Poslední nosorožec jávský žijící ve Vietnamu (snímek z roku 2004).

Poslední nosorožec jávský žijící ve Vietnamu (snímek z roku 2004). | foto: AP

Pytláci zabili posledního nosorožce jávského ve Vietnamu

  • 61
Ve Vietnamu oficiálně vyhynul kriticky ohrožený druh nosorožce jávského. Posledního jedince zabili pytláci kvůli jeho rohu. Na světě už tak žije jen jedno stádo o necelé padesátce jedinců. V zajetí žádný nosorožec jávský chován není.

Až do roku 1988 se mělo za to, že ve střední Asii žádní nosorožci jávští nežijí. V tu dobu však jednoho spatřili v oblasti Cat Tien a nakonec objevili ještě několik dalších. Snaha o zachování populace ve stejnojmenném národním parku ale nebyla úspěšná a druh dál pomalu vymíral. Největší podíl na tom měli pytláci.

Ti mají na svědomí i smrt posledního vietnamského nosorožce jávského. Zvíře totiž bylo nalezeno s prostřelenou nohou a uříznutým rohem. Že byl zabitý nosorožec jediný, o kterém se ve Vietnamu vědělo od roku 2008, potvrdily i vzorky trusu odebrané v parku v letech 2009-2010. Patřily jednomu zvířeti.

Nosorožec jávský

Kriticky ohrožený druh nosorožce je příbuzný s nosorožcem indickým, s nímž má podobný pancíř, je ale menší. Na délku měří 3-3,5 metru, na výšku 1,4-1,7 metru. Váží až 1,4 tuny.

Jeho kůže je tlustá, šedá a holá vyjma uší a konce ocasu, rozdělená hlubokými záhyby, které nad krkem vytvářejí jakési sedlo. Je posetá bouličkami a uzlinami a nosorožci dodává vzhled, jako by měl na sobě pláty brnění. Roh samců nebývá delší než 25 cm.

Dožívá se 30–45 let. Je to samotář s noční aktivitou, spásající mnoho různých rostlin.

Zdroj: Wikipedie

"Je to velmi bolestná ztráta, zvlášť s ohledem na nesmírné investice do vietnamské populace nosorožců, snahy udržet tento druh ale selhaly. Vietnam ztratil část svého přírodního bohatství," řekl médiím ředitel Světového fondu na ochranu přírody pro Vietnam Tran Ťi Miň Hien.

Poptávka po rozích nosorožců je v asijských zemích vysoká. Především Číňané a Vietnamci se totiž domnívají, že léčí impotenci, rakovinu a další nemoci.

Světový fond na ochranu zvířat (WWF) viní vedení parku, že zvířeti nezajistilo dostatečnou ochranu. Park se však brání, že nebylo v silách rangerů zabránit všem ze stovek tisíců lidí žijících v okolí rezervace, aby do ní vstupovali a lovili exotická zvířata pro peníze.

Nosorožec jávský ve Vietnamu postupně vymíral i kvůli tomu, jak se s rozvojem techniky a zemědělství, zabíráním půdy a rostoucím počtem obyvatelstva zmenšovalo jeho přirozené prostředí.

Druh je kriticky ohrožený a podle WWF je jeho ochrana nejvyšší prioritou Indonésie, kde žije poslední stádo. "Musíme zajistit, aby se tam za pár let neopakovalo to, co se stalo ve Vietnamu,"  prohlásila Susie Ellisová z Mezinárodního fondu pro nosorožce.

Ve Vietnamu vymírají také další druhy zvířat, například sudokopytník saola nebo tuponosá opice z Tonkinu. Ohrožuje je mimo jiné kácení lesů, pytláctví a nekontrolovaný nelegální obchod s divokou zvěří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video