Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Jedličkova bitva u Moháče. Všichni nám tu fandí, říká tvůrce Liberlandu

  19:01
Čech Vít Jedlička má po oznámení vzniku mikrostátu Liberland na sporném území mezi Chorvatskem a Srbskem napilno. Kvůli činu, který zastánci Svobodných pokládají za legitimní, zatímco kritici za nesmyslný, už dostal od Chorvatů pokutu. Bylo to přátelské setkání, říká ale o soudu.

Kde se vlastně teď nacházíte?
Na kapitanátu v Bezdanu (malé město na srbské straně hranic, nedaleko „Liberlandu“, pozn. red.). Vyřizujeme papíry pro další loď do mezinárodních vod, registraci na srbské straně. Je to komplikované kvůli jazykové bariéře, ale mám schopné překladatele a všichni se nám snaží vyjít vstříc. Potřebujeme pro tuto akci víc lodí, které se mohou plavit v mezinárodních vodách (po Dunaji, který je vzhledem k blokádě území policií jedinou přístupovou cestou, pozn. red.).

„Liberland“ a Vít Jedlička

Takzvaný „Liberland“ vyhlásil Čech Vít Jedlička, člen Strany svobodných občanů, na sporném břehu Dunaje mezi Chorvatskem a Srbskem. Označuje jej za svobodný stát s minimem státní regulace a odvolává se na princip „zemí nikoho“, které je možné obsadit a zabrat.

Jen necelých 30 kilometrů severně odtud se nachází maďarské město Moháč, u nějž v roce 1526 prohrál český a uherský král Ludvík Jagellonský bitvu s Osmany a zahynul. Moháč by se podle Jedličky mohl stát místem, odkud bude možné dostat se do „Liberlandu“ lodí.

Co přesně se stalo v sobotu večer, kdy si pro vás přišla chorvatská policie? Bylo to předvedení kvůli podání vysvětlení, zadržení, zatčení? Co vám řekli?
Šli jsme s chorvatskými novináři - z největšího deníku a státní televize, v ní to pak proběhlo - na hranici s Liberlandem, abychom ji přesně určili. Policisté s námi hráli takovou „hru na schovávanou“. Došli jsme na hranici a redaktor zavolal policisty, aby přišli také - bylo pro nás důležité si přesně říci, kde Liberland končí a kde začíná, protože tam není žádný hraniční kámen.

Všichni mě oslovovali ‚pane prezidente‘, ale pokud nemáme chorvatské uznání, neumí se mnou jednat jako s partnerem, takže nejjednodušší způsob, jak si sednout k jednacímu stolu, bylo vzít mě do vazby kvůli nelegálnímu přechodu hranice. My jsme ale nic takového neuskutečnili.

Takže oficiální zdůvodnění tvrdí, že to byl přechod hranice, ale podle vás jste na území, které označujete jako Liberland, nevstoupili a vše se odehrálo na nesporně chorvatském území?
Hranici jsme nepřešli. Ono je to zvláštní a Chorvati si s tím nevědí rady, protože opustit schengenský prostor mimo hraniční přechod by neměla být trestná záležitost. Předtím byly pokuty udělovány za přechod směrem do ‚Schengenu‘. Ale ten přece není železnou oponou, kde by lidé měli být zavíráni a pokutováni za to, že ho opouští. (Chorvatsko nicméně není plným členem schengenského prostoru, i když k plnému členství směřuje, pozn. red.)

Byl to způsob, jak jsem si mohl pět hodin promluvit s hlavami lokální policie, seznámit se s nimi osobně, zjistit, že spousta policistů projevila zájem podílet se na Liberlandu i v budoucnu, protože to pro ně také je zajímavá věc.

Když tedy přišli chorvatští policisté na hranici, tak vás vyzvali, abyste šel s nimi?
Ta hranice prochází lesem, policisté přišli a vyzvali nás, abychom šli s nimi. Oni nám vlastně ušetřili asi sedm kilometrů chůze tím, že nás odvezli do města Beli Manastir. Bylo to vlastně tak, jak jsem plánoval. Podle chorvatské policie se tu hranici pokusily přejít stovky lidí, někteří uspěli, především Švýcaři jsou v tom nelegálním přechodu hranice velmi aktivní. Ovšem policie na obou stranách hranice tvrdí, že to je území někoho jiného a že je to nezajímá. (Mapy serveru Google dávají za pravdu chorvatské definici, určené původním tokem Dunaje, území prohlašované Jedličkou za Liberland tedy přisuzují Srbsku, pozn. red.)

Proto je to ‚terra nullius‘ (země nikoho, více jsme o nich psali zde) a proto je z hlediska mezinárodního práva v pořádku přijít a to území zabrat.

Fotogalerie

Ve městě Beli Manastir jste strávil noc a v neděli odpoledne vás pustili. Objevila se zpráva, že kvůli vám zasedal přestupkový soud...
Absolvovali jsme soudní přelíčení, kde jsme se jako první věc od soudce dozvěděli, že i jeho děti se pokusily minulý týden dostat do Liberlandu. Celé to bylo ve velmi přátelském a pozitivním duchu, nedovedu si představit přátelštější rozhovor...

Počkejte, byl to tedy soud, nebo rozhovor?
Přestupkový soud. Ale charakterizoval bych to jako přátelský dvouhodinový rozhovor na téma Liberlandu a jak se ta věc dá co nejlépe realizovat. Soudce řekl, že jsem všem zamotal hlavu, že politici nevědí, co si s tím počít, že se mu ta myšlenka také líbí - a dal nám nejnižší možnou sazbu 1 200 kun (asi 4 300 Kč, pozn. red.), přičemž nejvyšší pokuta za nelegální přechod hranice je 10 tisíc kun. Zaplatili jsme kauci a odvolali se k vyššímu soudu. I ten zmíněný soudce nám totiž řekl, že není jisté, zda lze pokutovat za nelegální přechod směrem ven.

Kolik lidí nyní je na území, které prohlašujete za Liberland?
Vím o třech. Ale může jich tam být podstatně více, jen jim třeba došla baterie v telefonu.

Co tam dělají?
Dělají piknik, stanují, užívají si léta. Máme úžasné počasí, 35 stupňů, dá se koupat v Dunaji... V podstatě se rekreují. A dělají také to, co potřebujeme pro naplnění podmínky trvalého osídlení. Jsou to naši (dle Jedličky liberlandští, pozn. red.) občané, kteří ode mě dostali občanství a teď tam bydlí. Přišli ze Švýcarska, Češi tam byli také, ale měli horší zkušenost s chorvatskou policií, nepodařilo se jim dosáhnout toho, aby je nechala na pokoji.

Líbí se vám Jedličkův nápad založit stát Liberland?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 14. května 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 4972
NE 976

Jak se ti lidé plánují zásobovat, aby mohli být - jak říkáte - trvalým osídlením?
Právě proto vyřizujeme všechny dokumenty pro mezinárodní plavbu, je to složitý byrokratický proces, budeme teď muset lodí do Moháče pro další ‚papíry‘. Potřebovali bychom víc lodí, co se vypraví pro mezinárodní plavbu pro Dunaji. Plout tam z Moháče, ještě navíc s vlajkami EU, by mělo být bez problémů.

Jste v oficiálním kontaktu s českými úřady, ať už z vaší, nebo jejich strany?
V sobotu jsme si vyměnili vizitky s velvyslancem v Chorvatsku, dozvěděl jsem se, jaké jsou reakce chorvatské strany vůči české, jakým způsobem to komunikují. Pak jsem se potkal s lidmi z ministerstva zahraničí. Takže kontakt jsem navázal. Co se týče kontaktů s veřejností, máme na srbské straně trvalou kancelář v Bački Monostoru.

Mapka nově vzniklého státu Liberland u břehů Dunaje
Autor:
  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Byla jsem kráva. Američanka vrátila poštou kus mramoru, který ukradla v Římě

Mladá Američanka z Atlanty vrátila muzeu v Římě kus mramoru, který v italské metropoli v roce 2017 ukradla. V dopise...

U Lanzarote se utopilo osm uprchlíků. Letos jich připlulo 18 tisíc

Přinejmenším osm uprchlíků zahynulo poté, co se převrátil člun, na kterém pluli z Afriky směrem ke Kanárským ostrovům....

Trump omilostnil exporadce Flynna, který lhal FBI o kontaktech s Ruskem

Americký prezident Donald Trump ve středu na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce...

Itálie se topí v druhé vlně pandemie, nemocnice na jihu jsou na hraně

Druhá vlna koronavirové pandemie udeřila na Itálii v posledních týdnech plnou silou. Dramatická je situace především na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....