Povýšil Kim Čong-il věrného generála za zničení jihokorejské korvety?

  19:51aktualizováno  19:51
Vyšetřování zkázy korvety Čchonan stále zřetelněji ukazuje na vnější útok. Nejpravděpodobněji torpédem. Jihokorejská rozvědka si všimla, že nyní byl za neobvyklých okolností povýšen severokorejský generál Kim Mjong-guk, velitel operačního plánování. Tisk spekuluje, zda to nemohla být odměna za útok na loď.

Vyzvednutí přídě jihokorejské korvety | foto: AP

Jak důležitá je jedna hvězdička navíc na výložce severokorejského generála pro světový mír? Brzy uvidíme. Za určitých okolností by však mohla oba znepřátelené korejské sousedy dovést až na pokraj války.

Jedná se o výložky Kim Mjong-guka, velitele operačního plánování generálního štábu severokorejské armády. Protřelého sedmdesátiletého muže, o němž se pro jeho mimořádnou schopnost udržet se po dlouhá léta v režimní špičce říká, že má devět životů.

Jižní Korea vylovila trosky potopené lodi Čchonan (15. dubna 2010)Jižní Korea vylovila trosky potopené lodi Čchonan (15. dubna 2010)

Jihokorejská tajná služba si všimla, že mu zničehonic jedna hvězdička přibyla. A začaly spekulace: nemohlo to být za jeho podíl na zničení korvety Čchonan? (o potopené lodi více zde)

Možná je to všechno jen náhoda, ale možná taky ne. Podezřelé to každopádně je. Včetně okolností, že Severní Korea nechce vysvětlit, co k povýšení Kim Mjong-guka skutečně vedlo.

Generál čtyři hvězdy nosil už od roku 1994. Letos v lednu však o jednu přišel - údajně byl degradován v souvislosti se šarvátkou hlídkových člunů obou Korejí, jež se ve Žlutém moři odehrála loni v listopadu a pro Severní Koreu nedopadla slavně. Loď KLDR totiž byla těžce poškozena, jeden důstojník zabit. (viz článek o potyčce ve Žlutém moři)

Ve víkendovém vysílání severokorejské státní televize a na zveřejněných fotografiích je však Kim Mjong-guk zachycen znovu se čtyřmi hvězdami, napsal list Korea Times.

Další přibyla krátce po zkáze Čchonanu. "Snažíme se zjistit, co bylo příčinou jeho nového povýšení," řekl agentuře AFP zdroj ze soulské rozvědky. "Zkoumáme, zda skutečně nebylo důvodem potopení naší lodi. Zatím však není možné dělat žádné závěry," dodal.

Okolnosti jsou podezřelé

Podezřelé jsou i samy okolnosti povýšení. Kim Mjong-guk nebyl mezi stovkou velitelů, jež "drahý vůdce" Kim Čong-il nedávno povýšil u příležitosti narozenin svého zesnulého otce Kim Ir-sena.

"Je krajně neobvyklé, aby generál, který nepovýšil s celou skupinou, pak dostal další hvězdičky zvlášť," řekl listu Korea Times nejmenovaný člen rozvědky.

"Kim Mjong-guk je osobou, jež by mohla být do komplotu přímo zapojená, pokud je útok dílem Severní Koreje," řekl agentuře AP jihokorejský analytik Yoo Ho-yeol. Je však třeba zopakovat: nic zatím není stoprocentně jisté.

Na druhé straně však některé stopy signalizují, že za potopením Čchonanu mohly skutečně stát úklady komunistického souseda. Byť to Jižní Korea zatím neříká nahlas.

Proč by však stalinistický režim takovou zvrácenost podnikal? Důvody by se našly. Třeba odveta za listopadovou "prohru". Ostatně Sever chystal i další "akce".

Bývalý rádce Kim Čong-ila Hwang Čang-jopMinulý týden v Soulu odhalili severokorejské agenty, kteří měli za úkol zabít Hwang Čang-jopa, emigranta a bývalého rádce Kim Čong-ila. Proslýchá se, že Pchjongjang brzy provede nový jaderný test.

Toto vše může mít jednoho společného jmenovatele: Kim Čong-il chce především doma zapůsobit silným a sebejistým dojmem před chystaným delikátním předáním moci, jež by měla přejít na jeho nejmladšího syna.

tragédie válečné lodě

- Jihokorejská korveta Čchonan o výtlaku 1 200 tun a se 104 muži posádky na palubě se potopila 26. března po výbuchu u zádi. Při události se rozlomila na dvě části. Stalo se tak poblíž sporných námořních hranic se Severní Koreou ve Žlutém moři.

- Z posádky se zachránilo 58 námořníků. Těla většiny ze šestačtyřiceti pohřešovaných byla nalezena v zádi plavidla, jen jednu oběť objevily záchranné týmy v přídi. Sedm námořníků se stále pohřešuje.

Již po vylovení zadní části lodě došli korejští odborníci k závěru, že korvetu potopil vnější výbuch, tedy exploze přicházející zvenčí.
Možnost výbuchu uvnitř lodi byla vyloučena. Podle tehdejších úvah ji mohla způsobit bludná mina pocházející ještě z války mezi oběma Korejemi v 50. letech, nebo severokorejské torpédo. O tom se nyní hovoří nejčastěji. Mezinárodní tým expertů Koreje, USA a Austrálie dosud oficiální posudek o příčinách zkázy lodi nezveřejnil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Najdete na iDNES.cz