Shareware: s programy je možné po určitou dobu bezplatně pracovat

-
internet pro pokročilé III.

Ačkoliv pojem shareware existoval již před nástupem internetu, k rozšíření tohoto termínu došlo zejména s rozvojem celosvětové počítačové sítě. Shareware je označení pro druh softwaru, který výrobce uvolnil ke zkušebnímu používání za předpokladu, že pokud bude uživatel s aplikací spokojen, zaplatí za její nákup později. Shareware programy si kladou za cíl především poskytnout případnému zákazníkovi základní představu o výrobku a jeho možnostech. Uživatel získá možnost zdarma si daný program stáhnout z internetové stránky autora a za dodržování několika základních pravidel s produktem po určitou dobu pracovat. Poté může zaplatit software výrobci prostřednictvím platební karty - tím získá možnost přítomnost aplikace na počítači legalizovat. Převod se neděje fyzickým nákupem programu, ale většinou pouze získáním registračního čísla apod. Tento způsob koupě programů je v současnosti zřejmě vůbec nejrozšířenější.

Výrobci se brání odcizení sharewaru

Než uživatel začne používat aplikaci označenou jako shareware, musí se podřídit několika základním podmínkám. Především většina výrobců znemožňuje držení zkušební verze softwaru po neomezeně dlouhou dobu, ale pouze v rozmezí krátké lhůty, která se často omezuje na třicet dnů. Po uplynutí této periody je třeba provozovaní aplikace buď legalizovat, nebo ji odstranit ze svého počítače (např. smazáním). Řada softwarových produktů má zabudovanou zvláštní pojistku, která po uplynutí vymezeného časového úseku dalšímu používání programu zamezí. Namísto zkušební lhůty se také mohou objevovat různé druhy prvků, které práci s aplikací znepříjemňují, a nutí tak uživatele k nákupu produktu. Příkladem těchto prvků jsou různá náhodně se objevující okna atd.

Liteware - lákadlo pro kupující

Dalším způsobem propagace softwaru je liteware. To je druh sharewaru, který se snaží přimět zákazníky ke koupi plné verze programu nikoliv vymezením časového úseku, ale poskytnutím částečně pracující aplikace, které ve většině případů chybějí pouze některé funkce. Pokud se uživateli výrobek zalíbí a chce získat přístup ke všem jeho dovednostem, musí zakoupit plnou verzi softwaru. Nákup se děje často pouze získáním registračního čísla, které po zapsání do programu odblokuje zbývající možnosti.

Freeware je zcela zdarma

Pokud software nese označení freeware, je jeho používání a šíření možné zcela zdarma, omezeno pouze několika pravidly, která se vztahují především k dodržování autorských práv. V tomto směru je naprosto bez omezení tzv. software public domain, u kterého se předpokládá, že jej uživatel uplatní kupříkladu jako část vlastního programu. Proto jsou tímto způsobem šířeny většinou zdrojové kódy různých drobných aplikací apod. Zcela zvláštní kategorii tvoří freeware zvaný postcardware, jehož používání je možno legalizovat zasláním pohlednice na adresu autora softwaru.

Shareware lze získat přímo na stránkách výrobce daného programu, popřípadě na zvláštních sharewarových centrálách, například www.download.com, www.shareware.com, www.tucows.com. Tyto servery obsahují širokou nabídku shareware programů, rozdělených do určitých kategorií a většinou doplněných recenzí, hodnocením apod. V České republice však může zatím představovat problém použití mezinárodních platebních karet.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video