Šiša Pangma je s 8013 metry nejnižší ze čtrnácti osmitisícovek.

Šiša Pangma je s 8013 metry nejnižší ze čtrnácti osmitisícovek. | foto: Dirk GroegerCreative Commons

Laviny na tibetské „osmitisícovce“ zabily dva horolezce, další dva se pohřešují

  • 2
Na svazích tibetské hory Šiša Pangma se v době, kdy se více než 50 horolezců snažilo dosáhnout vrcholu, utrhly laviny. O život přišli dva horolezci, z Nepálu a Spojených států. Další dva jsou pohřešováni. Šiša Pangma měří 8 027 metrů, je 14. nejvyšším vrcholem světa a nejnižší „osmitisícovkou“.

Laviny se utrhly ve výšce 7 600 metrů a 8 000 metrů. V té době se na vrchol snažilo dostat 52 horolezců, mimo jiné z USA, Británie, Rumunska, Albánie, Itálie, Japonska a Pákistánu. Veškerá horolezecká činnost na Šiša Pangmě byla kvůli nestabilním sněhovým podmínkám pozastavena. Informovala o tom čínská tisková agentura Nová Čína.

Podle Nové Číny v lavině zahynula americká horolezkyně Anna Gutuová a její nepálský průvodce Mingmar Šerpa. Další americká horolezkyně Gina Marie Rzucidlová a její nepálský průvodce Tendžen Šerpa se pohřešují. Tendžen Šerpa byl průvodcem Norky Kristin Harilaové, se kterou v červenci vystoupil na horu K2 a vytvořili tak spolu rekord, když dokázali společně zdolat 14 nejvyšších hor světa za 92 dní.

VIDEO: Dobrodruzi chtějí zdolat dvě osmitisícovky za sedm dnů

Doposud bylo zaznamenáno více než 300 úspěšných výstupů na Šiša Pangmu. Podle soukromých odhadů zemřelo při pokusu o zdolání vrcholu téměř deset procent horolezců, kteří se o to pokusili. Pro srovnání nepálská Annapurna I, která je považována za jeden z nejnebezpečnějších vrcholů světa, má úmrtnost téměř 30 procent, upozornila agentura Reuters.

Říjen je pro horolezce v Himálaji oblíbený měsíc kvůli tradičně stabilnějším podmínkám, protože monzunové deště polevují. Vědci ale varují, že globální oteplování zvyšuje nebezpečí vzniku lavin ve vysokohorských oblastech, včetně Himálaje.

Osmitisícovky často přitahují egoisty, kteří v horách nemají být, říká horolezkyně

Mezi těmi, do na Šiša Pangmě v minulosti zahynuli, byl v roce 1999 známý americký horolezec Alex Lowe. Jeho tělo bylo spolu s ostatky jeho kolegy Davida Bridgese nalezeno v roce 2016 v částečně roztátém ledovci.

Šiša Pangma se nachází v jižní části středního Tibetu asi 120 km západně od masivu Mount Everestu a 11 km od hranic Nepálu. Pokořena byla jako poslední z osmitisícovek až v roce 1964.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video