Brdští starostové na návštěvě americké základny Ramstein

Brdští starostové na návštěvě americké základny Ramstein - Americká ambasáda pozvala zástupce brdských obcí 8. a 9. října 2008 na exkurzi do Německa. | foto: Archiv Pavla Žáčka

Starostové z Brd viděli dvě americké základny. Ale bez radaru

  • 315
Brdští starostové si minulý týden prohlédli dvě americké vojenské základny v Německu. Devět zástupců obcí, v jejichž blízkosti má vyrůst obranný radar, navštívilo základny Ramstein a Polygon. Setkali se jak s pracovníky Pentagonu, tak lidmi, kteří žijí v sousedství vojenských objektů.

Na pozvání americké ambasády v Česku strávilo osm brdských starostů a jedna starostka v Německu dva dny. Pozvánku dostali zástupci Trokavce, Rožmitálu pod Třemšínem, Lázu, Spáleného Poříčí, Strašic, Dobříva, Borovny, Míšova a Mirošova.

"Chtěli jsme starostům ukázat, jak fungují americká vojenská zařízení, jak komunikují s místními a co to znamená pro samosprávy," řekl iDNES.cz zástupce tiskového odboru americké ambasády Jakub Hornek.

Cílem české delegace byla obří světoznámá základna Ramstein nedaleko Kaiserslauternu a nedaleká, mnohem menší Polygon u městečka Bann. Ani v jedné ovšem není radar, který má vyrůst u brdské kóty 718.

Starosta Čížek: Radar potřebujeme
"Absolvovali jsme prohlídky objektů, diskutovali. Nikdo nám nic nenutil, dokonce nám Američané nabídli, že odejdou z místnosti, až se budeme bavit s místními. Bylo to hodně otevřené," řekl iDNES.cz starosta obce Spálené Poříčí Pavel Čížek.

On, přestože jeho obec leží v bezprostřední blízkosti vojenského území, kde Američané plánují radar postavit, tento záměr podporuje. "V současné situaci je to potřebná záležitost," řekl Čížek.

Američané ho navíc přesvědčili, že systém soužití s obyvateli okolí svých základen mají dobře zvládnutý. "Líbí se mi, že kladou důraz na životní prostředí. Neustále se hlídají," dodal starosta Spáleného Poříčí.

Brdští starostové na návštěvě americké základny Ramstein

Starosta Neoral: Nechci být závislý na Američanech
Zcela opačné dojmy si z výjezdu přivezl Jan Neoral z obce Trokavec, vůdčí postava protiradarové starostovské aliance. "Od ledna loňského roku jsem vždy uváděl, že bych nebyl proti menší základně spojenců. Po návratu z Ramsteinu jsem proti jakékoliv základně cizích vojáků na území České republiky," uvedl Neoral ve svých zápiscích z "výletu" zveřejněných na serveru Blisty.cz.

Na vlastní oči se sice přesvědčil, že soužití místních lidí s americkými vojáky je bezproblémové, ale velkou překážku Neoral vidí v přílišné ekonomické závislosti obcí kolem objektů Američanů.

Předpokládá, že by městečka měla velké finanční problémy, kdyby Američané základnu zavřeli. Neoral vychází z diskuse se starostou Ramstein-Misbachu Klausem Layesem, který mu řekl, že základna v okolí investuje ročně kolem 1,5 miliardy dolarů. "Nechci žít s cizími vojáky za zadkem a mít z toho výhody. Toto je má zem a v ní chci žít bez závislosti na dolarech vojáků," odnesl si z debaty starosta Trokavce.

Podobně odmítavě se ke stavbě radaru staví Josef Vondrášek z Rožmitálu pod Třemšínem. "Záměr postavit ho u nás, v tak hustě osídleném území, se mi nelíbí. Vemte si do ruky glóbus, všechny rakety by letěly kolem nás. Je to příliš velké lákadlo pro teroristy," řekl iDNES.cz.

S Neoralovým pohledem nesouhlasí Jiří Hahner z městečka Strašice, podle něj žádná ekonomická závislost nehrozí. "U nás Američané neplánují postavit tak velké základny. V Brdech by mělo být jen několik desítek vojáků, to si pan Neoral zřejmě neuvědomil," sdělil Hahner iDNES.cz.

Navíc přidal argument, že Strašice mají "družbu" s bavorskou obcí Markt Hohenfels, která také sousedí s americkou vojenskou základnou, a nemůžou si spolupráci vynachválit.

Vše o americkém radaru v Česku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video