Putin Ukrajincům o třetinu zlevnil plyn a půjčí jim 15 miliard dolarů

  16:26aktualizováno  19:46
Vladimir Putin se v Moskvě dohodl s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem na výrazném snížení dovozní ceny ruského zemního plynu. Podle Putina zaplatí Kyjev za tisíc kubíků 268,5 dolaru místo dosavadních zhruba 400. Rusko také nakoupí ukrajinské dluhopisy za 15 miliard dolarů.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Viktor Janukovyč (17. prosince 2013) | foto: AP

Ukrajinci dosud Moskvě platili 400 dolarů za tisíc krychlových metrů, nyní budou platiti 268,5 dolaru.

Snížení ceny plynu znamená pro ukrajinskou ekonomiku jen pro příští rok úsporu ve výši dalších 10 miliard dolarů (asi 200 miliard korun). Po setkání s Janukovyčem v Kremlu ruský prezident oznámil, že Rusko koupí ze svých valutových rezerv ukrajinské vládní dluhopisy v celkové hodnotě asi 15 miliard dolarů (300 miliard korun).

Rusko tak poskytlo ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi celkem pětadvacet miliard dolarů za to, že si rozmyslel podpis asociační dohody s Evropskou unií.

"Není to spojeno s žádnými podmínkami, lidé na Ukrajině se nemusí bát o práci, nemusí se obávat snížení platů," uvedl Putin v narážce na neúspěšná jednání Ukrajiny s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o obdobné půjčce, které skončily kvůli požadavkům MMF na úsporné reformy ukrajinské vlády krachem.

Celní unie s Ukrajinou prý zatím ne

Putin také vyloučil, že by Moskva dohodu podmínila připojením Kyjeva k Ruskem vedenému Euroasijskému svazu volného obchodu. "Chci všechny uklidnit, dnes jsme se ani nedotkli možnosti vstupu Ukrajiny do této zóny volného obchodu," dodal Putin. Vyvolal tím smích v sále Kremlu.

Snížení cen plynu není žádným velkým ústupkem, Rusko dodávalo Ukrajině plyn mnohem dráž než do západní Evropy. Kyjev tomu čelil tím, že nakupoval radši na Západě a od Ruska odebíral plynu oficiálně čím dál méně.

Podobně pokrytecká jsou Putinova slova o tom, že připojení Ukrajiny k Ruskem vedenému Euroasijskému svazu nebylo předmětem jednání. Připustil to totiž sám Janukovyč, když uvedl, že Ukrajina chce v blízké budoucnosti o své účasti na této celní unii s Ruskou federací a dalšími zeměmi jednat.

Rusko, díky jehož sankcím poklesl vývoz Ukrajiny o pětadvacet procent,  podepsalo s Kyjevem několik dohod o technické spolupráci v leteckém a raketovém průmyslu. V obou těchto odvětvích ruské firmy kooperaci i sjednané kontrakty s Ukrajinou v posledních měsících sabotovaly a málokdo z odborníků pochybuje, že to nebylo na příkaz Kremlu.

V Kyjevu se na noc chystá obří demonstrace proevropské opozice proti dohodám, které Janukovyč uzavřel v Moskvě. "Pokud Janukovyč podepíše s Moskvou dohody o celní unii, tak mu oznamujeme, že může zůstat v Moskvě," uvedli včera vůdci ukrajinské opozice v čele s Vitalijem Kličkem. "Chceme znát všechny podmínky uzavřené dohody," dodal Kličko.

Nový šéf německé diplomacie: Unie nabídla příliš málo

Dohodu okamžitě kritizoval staronový německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který se v úterý po čtyřleté přestávce znovu ujal funkce.

"Je skandální, jak Rusko využilo tíživé hospodářské situace Ukrajiny, aby jí zabránilo podepsat asociační dohodu s Evropskou unií," citovala agentura Reuters Steinmeiera. Sociálnědemokratický politik post německého ministra zahraničí zastával už za vlády první velké koalice pod Merkelovou v letech 2005-2009.

Steinmeier rovněž poznamenal, že EU se měla ptát sama sebe, zda nepodcenila, jak vnitřně rozdělená a slabá Ukrajina je, a zda po Kyjevu nechtěla příliš, když jej nutila, aby si vybral mezi Evropou a Ruskem. "To jsou otázky, na které my a Evropané musíme reagovat. Jistý jsem si jenom tím, že jsme nabídli finanční a hospodářský balíček, který zdaleka neodpovídal tomu, co Ukrajina potřebuje k udržení konkurenceschopnosti a ke svému hospodářskému provázání s Evropou," prohlásil Steinmeier, který se chystá už ve čtvrtek do Polska, kde bude jednat také o Ukrajině.

Na uzavření dohody reagovaly také Spojené státy. Ruská výpomoc podle USA neřeší obavy desetitisíců Ukrajinců, kteří protestují v kyjevských ulicích, prohlásil mluvčí Bílého domu Jay Carney. Zároveň pak vyzval ukrajinskou vládu, aby východisko z krize hledala v dialogu se zástupci protestujících.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz