Při nehodě v Rakousku, kterou zavinili vojáci, zřejmě zemřela Češka

  14:35aktualizováno  21:44
Při hromadné nehodě u rakouského Korneuburgu zřejmě zahynula Češka ze Znojma. Podle svědků havárii zavinili vojáci, kteří při cvičení zamořili oblast kouřem. Po srážce se tři auta vznítila. Sedm lidí bylo zraněno.

nehoda na dálnici A22, při které zahynula žena ze Znojma | foto: webové stránky města Korneuburg

Mluvčí státního zastupitelství v Korneuburgu Friedrich Köhl řekl agentuře APA, že obětí byla "s pravděpodobností hraničící s jistotou" Češka.

Osobní věci ženy poznal její manžel, který do Korneuburgu přicestoval. Na středu byla naplánována soudní pitva. Definitivní identifikace těla si vyžádá několik dní.

Vyšetřování je dosud stále vedeno proti neznámé osobě, ale podezření, že na vině jsou armádní dýmovnice, mezitím zesílilo, řekl internetovému serveru deníku Der Standard mluvčí Köhl.

Podle bezpečnostních nařízení by měla být minimální vzdálenost pro použití kouřových granátů 300 metrů od dopravních komunikací. Považuje se za prakticky prokázané, že tato vzdálenost nebyla dodržena. Dosvědčili to i vojáci základní služby, kteří se cvičení zúčastnili.

Ministerstvo obrany proto zahájilo disciplinární řízení proti důstojníkovi zodpovědnému za používání dýmovnic a značkovací munice. Zda ale bude vůči třem důstojníkům rakouské armády výcvik vzneseno obvinění ze zabití z nedbalosti, zatím není jisté.

Vyšetřovatelé prověřují také spekulace, že velitelé zakázali přítomným vojákům poskytnout zraněným lidem pomoc. Třetina vyslechnutých vojáků pochopila rozkaz nadřízených právě takto, třetina ale mluvila o zdůvodnění velitele, že na místě jsou již profesionální záchranáři a vojáků tam není zapotřebí. Zbývající třetina se k věci nevyjádřila, napsal server Wienweb.

Velitel cvičení k tomu uvedl, že se vzápětí po nehodě sám vypravil na místo přesvědčit o situaci a zjistil prý, že v dýmové mlze již blikají modrá světla záchranné služby. Proto došel k závěru, že vojáci nejsou na místě zapotřebí.

"Rozhodnutí vojáky na dálnici neposlat mohlo být i správné. Měli na sobě maskáče a ve tmě a mlze na silnici by tak byli jen velmi špatně viditelní," řekl k tomu deníku Kurier mluvčí prokuratury Köhl. Upozornil však, že definitivní závěry vyplynou až ke konci vyšetřování.

Rakouské ministerstvo obrany celou záležitost odmítlo komentovat, dokud nebude vyhotovena závěrečná nebo průběžná zpráva. I v případě, že by byla konstatována vina armády, nedostanou prý ale pozůstalí po oběti žádné odškodné. "Zákon (o odškodnění) je aplikovatelný jen na rakouské občany," uvedlo ministerstvo na dotaz deníku Der Standard.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Najdete na iDNES.cz