Myšlenka nové legislativy je na první pohled bohulibá. Zákon považuje za trestné vyvolávání nenávisti vyhrožováním nebo urážlivým chováním kvůli věku, zdravotnímu postižení, náboženství, sexuální orientaci a transgenderové identitě. V krajním případě hrozí odsouzeným až sedm let vězení.
Do internetového boje už se proto vydali proslulí „Rytíři svobody slova“, jak někteří diskutéři posměšně nazývají skupinu celebrit okolo Elona Muska. Ten reagoval na své síti X sdílením příspěvku kontroverzního influencera z Malajsie Milese Cheonga, jenž ironicky sdělil, že ve Skotsku teď mohou „jít lidé sedět za peprné internetové vtípky o transgender lidech a migraci“.
Příliš bělochů ve Skotsku? Premiér Yousaf čelí více udáním než Rowlingová![]() |
Přisadil si i Joe Rogan, který je považován za nejvlivnějšího autora podcastů na světě. „Vidíte, jaké šílenosti se teď dějí ve Skotsku, kde útočí na komiky novými zákony, které mají údajně bránit zločinům z nenávisti?“ uvedl. V zatím poslední epizodě svého pořadu zmiňoval i nepodložené informace, že skotská policie bude monitorovat veřejná umělecká vystoupení a pátrat po sebemenších náznacích nenávisti. To však skotské úřady krátce nato vyvrátily, připomíná Politico.
Skotskému srdci však budou mnohem bližší názory místní fotbalové legendy Allyho McCoista, který se po konci kariéry uchytil jako komentátor. V komentáři k nové legislativě si vypomohl fotbalovou paralelou, na 48 tisíc fanoušků Glasgow Rangers prý bude zcela jistě porušovat zákon při nedělním derby se Celticem Glasgow, píše britský bulvární list Daily Mirror. Střety obou těchto fanouškovských táborů jsou proslulé nejen ve Skotsku.
Policie Rowlingovou zatím stíhat nehodlá
Vůdčí osobností odpůrců poněkud vágně definované legislativy zůstává spisovatelka J. K. Rowlingová. Ta v pondělí na sociální síti X zveřejnila sérii příspěvků, ve kterých záměrně označila za muže několik transgenderových žen, mezi nimiž byli odsouzenci za znásilnění, aktivisté za práva transgenderových lidí a dalších veřejné osobnosti. Podle ní je „svoboda slova a přesvědčení“ u konce, pokud bude přesný popis biologického pohlaví postaven mimo zákon.
„V současné době jsem v zahraničí, ale pokud to, co jsem zde napsala, lze podle nového zákona považovat za trestný čin, těším se, že budu zatčena, až se vrátím do rodiště skotského osvícenství,“ napsala Rowlingová. V příspěvku opatřeným nadpisem „Apríl!“ zároveň poznamenala, že jen žertuje a že je zřejmé, že všichni lidé, o kterých se zmínila, „vůbec nejsou ženy, ale muži, do posledního z nich“. Zatčení se však zřejmě nedočká. Policie ve středu večer potvrdila, že proti ní zatím nebude podnikat žádné kroky.
Klidně mě zatkněte. Rowlingová odmítá skotský zákon chránící transgender![]() |
Policii dosud zaplavilo přes čtyři tisíce udání ohledně údajného nenávistného jednání. Velká část je cíleným útokem na premiéra Yousafa, který před lety v jednom z parlamentních vystoupení kritizoval, že ve vysokých politických funkcích jsou převážně běloši. Účelově sestříhaný klip se nyní šíří po sociálních sítích. Chytl se ho i Musk, v komentáři skotského premiéra označil za „nestydatého rasistu“.