Řidič autobusu vrazil drzému školákovi facku, vyvolal spor o trestání dětí

  20:20aktualizováno  20:20
Výchovná facka, nebo nepřijatelné násilí na dítěti? Na tom se nyní neumějí shodnout Francouzi u události z Paříže, kde rozčilený řidič autobusu uhodil podle svých slov drzého chlapce. Zatímco matka dítěte sepsala stížnost a dopravní podnik nařídil disciplinární řízení, na internetu se za muže postavilo přes tři sta tisíc lidí.

Incident z 13. září začal ve chvíli, kdy dvanáctiletý chlapec přebíhal cestu a snažil se doběhnout ujíždějící spoj na druhé straně silnice. Přehlédl však autobus v opačném směru.

Řidič vozu proto musel šlápnout na brzdu a chlapce napomenul, aby dával pozor. Místo omluvy se však dočkal vulgarit. „Drž hubu a jeď,“ odpověděl mu totiž školák. Což řidič nevydržel, vyběhl z autobusu a drzému chlapci vrazil facku. 

Právě v tu chvíli začíná video, které natočilo pravděpodobně jedno z přihlížejících dětí. Ty také začaly sborově křičet, zatímco zfackovaný žák ztichl. Řidič, sám otec dvou náctiletých potomků, se ho následně zeptal, kolik mu je, a bez čekání na odpověď pokračoval: „A kolik je mně?!“ 

Poté se odebral zpět za volant a video, které viděl více než milion lidí, končí. Řidičovo chování nyní prošetřuje pařížský dopravní podnik RATP, který také takové řešení situace odsoudil coby porušení firemních zásad a hodnot. Matka chlapce podle BBC sepsala na šoféra stížnost. Ten už se také za svou emotivní reakci omluvil.

Použití násilí vůči dítěti už odsoudil i místní starosta či francouzská ministryně dopravy, která uvedla, že „není normální fackovat dítě“. Řidičovi kolegové to však nevidí tak jednoznačně a za svého kolegu se postavili. Na internetu spustili petici na podporu řidiče a za pouhý týden nasbírali přes 300 tisíc podpisů.

Francouzi z „týmu řidič“ v komentářích píší, že by se měl chlapec „naučit respektu vůči těm, kteří se snaží dělat svou práci dobře“ a že řidiči mají už tak těžkou práci a nadávkám čelí denně. Další upozorňují na špatnou výchovu, které se dnešním dětem dostává.

„Je mi sedmdesát let a dobře znám násilí jako jediný způsob výchovy, což je o politováníhodné. Ovšem dnes jsme u druhého extrému, kdy se všechno musí nechat být a ani po nebezpečném chování nepřijde reakce. I když tady byla možná i jiná odpověď, nemůžeme po řidiči žádat, aby ovládal svůj strach a své emoce. Lepší jedna facka než dítě v nemocnici,“ napsal jeden ze signatářů.

Míní, že trest pro řidiče jen „otevře dveře všemu“. „Měli by to být spíš rodiče, kteří by se měli povolat k zodpovědnosti,“ dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Najdete na iDNES.cz