Lidé v Rusku se loučí se zesnulým opozičním předákem Alexejem Navalným. Pohřeb...

Lidé v Rusku se loučí se zesnulým opozičním předákem Alexejem Navalným. Pohřeb následují nepokoje, ruská policie zatýká. (1. března 2024) | foto: Reuters

Policie v Rusku zadržela desítky lidí vzpomínajících na Navalného

  • 45
Nejméně 91 lidí ruské bezpečnostní složky zadržely v různých ruských městech na akcích uctívajících památku opozičního lídra Alexeje Navalného, uvedl projekt OVD-Info. Navalného v pátek pohřbili v Moskvě. Nejen tam se objevují jeho spontánní památníky s kritickými hesly vůči režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Někde se pietní setkání proměnila v protesty proti válce.

OVD-Info eviduje zadržené v 19 městech: například v Novosibirsku, Omsku, Jekatěrinburgu, Voroněži, Ulan-Ude, Vladikavkaze, Kazani nebo v Nižním Novgorodě. V samotné metropoli má portál informace o 14 zatčených.

Projekt monitoruje aktivity ruských bezpečnostních sil a problematiku lidských práv.

Někteří lidé skončili v policejních vozech poté, co položili květiny na památku Navalného. Ve Voroněžské oblasti bylo zadrženo několik lidí mířících do Moskvy, kde se chtěli s Navalným rozloučit, píše portál. Některé zadržené bezpečnostní složky mezitím propustily.

O zatýkání hovoří i stanice BBC, podle níž v Moskvě byli zadrženi nejméně dva lidé, z toho jeden opoziční politik. Cituje i zásahy policie v Novosibirsku a Jekatěrinburgu. Policie zprávy odmítla komentovat.

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

Jednoho z předních kritiků Kremlu, který zemřel ve vězení, v pátek pohřbili v Moskvě na Borisovském hřbitově, kam se s ním přišly rozloučit tisíce lidí. Někteří byli připuštěni na hřbitov, kde dávali kytky k jeho hrobu či do něj házeli sůl. Velké davy zůstaly před hřbitovem. Police brání lidem, aby se u hrobu dlouho zdržovali, uvádí BBC.

Borisovský hřbitov se podle oficiálního rozpisu měl zavřít v 17:00 moskevského času (15:00 SEČ). Po 18:00 SEČ napsala BBC na svém ruskojazyčném webu, že lidé s květinami stále stojí u hřbitova frontu. Soudě podle záběrů pořízených poblíž hřbitova proud lidí, kteří se chtějí s Navalným rozloučit, neslábne, uvedla stanice. Policie podle serveru Mediazona slíbila, že bude na hřbitov pouštět skupiny po asi 50 lidech.

Dav během události skandoval hesla jako „Rusko bez Putina“, „Putin je vrah“ „Navalnyj“ či „Neodpustíme“. Zaznívaly i protiválečné výzvy jako „Vraťte vojáky domů“ nebo „Ne válce“. Od počátku invaze na Ukrajinu, Rusko trestá kritiku a odpor vůči „speciální vojenské operaci“.

Mediazona uvádí, že mezi truchlícími se objevili „zvláštní lidé v civilních šatech“, kterým policisté umožnili se dostat za oficiální zátarasy poté, co ukázali zvláštní gesto. Portál je identifikuje jako policejní provokatéry, kteří vyzývají zúčastněné, aby táhli na Kreml a ukončili své „otroctví“.

Portál též uvádí, že u stanice metra a na cestě od chrámu Ikony Matky Boží ke hřbitovu se vyrojily spontánní památníky na Navalného. Objevily se plakáty s hesly jako „Putin ho zabil, ale nezlomil“ nebo „Mrtvý Navalnyj je živější než živý Putin“.

Kreml v souvislosti s pohřbem varoval před postihem za nepovolená shromáždění. Podle agentury TASS se vyjádření týkalo i výzev, aby v den pohřbu lidé přišli ke spontánně vytvořeným památníkům Navalného.

Navalnyj podle ruských úřadů náhle zemřel v polovině února v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnohaletý trest. Na jeho úmrtím listu stojí, že zemřel z přirozených příčin. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí Putinovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.

Přípravy pohřbu provázely komplikace. Navalného tým uvedl, že problémy měl s nalezením místa, ve čtvrtek také vyšlo najevo, že kvůli výhrůžkám žádná z pohřebních služeb není ochotná ujmout se převozu politikova těla.

Ukázalo se, že Rusko má strach ze svých občanů, popsal pohřeb český diplomat

Navalnyj upozorňoval například na korupci v řadách představitelů ruského režimu v čele s prezidentem Vladimirem Putinem. Od ledna 2021, kdy se vrátil do vlasti z léčení v Německu, byl ve vězení. Postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet odpůrce. Jeho spolupracovníci tvrdí, že ho Putin nechal zabít.

Na svém anglicky psaném webu BBC napsala, že Rusko vidělo největší shromáždění opozice od uvěznění Navalného v lednu 2021. Skutečnost, že úřady umožnily, aby se to stalo, naznačuje, že Kreml mohl mít obavy nepovolit pohřeb a mohl se rovněž obávat zatýkání truchlících u kostela či na hřbitově, píše BBC. Je však podle ní také možné, že úřady nepovažovaly pohřeb za výraznou hrozbu.

Veřejné demonstrace jsou v Rusku riskantní a vzácné, zvláště od začátku ruské invaze na Ukrajině, podotkla agentura Reuters a upozornila, že za poslední dva roky ruské bezpečnostní síly zadržely více než 20 000 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video