Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sonda odhalí počátky sluneční soustavy

  22:41
Po mnoha odkladech způsobených především nepřízní počasí vzlétla 8. srpna z floridského kosmodromu kosmická sonda Genesis a zamířila ke slunci, do bodu vzdáleného od naší planety půldruhého milionu kilometrů. Téměř třicet měsíců tam bude kroužit a sbírat částice slunečního větru. Potom se vrátí zpět k Zemi. Sebrané vzorky mají odhalit, jaké bylo chemické složení původní mlhoviny, z niž vzniklo nejen Slunce, ale i všechny planety naší sluneční soustavy i samotná Země.

Sonda poletí na místo určení přibližně tři měsíce. Cíl je v oblasti tzv. libračního bodu L1. Je to bod na pomyslné čáře, spojující Zemi a Slunce, vzdálený asi 1,5 milionu kilometrů. Díky kombinované přitažlivosti Země a Slunce může kosmická sonda v tomto bodě dlouhodobě setrvat, aniž by to vyžadovalo složité korekce dráhy. Protože se v tomto bodě již nachází mimo oblast zemské magnetosféry, je zde sluneční vítr nerušený zemským magnetickým polem.

Sluneční vítr je proud nabitých částic vyvrhovaných do prostoru magnetickým polem Slunce. Jsou to především jádra atomů vodíku a hélia, ale v menší míře i těžších atomů, v prvé řadě uhlíku, dusíku, kyslíku, hořčíku a železa. Všechny tyto prvky pocházejí z horní vrstev sluneční atmosféry a svých chemickým i izotopovým složení odpovídají v podstatě materiálu, z něhož se vytvořila sluneční soustava. Tyto informace potřebují vědci k tomu, aby mohli lépe pochopit procesy, které formovaly ostatní tělesa sluneční soustavy, planety, jejich měsíce, ale i pro život na Zemi potenciálně nebezpečné objekty, jakými mohou být planetky a komety.

Podle toho, kde sluneční vítr na Slunci vzniká, mohou mít jeho částice rychlost mezi 300 až 800 kilometry za vteřinu. Tuto rychlost měří dva další přístroje na sondě a podle jejich informací pak sonda vystavuje slunečnímu větru jeden z pěti panelů, určených pro jeho lapání. Tak vědci dostanou oddělené vzorky sluneční materie, pocházející z různých částí sluneční atmosféry. Množství této látky, které sonda má dopravit v září roku 2004 na Zemi, bude nepatrné: má se pohybovat mezi 10 až 20 mikrogramy, tedy miliontinami gramu.

Návratové pouzdro má být během sestupu zemskou atmosférou na padáku zachyceno čekajícím vrtulníkem nad vojenskou střelnicí ve státě Utah a posléze dopraveno do texaského Houstonu, do Ústavu planetárních studií, kde se jej ujmou vědci, aby provedli plánované analýzy.

Podobné výzkumy se již uskutečnily na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, kdy během expedic amerických astronautů na Měsíc v rámci projektu Apollo byly slunečnímu větru na měsíčním povrchu vystavovány speciální folie na dobu nepřevyšující desítky hodin. Současná expedice sondy Genesis, pojmenované podle části bible pojednávající o stvoření světa, má podstatně zpřesnit čtyřicet let stará měření.

Historie výzkumu Slunce
Výzkumem energetických vazeb Slunce-Země se zabývá rozsáhlý mezinárodní projekt ISTP (International Solar- Terrestrial Physics), který disponuje více než desítkou družic. Další mise, která přispěje k objasnění slunečních jevů, je plánována na rok 2007, kdy by měla sonda Solar Probe poprvé proletět sluneční atmosférou.

Vědci podrobují Slunce, potažmo sluneční vítr, dlouhodobému zkoumání a mise sondy Genesis není zdaleka první. Již v šedesátých a sedmdesátých letech o tomto jevu shromáždily sondy IMP (Interplanetary Monitoring Platform), Pioneer a ISEE (International Sun-Earth Exploler) množství poznatků. Jednoduchými zařízeními na zachycení částic větru byly vybaveny i některé kosmické lodě Apollo.

První specializovanou sondou zkoumající vliv Slunce na kosmický prostor byla Ulysses, vypuštěná v říjnu 1990 z amerického raketoplánu Discovery. Ulysses, společný projekt Evropské kosmické agentury ESA a NASA, obletěl v letech 1994 až 1995 Slunce od jihu k severu a potvrdil existenci slunečního větru.

Následovala japonská Yohkoh zkoumající sluneční koronu. Díky projektu ISTP se do vesmíru dostalo v letech 1992 až 1996 hned několik družic: japonská Geotail, americká Wind. Ve spolupráci ESA a NASA se do kosmu dostal vesmírný satelit SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Díky SOHO vědci poprvé pozorovali erupční vlnu, kterou přirovnali k tsunami na povrchu Slunce.

Následovaly ruská sonda Interball a americká Polar. V srpnu 1997 úspěšně odstartovala ke Slunci americká družice Advanced Composition Explorer (ACE).

Čtyři satelity Cluster na výzkum slunečního záření (pojmenované Salsa, Samba, Rumba a Tango) vyslala v červenci a srpnu 2000 do vesmíru ESA. Šlo o druhý pokus ESA vyslat vědecké sondy ke sledování Slunce. První čtyři satelity shořely v červnu
1996 při výbuchu nosné rakety Ariane.

Bývalé Československo se od roku 1985 účastnilo experimentu Interšok zaměřeného na výzkum rázových vln slunečního větru a podílelo se na přípravě projektu Phobos, jehož cílem bylo studium stejnojmenného měsíce Marsu, meziplanetárního prostoru a rozsáhlý výzkum Slunce. K výzkumu zemské magnetosféry a ionosféry sloužily v letech 1978 až 1991 umělé družice Magion 1 až 3.

Česká konstrukční škola nehermetizovaných malých družic Země, započatá v roce 1978 patnáctikilogramovým Magionem 1 a končící 68 kilogramů těžkým Magionem 5 přežila jako jeden z mála českých kosmických projektů listopad 1989. Magion 4 a 5 byly vypuštěny v rámci programu ISTP v tandemu se západními družicemi: Magion 4 s Interball 1 a Magion 5 s Interball 2.

Manažer projektu Genesis Chet Sasaki vysvětluje na Mysu Canaveral funkce družice. Genesis odstartuje 30. července a přinese zpět vzorky slunečního větru, které pomohou vědcům objasnit vývoj sluneční soustavy. (12. července 2001)

Genesis, sbírající sluneční vítr, bude vypadat zhruba takto. Sonda odstartuje 30. července. (12. července 2001)

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...