Jak se skvělý student, jenž pomáhal dětem, proměnil ve vraždícího Jokera

  14:19aktualizováno  14:19
Od masakru v Denveru uplynuly už tři dny a pořád není jasné, proč James Holmes v kině vraždil. Z dostupných informací vyplývá, že to byl inteligentní student neurovědy, který kdysi pomáhal na dětském táboře. Nebyl zřejmě také na žádné populární sociální síti. Teď se zato chová jako postava z filmů o Batmanovi.

James Holmes. Na prvních dvou snímcích ještě coby student. Poslední fotografie je z profilu na internetových seznamkách, o němž se policie domnívá, že si ho založil také on. | foto: Koláž - iDNES.cz

Čtyřiadvacetiletý James Holmes ještě před časem vypadal jako každý jiný americký kluk. Jeho dřívější fotografie je ale v ostrém kontrastu s tím, jak ho nyní popisuje policie. A také jak vypadá na snímku, který umístil na internetové seznamce. Má na něm červené vlasy a dívek se ptá, zda ho navštíví ve vězení.

Zatím to vypadá, že nadaný student se k vraždění rozhodl někdy v uplynulých měsících, kdy přerušil studium a začal si po internetu nakupovat zbraně. Jisté ale zatím kolem něj není nic. Snad jen to, že byl vynikajícím studentem. Policie o jeho motivu zatím mlčí a zdůvodňuje to tím, že vyšetřování pokračuje.

Masakr v Denveru

O víkendu policisté zneškodnili v jeho bytě výbušniny a teď zkoumají jeho věci včetně počítače, aby přišli na to, proč v pátek vešel do kina na denverském předměstí Aurora a během premiéry posledního remaku o Batmanovi zastřelil 12 lidí a dalších skoro šedesát zranil.

Co se tedy o něm už ví? James Holmes vyrostl na předměstí San Diega v Kalifornii, v roce 2008 pomáhal na táboře pro chudé děti a o dva roky později dokončil na Kalifornské univerzitě bakalářské studium neurovědy, tedy vědy zkoumající neurony. Školu absolvoval s vynikajícími výsledky.

"Akademicky byl na naprostém vrcholu," prohlásil o něm rektor univerzity Timothy P. White.

Tamní policie o něm také nemá žádný záznam. Stejně jako policie v Coloradu, kde se Holmes v roce 2011 přihlásil do doktorandského studia. Respektive jeden záznam má - za překročení povolené rychlosti.

V posledních měsících už ale evidentně nebyl jeho život v pořádku, upozornila televize CNN na svém webu. Holmes školu v červnu letošního roku přerušil a neuvedl žádný důvod. Zatím ovšem není jasné, zda zůstal zaměstnán v univerzitním výzkumu neuronů, kde do té doby zastával placenou pozici.

Zvláštní je, že na rozdíl od spousty mladých lidí neměl podle všeho žádné profily na populárních sociálních sítích jako Facebook či Twitter. List The Times také připomněl, že v Denveru žil rok a za tu dobu si tam zřejmě nenašel žádné přátele. Jeden z někdejších spolužáků ho popsal jako velmi tichého.

Navštívíš mě ve vězení? psal v seznamce

Podobně ho popisují i jeho sousedi. Byl vždy upravený, tichý, zodpovědný, řekl o něm Tom Mai, který si ho pamatuje ještě ze San Diega. Jeho sousedé v Coloradu o něm řekli, že žil sám a také sám pro sebe.

Na druhou stranu se ale na internetových seznamkách Adult Friend Finder a match.com nedávno objevil profil muže s červenými vlasy, o kterém se policie domnívá, že je to právě James Holmes. Na obou hledal ženy pro náhodný sex a na obou prý napsal: Navštívíš mě ve vězení? Profily byly mezitím staženy.

Psychiatři se tedy snaží zjistit, zda je Holmes vyšinutý. Policisté nicméně tvrdí, že ve svém několikaměsíčním plánování zločinu ukázal jasný "kalkul a rozvahu", což by vylučovalo nepříčetnost, podotkl server timesonline.co.uk s tím, že někteří odborníci u něj duševní chorobu nevylučují.

Během posledních čtyř měsíců mu domů i do práce přišla spousta zásilek, což by podle policie mohlo vysvětlovat, jak se dostal k materiálům, které pak použil na sestrojení a nastražení bomb ve svém bytě. Holmes v poslední době nakoupil legálně přes internet čtyři zbraně a nejméně šest tisíc projektilů.

Fotogalerie

Od svého zadržení toho ale policistům mnoho neřekl. Hned zkraje jim prozradil, že je jeho byt obložen výbušninami. Pak si vyžádal právníka. Jinak se chová ve vazbě zvláštně. Plive po dozorcích, označuje se za Jokera (zápornou postavu z filmu Batman) a lze u něj najít odkazy i na jiné postavy z filmů o Batmanovi. Masku Batmana také našla policie v jeho bytě (více o jeho chování ve vězení čtěte zde).

Policie ho zatím drží v samovazbě, je to ale spíše proto, aby ho ochránila před ostatními vězni, kteří na něj po příchodu pokřikovali "vrahu dětí", jelikož jedné z obětí bylo teprve šest let. Pokud soud shledá Holmese vinným, mohl by dostat i trest smrti.

Ten je sice v Coloradu stále zaveden, nicméně nikdo v tomto americkém státě nebyl popraven od roku 1997, kdy smrtící injekce ukončila život vraha Garyho Lee Davise,  jenž znásilnil a zavraždil svou sousedku. Kromě něj v Coloradu nepopravili od 60. let minulého století nikoho, do té doby tam skončilo na popravišti celkem 101 lidí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz