Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (vpravo) s manželkou (v popředí)...

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (vpravo) s manželkou (v popředí) přiletěli 30. srpna 2020 do Tchaj-peje na návštěvu Tchaj-wanu. | foto: ČTK

Vystrčil je na Tchaj-wanu. Je to historická návštěva, řekl tamním politikům

  • 607
Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil v neděli přiletěl na návštěvu Tchaj-wanu. Po asi dvanáctihodinovém letu stroj tchajwanských aerolinií China Airlines přistál v Tchaj-peji. Vystrčil společně s delegací tvořenou politiky, podnikateli či novináři, v zemi zůstane do pátku. Na večeři s tchajwanským ministrem zahraničí Vystrčil cestu označil za historickou návštěvu.

Předseda Senátu má během návštěvy v plánu schůzky s předními tchajwanskými politiky. Setká se s ním tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, premiér Su Čen-čchang i jeho parlamentní protějšek Jou Si-kchun. Jednat bude Vystrčil i s několika ministry.

V neděli delegace po příjezdu na hotel absolvovala první test na koronavirus, další je v plánu na úterý. Souvisí s přísnými hygienickými opatřeními, které kvůli pandemii covidu-19 cestu doprovází.

Vystrčila v neděli pozval na večeři tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. V souvislosti s protikoronavirovými opatřeními se české delegaci omluvil za omezení, která ji čekají. Poukázal na dřívější špatnou zkušenost Tchaj-wanu s onemocněním SARS.

Vystrčil na setkání řekl, že na české i tchajwanské straně muselo „hodně lidí udělat hodně činů“, aby se cesta mohla uskutečnit. Označil ji za historickou návštěvu. Nikdy mu podle něj nepřišlo tolik emailů jako při odletu na Tchaj-wan. Jeden z pisatelů cestu označil za „let svobody“. „Svoboda je nejcennější, co máme, a když budeme při naší návštěvě úspěšní, tak ji posílíme,“ řekl v projevu před tchajwanskými hostiteli i členy české delegace.

Tchaj-wanu poděkoval za pomoc ČR na začátku koronavirové pandemie. Podotkl, že při vystupování z letadla měl se ženou na obličeji roušky, které pochází z daru Tchaj-wanu do ČR. Nalepili si na ně českou vlajku. „Bylo to poděkování Česka Tchaj-wanu,“ řekl.

Na Tchaj-wan s Vystrčilem přiletěl například pražský primátor Zdeněk Hřib, sedm senátorů včetně prvního místopředsedy horní komory Parlamentu Jiřího Růžičky nebo předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera. České podnikatele reprezentují zástupci 36 firem.

Za vědeckou a univerzitní sféru přicestovali například místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, rektor VŠCHT Pavel Matějka, prorektor ČVUT Radek Holý či Petr Bareš z České vesmírné aliance.

Ukážeme, že jsme suverénní země, řekl Vystrčil k cestě na Tchaj-wan

„Účely cesty jsou tři. Budeme se snažit podpořit naše podnikatele v tom, aby navázali dobré obchodní kontakty, uzavřeli zajímavé kontrakty a tím došlo ke zlepšení konkurenceschopnosti naší ekonomiky, a to jak z hlediska exportu na Taiwan, tak z pohledu zvýšení taiwanských investic v České republice,“ uvedl Vystrčil.

Jednat chce s velkými tchajwanskými firmami, které chtějí v Česku působit. V programu má například setkání se zástupci tchajwanských aerolinek China Airlines nebo s firmou Acer.

„Zároveň se budeme snažit navázat vědecko-technologickou spolupráci a spolupráci v oblasti inovací, proto nás doprovází i zástupci akademické sféry a vysokých škol. Rovněž tak proběhne debata o kulturní výměně,“ dodal Vystrčil.

Proti cestě opakovaně protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za součást svého území. S letem nesouhlasili také třeba prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš. Podporu naopak Vystrčil získal od Spojených států, vyslovil mu ji například americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Zastal se ho také Reinhard Bütikofer, předseda Delegace Evropského parlamentu pro vztahy s Čínou.

29. srpna 2020

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video