ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tisíce Rusů se hlásí do armády, chtějí pomstít útok v Krokusu, tvrdí úřady

  • 333
Od začátku roku vstoupilo do ruské armády více než sto tisíc nových vojáků. Jen za posledních deset dní se ke službě ve speciální vojenské operaci, jak Moskva říká své válce vedené proti Ukrajině, smluvně zavázalo 16 tisíc občanů, oznámilo ruské ministerstvo obrany. To zájem vysvětluje touhou Rusů po pomstě za nedávný teroristický útok u Moskvy, což prý od minulého týdne lidé uvádějí jako hlavní důvod svého vstupu do armády.

Útok skupiny ozbrojenců v koncertní síni Krokus v Krasnogorsku na okraji Moskvy z 22. března si podle úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých a 551 zraněných. K činu se opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, Moskva ho přesto spojuje s Ukrajinou. Kyjev jakoukoli odpovědnost odmítá.

„Za poslední týden a půl zaznamenala vojenská odvodová místa výrazný nárůst počtu těch, kteří chtějí podepsat smlouvu o účasti ve speciální vojenské operaci. Každý den do armádních kanceláří v celé zemi přijde až 1 700 osob, aby se přihlásily k vojenské službě. Celkem za posledních deset dní podepsalo smlouvy o účasti ve speciální vojenské operaci asi 16 tisíc občanů,“ cituje ruské ministerstvo obrany agentura TASS.

Verzi o ukrajinské stopě jsme čekali, říká Kyjev. Spojení s útoky u Moskvy odmítá

Rusko od února 2022 vede válku proti Ukrajině, pro niž potřebuje stále další vojáky. Ukrajinská strana dosavadní ruské ztráty odhaduje na zhruba 445 tisíc mužů.

V září 2022 prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, první od druhé světové války, jejímž prostřednictvím se snažil povolat 300 tisíc vojáků. Ruská propaganda vykresluje vojáky jako hrdiny, mnohé muže ale motivují i vysoké platy, které násobně převyšují odměny v civilní sféře, píše Reuters.

Odměny za kontrakt s armádou se zvyšují

Gubernátor Rostovské oblasti, která se nachází na jihozápadě Ruska u hranic s Ukrajinou, oznámil, že zvýšil prémii za podepsání kontraktu s ruskou armádou na 700 000 rublů (asi 178 000 Kč). Víc platí už jen v Petrohradu, okomentoval situaci zpravodajský portál Meduza, působící z lotyšského exilu.

Gubernátor Vasilij Golubev dokonce slíbil milion rublů, pokud dotyčný vstoupí do některé z dobrovolnických jednotek, vytvářené v regionu. Ale přes vší snahu nábor do těchto praporů podle portálu Mediazona vázne.

Golubev rovněž přislíbil ztrojnásobit odměnu vojákům, které do armády původně povolali při mobilizaci, ale pak uzavřeli s armádou kontrakt. Dříve tato prémie činila 100 000 rublů (asi 25 440 Kč), napsala Meduza.

Výši jednorázových odměn za smlouvu s vojskem si stanoví každý region sám. Rostovská oblast se nejnovějším zvýšením prémie ocitla na druhé příčce v celé zemi. Víc vyplácejí jen v Petrohradu (905 000 rublů). V Moskvě vyplácejí 50 000 rublů, nikoliv však jako jednorázovou prémii, ale každý měsíc po celou dobu vojákovy služby, tedy jde minimálně o 600 000 rublů. V Moskevské oblasti, která obklopuje hlavní město, činí prémie 205 000 rublů, v případě dobrovolnických praporů 605 000, dodala Meduza.

Prémie od regionálních úřadů jsou příplatkem k jednotné částce, stanovené na federální úrovni prezidentem Vladimirem Putina. Částka 195 000 rublů se vyplácí těm, kdo během války proti Ukrajině uzavřeli nejméně roční kontrakt s ozbrojenými silami. Kromě toho má vojákům náležet měsíční plat 204 000 rublů.

22. března 2024

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video