Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa Roger Stone při příchodu k soudu ve Washingtonu. (20. února 2020) | foto: AP

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

  • 61
Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Soudkyně Amy Berman Jacksonová pronesla dlouhou řeč o Stoneových činech, za něž by podle ní měl být odsouzen do vězení. Na počátku řekla, že se nenechá požadavkem na nižší sazbu ovlivnit. Nakonec však prohlásila, že není nutné poslat bývalého Trumpova poradce do vězení na sedm až devět let.

Stonovi obhájci požadovali podmíněný trest, argumentovali jeho vysokým věkem a zdravotním stavem.

Podle rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 000 dolarů (465 000 korun). 

Jacksonová se řídila doporučením ministerstva spravedlnosti, které 11. února odstoupilo od původního požadavku na až devítiletý trest a doporučilo potrestání v rozmezí tří až čtyř let.

Očekává se, že na verdikt soudu kriticky zareaguje prezident Trump, který celý proces označuje jako součást „honu na čarodějnice“ proti jeho sobě.

Ty body obžaloby, ve kterých byla Stoneova vina uznána, vzešly z práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. 

Roger Stone

Někdejšího Trumpova neformálního volebního poradce, který v minulosti pracoval pro většinu republikánských prezidentů, zadržel FBI loni v lednu na Floridě. Obviněn byl z maření vyšetřování, z ovlivňování svědka a z lhaní Kongresu. Stone podle vyšetřovatelů Muellerova týmu tajně spolupracoval se zakladatelem serveru WikiLeaks Julianem Assangem a předem věděl o ukradení a zveřejnění e-mailů Johna Podesty, někdejšího šéfa volebního týmu Hillary Clintonové. Za tímto činem stáli hackeři napojení na ruskou rozvědku GRU.

Vyšetřovatelé zjistili, že Stone lhal o snaze Trumpovy volební kampaně získat e-maily, které byly ukradeny ze serverů Demokratické strany s cílem poškodit protikandidátku Hillary Clintonovou. Stone také předem věděl o zveřejnění těchto e-mailů na portálu WikiLeaks. 

Soudkyně: Byl stíhán, protože kryl prezidenta

Soudkyně odmítla, že by byl trestán kvůli svému politickému smýšlení a spolupráci s Trumpem. „Nebyl stíhán, jak někteří tvrdili, protože stál za prezidentem. Byl stíhán, protože prezidenta kryl,“ uvedla. 

Trump v písemném prohlášení pro Muellerovo vyšetřování uvedl, že si nevzpomíná na žádný rozhovor se Stonem, který by se WikiLeaks týkal. Stone rovněž vyhrožoval moderátorovi Randymu Credicoovi, aby ho přinutil podpořit lživou výpověď o ukradené poště, kterou v Kongresu učinil.

Před soudem se objevili Stonovi příznivci i odpůrci. Objevila se nafukovací krysa s podobou prezidenta Trumpa i transparent požadující pro bývalého prezidentova poradce milost. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video