Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slovensko má nového ministra financí

  16:35
Slovenský prezident Rudolf Schuster jmenoval nového ministra financí. Zároveň oficiálně přijal pondělní rezignaci bývalé šéfky státní pokladny Brigity Schmögnerové. Její odstoupení rozpoutalo krizi ve vládní koalici. Schmögnerovou ve funkci vystřídal František Hajnovič, vedoucí oddělení národohospodářských a měnových studií Slovenské národní banky.

Schmögnerovou vyzvala k odstoupení předminulý týden její Strana demokratické levice (SDL), protože ji přestala důvěřovat. Ministryně to však odmítla udělat. Z funkce ji odmítl odvolat i premiér Mikuláš Dzurinda. SDL se nato rozhodla, že až do vyřešení případu se nebude účastnit koaličních jednání.

Po setkání s Dzurindou se Schmögnerová 23. ledna rozhodla, že demisi podá sama. "Nechci být záminkou pro oslabení vládní koalice," řekla tehdy Schmögnerová pro rádio Twist po setkání s premiérem Dzurindou, který jí poděkoval za práci, kterou vykonala.

Republikový výbor SDL 19. ledna vyslovil Schmögnerové nedůvěru a navrhl, aby odstoupila z funkce. Ona to však odmítla. Podle stanov SDL se vyslovení nedůvěry republikovým výborem jako nejvyšším výkonným orgánem rovná ztrátě nominace strany na příslušný post.

Dva dny nato už výbor zvolil v tajném hlasovaní nového kandidáta Františka Hajnoviče.

Premiér překvapil stranu i Schmögnerovou
Premiér Dzurinda se v úterý 22. ledna sešel s předsedou Strany demokratické levice Pavlom Koncošom, aby projednali změny na postu ministra financí.

Premiér však po setkání řekl, že není přesvědčen o potřebě odvolání Schmögnerové. Ujistil ale, že křeslo šéfa resortu financí podle koaliční smlouvy patří a bude patřit levicovým demokratům.
 
Koncoš po setkání podle deníku SME oznámil, že očekává, že situaci vyřeší sama ministryně. Vyloučil, že by se SDL pokusila odvolat svoji členku prostřednictvím parlamentu i její vyloučení ze strany.

Premiérovo rozhodnutí překvapilo i samotnou Schmögnerová, která podle SME vystoupila před novináři a zjevně zaskočená řekla: "Vážím si, že pan premiér ocenil moje působení ve vládě. Předtím jsme neměli možnost spolu hovořit. V této chvíli by jsem byla nerada, aby černý Petr zůstal v mých rukách. O dalším postupu budu informovat, jen co budu rozhodnutá."

SDL hrozila odchodem z vlády
Situaci kolem obsazení postu šéfa státní pokladny se v úterý večer věnovala i vládní koaliční rada.

Po hodině jednání členové SDL oznámili, že se necítí být vázáni koaliční smlouvou a až do vyřešení případu se nebudou účastnít koaličních jednání. Pohrozili, že pokud se kauza nevyřeší do 29. ledna, kdy letos poprvé zasedne slovenský parlament, bude SDL uvažovat o odchodu z vlády.

"Řešení je v rukách ministryně financí nebo předsedy vlády. Musí být v duchu rozhodnutí Republikového výboru SDL," zdůrazňoval podle SME v úterý Koncoš.  

Dzurinda SDL vzkázal, že ústava jasně definuje možnosti odchodu ministra z úřadu a očekává, že SDL si vyřeší tento případ sama.

Partneři ve vládě se obávali toho, co bude dál. "Předseda vlády hraje vabank a je tu riziko, že vyžene SDL z koalice," řekl SME předseda další koaliční strany SOP Pavol Hamžík.

Předseda Strany maďarské koalice (SMK) Béla Bugár sice premiéra chápe, že brání ministryni, "ale jít proti koaliční straně takovým způsobem je z hlediska možného napětí určitý hazard".

Chronologie krizových momentů slovenské vládní koalice

28. října 1998 SDK, SDL, Strana občanského porozumění (SOP) a Strana maďarské koalice (SMK) podepsaly koaliční smlouvu poté, co 25. a 26. září získaly v parlamentních volbách více než třípětinovou ústavní většinu.
2. prosince 1998 Důvěru v parlamentu získala nová vláda v čele s Mikulášem Dzurindou.
20. října 1999 V tajném hlasování parlament odvolal prezidenta Fondu národního majetku Ĺudovíta Kaníka a viceprezidenta fondu Ladislava Sklenára. O odvolání usiloval hlavně premiér Dzurinda, jehož kabinet odvolání  inicioval koncem června, krátce po vypuknutí aféry kolem navrácení akcií rozporuplně privatizovaného podniku Nafta Gbely. Kaníka nominovala po volbách Demokratická strana, viceprezidenta fondu SDL.
13. dubna 2000 Vláda přežila hlasování o důvěře. Spolu s opozicí (HZDS a SNS) pro její odvolání hlasoval také Migaš a další čtyři poslanci z SDL. Migaš předtím požadoval rekonstrukci vlády. Z řad SDL zaznívalo i volání po výměně premiéra či dokonce po jeho odchodu z vlády.
17. ledna 2001 Vláda schválila Evropskou chartu regionálních menšinových jazyků, čímž splnila jeden ze základních požadavků Strany maďarské koalice (SMK). Její přijetí bylo i jednou z podmínek podpory připravované novely ústavy ze strany SMK. Při nesplnění dalších podmínek SMK (převod půdy neznámých vlastníků do správy obcí, změna první věty preambule ústavy z "my, národ slovenský" na "my, občané Slovenské republiky", vytvoření převážně Maďary obydlené župy na jihu země a vytvoření samostatné maďarské fakulty na univerzitě v Nitře), hrozila ztráta dostatečné poslanecké podpory pro novelu ústavy, čímž by se zablokovala reforma veřejné správy - jedna z podmínek Bruselu pro vstup Slovenska do EU. SMK také pohrozila, že pokud budou její požadavky nadále ignorovány, může dokonce vystoupit z vládní koalice.
24. ledna 2001 Vláda univerzitě v Nitře doporučila vytvoření "maďarské" fakulty, čímž splnila další z požadavků SMK pro podporu novely ústavy. Vládní koalice se 30. ledna dohodla na východisku o další osud půdy neznámých vlastníků.
4. července 2001 Odchodem z vlády pohrozila SMK poté, co parlament schválil první ze série zákonů na reformu veřejné správy a prosadil, že i po reformě zůstane země rozdělena na osm krajů a osm samosprávných vyšších územních celků. SMK prosazovala vládní návrh s 12 celky. Republiková rada SMK 25. srpna rozhodla o setrvání ve vládě, když parlament do 30. září přijme zákon o převodu kompetencí ze státu na samosprávy. Parlament schválil 20. září kompetenční zákon a 3. října poslední tři zákony (novelu zákona o majetku obcí, zákon o rozpočtových pravidlech a jejich majetku, i o platu předsedu samosprávního celku) potřebné pro zahájení reformy veřejné správy.

22. ledna 2002

SDL oznámila, že se až do vyřešení odchodu Brigity Schmögnerové z funkce ministryně financí nebude účastnit koaličních jednání a necítí se vázaná koaliční smlouvou. Nevyloučila přitom ani odchod z koalice.

zdroj: ČTK

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Čínská armáda se vrátila k Tchaj-wanu. Dvanáct letadel přeletělo dělící linii

27. dubna 2024  11:11

Tchaj-wan v sobotu zaznamenal obnovenou aktivitu čínské armády ve své blízkosti. Tchajwanské...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05,  aktualizováno  10:41

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

Zemřel Robert Kvaček. Spisovateli a uznávanému historikovi bylo 91 let

27. dubna 2024  10:10,  aktualizováno  10:24

Ve věku 91 let zemřel historik a spisovatel Robert Kvaček. Ten patřil k největším osobnostem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...