Řecká policie zatkla Češku za protesty na podporu Tibetu

  13:14aktualizováno  21:49
Skupina lidí, mezi nimiž byli i Češi, protestovala poblíž stadionu v Aténách na podporu Tibetu. Demonstrovali u příležitosti předání pochodně s olympijským ohněm zástupcům Číny. Proti demonstrantům zasáhla řecká policie a dvanáct z nich zadržela. Mezi zadrženými Češka, osm Tibeťanů, Nepálec a dva Řekové.

Protesty v Aténách | foto: Reuters

Protestující aktivisté podle svědků mávali tibetskou vlajkou a skandovali hesla vyzývající k osvobození Tibetu a k odchodu Číny z Tibetu. Podle manžela zatčené, který se demonstrace také účastnil, se skupina pouze snažila rozvinout bannery a tibetské vlajky a podpořit tak tibetskou exilovou vládu v čele s dalajlamou.

"Dříve, než se tak stalo, všudypřítomní ochránci olympijského výboru s důrazností zakročili," popsal situaci pro iDNES.cz manžel zadržené. 

Pochodeň z Atén bude dopravena do Pekingu, kde se cesta ohně rozdělí. Jedna pochodeň obletí svět, druhá zamíří na Mount Everest. Přes Tibet by měla pochodeň putovat v květnu.

Nepokoje se odehrávaly i v Nepálu a Dillí
Nepokoje provázely i nepálskou metropoli Káthmandú. Asi dvě stovky exilových Tibeťanů a mnichů zde zaútočily na vízovou kancelář čínské ambasády. Jejich protest proti násilnému potlačení protičínského povstání v tibetské Lhase rozehnala policie. Podle agentury AP bila demonstranty bambusovými holemi.

Nejméně 130 demonstrantů bylo údajně zatčeno a několik protestujících a policistů utrpělo zranění. Nepál předem varoval, že nedovolí protesty proti žádnému "spřátelenému národu", uvedla AP.

Z demonstrací, které začaly ve Lhase 10. března kvůli připomínce povstání proti čínské vládě z roku 1959, se nakonec stalo největší protičínské povstání za poslední dvě desetiletí.

Podle čínských oficiálních údajů při potlačování nepokojů zahynulo 22 lidí, tibetské exilové organizace hovoří o nejméně 140 obětech čínské represe. - čtěte mniši překazili Číně hru na pokojný Tibet

Svou nespokojenost dalo dnes najevo také několik desítek exilových Tibeťanů v indické metropoli Dillí. Zúčastnili se tam zapálení "nezávislé olympijské pochodně".

"Nezávislá pochodeň" byla zapálena v Dharamsále, městě na severu Indie, kde žije od roku 1959 v exilu tibetský duchovní vůdce dalajlama. Její příští etapou má být San Francisco, kde je oficiální olympijská pochodeň očekávána 9. dubna.

"Nezávislá pochodeň byla zapálena na protest proti čínskému režimu vládnoucímu v Tibetu. Kromě toho nechceme, aby olympijská pochodeň prošla přes Tibet, protože Tibet nepatří k Číně," řekl předseda nezávislé organizace Kongres tibetské mládeže sídlící v Indii.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Na Mallorce se ve vzduchu srazil letoun a helikoptéra, zemřelo sedm lidí

Při nehodě ultralehkého letadla a vrtulníku na Mallorce zemřelo nejméně pět...

O vzdušné kolizi helikoptéry a ultralehkého letadla na španělském středomořském ostrově Mallorca informovaly tamní...

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

Přežil holokaust, zabije ho ale možná trh. Invalidu chtějí v USA vystěhovat

ilustrační snímek

Už dvakrát přišel o domov, když před násilím prchal z Ukrajiny i Uzbekistánu. Posledních 17 let žil Musiy Rishin v bytě...

Najdete na iDNES.cz