Poušť Gobi vydala poklad zničeného buddhistického kláštera

  10:58aktualizováno  10:58
Dobrodružné příběhy o tajuplných pokladech v sobě musí mít zloduchy, napínavé pátrání, důmyslný úkryt a tajemství předávané po generace. Příběh pokladu, který nyní vydala mongolská poušť Gobi, vše výše uvedené má. Předměty nalezené v tajné skrýši v pustině sice nejsou zlaté, cenu zlata však mají pro místní buddhisty.

Na tomto místě před desítkami let Chamarynský klášter vydrancovali komunisté. Dnes je obnoveno několik chrámů. | foto: Profimedia.cz

Jsou to posvátné předměty, které před hordami drancujících komunistů ve třicátých letech ukryl jeden z mnichů, lama Tuduv. O pokladu vyprávěl svému vnukovi a ten nyní na toto místo zavedl tým archeologů. Na denní světlo vyzvedli dvě bedny plné sošek, vzácných rukopisů a dalších předmětů.

Příběh se odehrál u kláštera ležícího asi 450 kilometrů jihovýchodně od Ulánbátaru. "Moji předci ochraňovali tyto předměty mnoho let, nyní je řada na mně," řekl agentuře AFP onen vnuk, Cundoj Altangerel.

Část pokladu vyzvedl již před časem, nyní dovolil vykopat jen dvě bedny, několik dalších jich na místě zůstalo."V budoucnu plánujeme vykopat i zbývající bedny," prohlásil.

Až přijdou lepší časy

Ve třicátých letech začala komunistická vláda ničit vše, co připomínalo buddhismus, mniši končili jako nepřátelé lidu v pracovních táborech. Lama Tuduv, zachránce pokladů, však dokázal utéci, bedny zakopat a prožít zbytek života jako pastevec.

Někdejší lama Tuduv je již dávno mrtvý, zemřel v roce 1987, do hrobu si však neodnesl přesný popis místa, kde v poušti Gobi po 70 let odpočívaly poklady z buddhistického kláštera. Svého vnuka Cundoje čas od času zkoušel, zda se od něj opravdu naučil nazpaměť, jak k bednám dojít, až přijdou lepší časy.

Cundoj Altangerel se soškou z dědova pokladu

Cundoj Altangerel se soškou z dědova pokladu

Ty opravdu přišly, když počátkem 90. let skončila vláda komunistů. Tehdy se Cundoj rozhodl alespoň část věcí vykopat – a místo se mu opravdu podařilo najít.

Šlo však jen o zlomek předmětů, které původně chtěli mniši před komunistickým běsněním zachránit – vzácné artefakty byly ukryty ve více než tisícovce beden. Lama Tuduv dokázal schovat jen čtyřiašedesát z nich. I tak šlo o heroický výkon, bedny musel potají nakládat na koně a v noci odvážet kamsi do pouště.

Poklad v přímém přenosu

Nikomu neřekl, kde je ono tajemné místo, a to ani své rodině. Až v šedesátých letech se rozhodl, že Cundoj bude tím, kde bude dále strážit poklad z kláštera. Vše mu tedy jednoho dne popsal.

Třetina z beden, které vyzvedl jeho vnuk v 90. letech, se stala základem expozice jeho malého muzea. Tam se s ním potkal amatérský hledač pokladů z Rakouska jménem Michael Eisenriegler. Přesvědčil ho, že by stálo za to vyzvednout další část pokladu, a to v přímém přenosu.

O víkendu tedy mohli zájemci sledovat na internetových stránkách Gobi-treasure přenos chvil, kdy se rakousko-mongolský tým ponořil do nitra pouště.

"Jsou to naprosto fantastické buddhistické umělecké předměty. Pro Mongolsko mají obrovskou hodnotu, neboť buddhismus byl v komunistické éře téměř zničen," řekl Eisenriegler stanici BBC. "Jsem hrozně unavený, ale také jsem naprosto fascinován tím, co jsem viděl," dodal.

Bedny podle jeho internetových stránek obsahují kromě soch, obrazů či rukopisů také například vzácné kostýmy užívané k náboženským rituálům.

A také část pozůstalosti místního buddhistického mistra jménem Danzan Ravdžá, který měl v této oblasti velký vliv v první polovině 19. století. Napsal stovky básní, byl znám široko daleko a dodnes kolují legendy o jeho zázračných skutcích.

"Chtěli jsme, aby se o něm vědělo na Západě," řekl Eisenriegler agentuře AFP. Ale stejně tak je důležité připomenout ho Mongolům – jako někoho, jehož předměty jsou pokladem i po desítkách let v poušti.

Všude samé poklady

Poklady jsou sice vzácné, pátrá po nich však tolik lidí, že zprávy o nových objevech přicházejí překvapivě často. Tak například včera ohlásili bulharští archeologové, že v severobulharském městě Veliko Tarnovo nalezli hrobku princezny z 14. století. Byla pohřbena v oblečení lemovaném zlatou stužkou a šperky. Kolem těla vědci našli zlaté prsteny, náušnice, stříbrné a zlaté jehlice.

Svébytné hledání pokladů skončilo o víkendu u břehů Argentiny.
Potápěči zde vylovili 9,5 tuny zlata v hodnotě 22 milionů dolarů.  Vzácný náklad šel ke dnu poté, co se v lednu nákladní loď dostala do bouře a potopila se do asi osmdesátimetrové hloubky. Do pátrání se zapojilo několik desítek lodí a také malá ponorka. Část pokladu ovšem stále nebyla nalezena.

Minulou sobotu němečtí hledači pokladů ohlásili, že se jim ve vodách Indonésie podařilo najít vrak britské obchodní lodi z 19. století. Nález má podle nich hodnotu kolem 12 milionů dolarů, neboť na palubě byl náklad stříbrných mincí, zlatých šperků, čínského porcelánu a dalších starožitností.

A minulé pondělí byly zveřejněny informace o pěti velmi dobře zachovaných lodích z éry Římské říše, které italští archeologové objevili nedaleko pobřeží. Jeden z vědců o nálezu, jenž obsahuje bezpočet nejrůznějších předmětů, prohlásil, že jde o "podmořské muzeum". Ovšem v relativně velké hloubce mezi 100 a 130 metry.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

Makedonská armáda

Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a...

Papež zahájil summit o zneužívání v církvi. Cítíme zodpovědnost, řekl

Ve Vatikánu začíná summit o ochraně dětí před sexuálním násilím. (21. února...

Papež František ve čtvrtek ve Vatikánu zahájil bezpříkladný summit představitelů katolické církve o ochraně mladistvých...

Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února...

Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu...

Najdete na iDNES.cz