Pompeo je na návštěvě KLDR, domů se má vrátit se zadržovanými Američany

  6:09aktualizováno  9:55
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přicestoval do KLDR, aby zde dojednal datum setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una s prezidentem Donaldem Trumpem. Podle všeho se má z cesty vrátit i s třemi Američany, které Severní Korea zadržuje. Informoval o tom podle agentury Jonhap zástupce kanceláře jihokorejského prezidenta.

Mike Pompeo má v KLDR dojednat přesný termín schůzky Kim Čong-una a Donalda Trumpa | foto: Reuters

Propuštění zadržovaných Američanů naznačil i Trump.

Pompeo se vydal do Severní Koreje na neohlášenou návštěvu před plánovaným summitem Trumpa s Kimem. Hlavními tématy vrcholné schůzky má být odstranění zbraní z Korejského poloostrova a podpis mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku z let 1950-1953.

„Spojené státy jsou odhodlány pracovat s KLDR na dosažení míru na Korejském poloostrově,“ řekl dnes Pompeo při setkání s vysokým severokorejským představitelem Kim Jong-čcholem, který řídí agendu vztahů s Jižní Koreou.

„Desítky let jsme byli protivníci. Nyní doufáme, že budeme pracovat společně na tom, abychom vyřešili tento konflikt, odstranili celosvětové hrozby a dali vaší zemi veškeré příležitosti, které si váš lid zaslouží,“ dodal.

„Očekávám, že Spojené státy budou hrát významnou roli při nastolení míru na Korejském poloostrově,“ prohlásil podle agentury Reuters Kim Jong-čchol.

Pompeo přicestoval do severokorejské metropole Pchjongjangu z Japonska a zamířil do hotelu Koryo. Jde o jeho druhou návštěvu Severní Koreje během necelých šesti týdnů, na té první byl ale ještě ve své předchozí funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA). Pompeo už během letu do KLDR dal před novináři najevo naději, že agendu jednání Trumpa s Kim Čong-unem doladí. Trump v pátek uvedl, že Washington a Pchjongjang se již dohodly na datu a místu summitu, zatím ale tyto informace nezveřejnil. Podle dřívějších zpráv by se měl Trump se severokorejským diktátorem sejít koncem tohoto měsíce nebo v červnu, jako místo v úvahu údajně připadá demilitarizovaná zóna mezi oběma Korejemi, nebo Singapur.

Pompeo během cesty do KLDR v letadle prohlásil, že Trumpova vláda při jednání se Severní Koreou „nebude opakovat chyby Spojených států z minulosti a nepřijme slib postupného, dlouhodobého procesu jaderného odzbrojení KLDR výměnou za okamžité výhody“. „Nebudeme se vracet zpátky na cestu, po které jsme šli už dříve. Neuvolníme sankce, dokud nedosáhneme svých cílů,“ zdůraznil Pompeo.

Šéf americké diplomacie rovněž uvedl, že nemá žádný závazek od Severní Koreje týkající se propuštění trojice amerických vězňů. Vyjádřil ale naději, že KLDR v tomto ohledu „učiní správnou věc“. „Budeme o tom dnes znovu mluvit. Myslím si, že by to bylo skvělé gesto, kdyby se je rozhodli propustit,“ dodal s tím, že by bylo těžké pořádat summit, pokud by věznění Američané byli dál zadržováni.

Zadržovanými Američany jsou misionář Kim Dong-chul a rovněž Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli na pchjongjangské technické univerzitě (PUST).

Během Trumpova funkčního období KLDR propustila jen jednoho Američana. Dvaadvacetiletý student Otto Warmbier se však loni v létě vrátil do USA po 17 měsících v kómatu a o několik dní později zemřel.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz