V Jižním Súdánu začalo příměří. Ze země však prchají desetitisíce lidí

  15:50aktualizováno  15:50
Po pěti dnech tvrdých bojů mezi povstalci a vládními jednotkami začal v Jižním Súdánu platit klid zbraní. Do ulic metropole Džuba znovu vyšli místní obyvatelé, kteří se dosud ukrývali doma nebo v kostelech. Situace v zemi je ale stále kritická. Okolní státy evakuují své obyvatele, kvůli hladu a násilí prchají z Jižního Súdánu tisíce lidí.

V Jižním Súdánu propukly boje mezi povstalci a vládními jednotkami, za pět dní si vyžádaly přes 300 obětí (12. července 2016). | foto: Reuters

K příměří v pondělí vyzvali jihosúdánský prezident Salvo Kiir i jeho odpůrce, bývalý povstalecký vůdce a viceprezident Riek Machar. Podle svědků v Džubě v úterý utichla střelba, zmizely i vrtulníky, ze kterých vojáci shazovali bomby, a tanky v ulicích. Obchody jsou však vypleněné a infrastruktura poničená.

12.července 2016 v 06:23, příspěvek archivován: 12.července 2016 v 15:03

We are off to a quiet morning in Juba. Looks like it will stay that way throughout the day. #SouthSudan #SSudan

„Příměří ale samo o sobě nic neznamená. Musíme si uvědomit, že nebylo podepsáno, ale jen vyhlášeno,“ uvedl pro iDNES.cz Karel Lizerot, vedoucí oddělení rozvojové spolupráce v rámci delegace Evropské unie v Jižním Súdánu, která byla v neděli evakuována do keňské Nairobi.

Podle Lizerota Machar hlavní město údajně opustil, Džubu tedy nyní kontroluje armáda prezidenta Kiira. „Samozřejmě to neznamená, že je mír. Navíc se zdá, že násilí začíná eskalovat v regionech mimo Džubu,“ doplnil diplomat.

Fotogalerie

Od čtvrtka, kdy v zemi propukly boje mezi stoupenci Kiira a Machara, přišlo o život více než 300 lidí. Mezi mrtvými jsou podle BBC i dva čínští vojáci, kteří v Jižním Súdánu působili v rámci mírové mise OSN.

Kiir s Macharem vyhlášením příměří zřejmě reagovali na velký diplomatický tlak, aby co nejdříve ukončili násilí a přestali tak ohrožovat křehkou mírovou dohodu, která platí od loňského srpna. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pondělí vyzval Radu bezpečnosti, aby urychleně vyhlásila embargo na dovoz zbraní do Jižního Súdánu a schválila nové sankce proti osobám, které zodpovídají za nové násilí v zemi.

Kiir podle ČTK oznámil, že je ochotný se svým rivalem spolupracovat. Macharův mluvčí o den později uvedl, že viceprezident bude v úterý s prezidentem osobně nebo telefonicky o upevnění příměří jednat. Je však otázkou, nakolik dokážou své oddíly kontrolovat. O klid zbraní žádali už v pátek, boje však přesto pokračovaly.

Hlad a válka už z domovů vyhnaly desetitisíce lidí

Humanitární situace v Džubě zůstává i nadále velmi špatná. Mnoho lidí se stále ukrývá v kostelech a bojí se vycházet na ulice. Trápí je také nedostatek jídla a pitné vody. „Lídři Jižního Súdánu znovu zklamali své lidi. Jen zřídka země promarní svým jednáním sliby tak rychle,“ kritizoval Pan Ki-mun.

Hlad a obavy z násilí už z domovů vyhnaly tisíce lidí. Část z nich se schovává v areálech mise OSN (UNMISS) nedaleko Džuby, i ty však v pondělí zasáhla střelba. Vojáci při misi OSN navíc podle Lizerota nemají mandát na to, aby při konfliktu zasahovali nebo dělali patroly v ulicích.

Jižní Súdán míří k další občanské válce, v bojích zahynuly stovky lidí

Po pěti letech od získání nezávislosti tak řada lidí prchá zpět do Súdánu. Do dříve největšího afrického státu už údajně uteklo přes sto tisíc lidí, další tisíce Jihosúdanců zůstávají uvězněni v hraničním městě Kiir Adem. K cestě do Súdánu totiž potřebují zvláštní povolení, které jihosúdánská vláda vydává jen při zvláštních příležitostech. Mnoho lidí tak raději uplácí úředníky na obou stranách hranice.

„Není tu žádná práce, žádné jídlo ani peníze,“ vysvětluje šestinásobná matka Ajak Adongová důvod, proč se rodina vydala na útěk. Pokud řeku oddělující obě země nepřekročí, nemá prý šanci přežít. V Kiir Ademu už však čeká dva měsíce. Celou dobu se živí jen vařenými listy, píše The Guardian.

Podle aktuálního průzkumu OSN čelí více než 4,8 milionu Jihosúdanců - tedy téměř polovina populace - „bezprecedentnímu nedostatku potravin“. Hlad už navíc netrápí jen obyvatele oblastí, kde zuří ozbrojený konflikt, ale i poměrně klidné regiony, které se nedokáží vyrovnat se slabými dešti a škůdci. Humanitární situaci navíc zhoršuje prohlubující se ekonomická krize a rostoucí ceny potravin.

Jižní Súdán opouštějí diplomaté i obchodníci

Kvůli nejnovějším bojům evakuuje řada států z Jižního Súdánu své obyvatele, ze země odcházejí i mezinárodní organizace včetně Lékařů bez hranic. Mluvčí ugandské vlády potvrdil, že na bezpečnou evakuaci tamních obyvatel bude dohlížet armáda. V Jižním Súdánu totiž působí mnoho ugandských obchodníků a podnikatelů. Kvůli nebezpečné situaci nechaly ze své diplomatické mise v zemi stáhnout veškerý personál, jehož přítomnost není nezbytná, i Spojené státy.

Do Jižního Súdánu nejezděte, varuje ministerstvo

České ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že na území Jižního Súdánu nemá žádné zaměstnance. Oblast spadá do působnosti velvyslanectví v Etiopii. To je v kontaktu s několika českými občany, kteří se v Jižním Súdánu pohybují.

„Podle informací MZV ČR se na území Jižního Súdánu aktuálně nacházejí tři čeští občané. Velvyslanectví ČR v Addis Abebě je s nimi průběžně v kontaktu, všichni by měli v nejbližší době zemi opustit," uvedla Karolína Rezková z tiskového odboru úřadu.

České ministerstvo před cestami do Jižního Súdánu dlouhodobě varuje. V doporučení, které je od loňského prosince dostupné na webových stránkách, vyzývá české občany, aby se cestám do země zcela vyhnuli. „Na tomto postoji se nic nemění," potvrdila Rezková.

V neděli byla ze země rovněž evakuována delegace Evropské unie. „Jako delegace EU jsme měli obrovské štěstí, že jsme odjeli v neděli, ale někteří další diplomaté tam zůstali. Jejich evakuace i evakuace pracovníků humanitárních organizací ale pokračuje i přes příměří,“ uvedl pro iDNES.cz Lizerot.

Nezbytní členové delegace Evropské unie se podle něj do Jižního Súdánu vrátí hned, jak to bude možné. Zbytek delegace bude na situaci dohlížet ze sousední Etiopie. „Je důležité udržovat tam politickou přítomnost,“ dodal.

Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale jeden z nejchudších států světa zachvátila občanská válka, připomíná ČTK. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti mají nejen politické, ale i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Džuby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války. Podle Lizerota se ale zatím podařilo realizovat jen velmi málo bodů této dohody.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Putin se v Japonsku krátce sejde s Trumpem, schůzku potvrdil Kreml

Naposledy se prezidenti obou velmocí setkali loni v červenci ve finských...

Moskva ve středu oficiálně potvrdila, že ruský prezident Vladimir Putin se setká s prezidentem Spojených států...

Eriku Trumpovi plivla servírka do tváře. Prezidentův syn na postihu netrvá

Erik Trump a jeho manželka Lara Trumpová

Servírka jednoho z luxusních barů v Chicagu byla odeslána na nucenou dovolenou po incidentu s prezidentovým synem...

Matka Kuciakovy zavražděné snoubenky vstoupí do politiky, píší na Slovensku

Zlatica Kušnírová, matka snoubenky slovenského novináře Jána Kuciaka. Oba mladí...

Zlatica Kušnírová, jejíž dceru Martinu loni zavraždili spolu s novinářem Jánem Kuciakem, se chce zapojit do slovenské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz