarsko zůstane zemí Maďarů a nestane se zemí imigrantů.

Zmínku o tom, aby ostatní země EU převzaly spoluzodpovědnost za migranty ze Středozemního moře, prosazovala do závěrů summitu Itálie. Ačkoli se do nich nakonec tento požadavek nedostal, vyjádřil italský premiér Giuseppe Conte nad dosaženým kompromisem spokojenost.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini v reakci na dohodu uvedl, že „nedůvěřuje slovům“. „Teď si počkáme na konkrétní činy,“ řekl v rozhovoru poskytnutém rádiu Capital. „Dosud to tak bylo vždy. Všichni říkají: ‚Ať žije Itálie‘, ale pak platí Itálie sama,“ řekl předseda protiimigrační strany Liga. „Chceme vědět, jaké peníze a jaké síly nám budou k dispozici,“ dodal.

Krok správným směrem, zní od CSU

Dosažení dohody o společném evropském řešení migrační otázky bylo důležité především pro německou kancléřku Angelu Merkelovou, která čelí hluboké krizi své vlády kvůli sporu s ministrem vnitra Horstem Seehoferem.

Člen vedení Seehoferovy CSU Hans Michelbach v reakci na závěry summitu prohlásil, že jde o krok „správným směrem“.

Na otázku, zda budou výsledky vrcholné schůzky Seehoferovi stačit, aby ustoupil od své hrozby, že začne na německých hranicích odmítat migranty registrované v jiné členské zemi EU, Michelbach jasně neodpověděl. 

Vzniknou centra rychlé selekce migrantů, rozhodl klíčový summit EU

„Předpokládám, že dává smysl, abychom jednou na Evropu pohlíželi pozitivně, s radostí, ale na druhé straně abychom byli činorodí, abychom v Německu nemuseli přijímat každého sedmého žadatele o azyl v Evropě, který by vlastně vůbec neměl mít právo přijet,“ řekl člen vedení CSU.

Seehofer by měl podle dřívějších vyjádření hovořit s kancléřkou Merkelovou o výsledcích summitu o víkendu a následně rozhodnout, zda proti její vůli začne odmítat některé migranty přímo na hranicích či nikoli. Předsedkyně německé SPD Andrea Nahlesová CDU a CSU vyzvala, aby ukončily svůj spor a „vrátily se k věcné práci“.

Spokojenost nad dosaženou dohodou vyjádřil také polský premiér Mateusz Morawiecki. „Nad ránem jsme uzavřeli dohodu, která je dobrá pro Polsko i celou unii,“ uvedl na twitteru a dodal, že „po více než dvou letech těžkých jednání, kontroverzí a tlaku všech 28 členů EU jednomyslně schválilo postoj Polska a Visegrádu“. Rakouský kancléř Sebastian Kurz řekl, že je šťastný, že se podařilo dosáhnout „změny trendu“ v migrační politice EU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video