Po výroku soudu se akcie Microsoftu propadly

- Akcie společnosti Microsoft výrazně oslabily na americké burze poté, co soudce Thomas Jackson rozhodl, že Microsoft využívá svého monopolního postavení na trhu a poškozuje tím spotřebitele. Experti očekávají další pokles cen akcií Microsoftu.
Podle amerického federálního soudce Thomase Jacksona společnost Microsoft zneužívala svého postavení na trhu a tím poškozovala jak své konkurenty, tak zákazníky. O potrestání společnosti však zatím soudce nerozhodl. Odborníci se domnívají, že Microsoft bude muset umožnit ostatním firmám vylepšovat operační systém Windows nebo alespoň snížit svůj podíl na trhu tím, že se rozdělí na několik společností.

Na rozsudek reagoval trh

Akcie Microsoftu klesly v noci na sobotu v elektronickém obchodování po uzavření hlavních amerických trhů o více než čtyři procenta a dnes po otevření mimoburzovního trhu Nasdaq by mohly spadnout o pět až deset procent, řekli analytici agentuře Reuters. Analytik Bill Epifanio z banky J. P. Morgan vypočítal, že Microsoft zaostal minulý měsíc za růstem stovky vybraných titulků Nasdaq o zhruba devět procent s tím, jak se investoři chystali na negativní výrok soudu. Zatím není jasné, jak se pokles Microsoftu odrazí na vývoji celého technologického sektoru. Vzhledem k tomu, že výrok soudce byl mnohem negativnější, než se čekalo, mohl by opadnout zájem investorů o většinu počítačových titulů. Na druhé straně je pravděpodobné, že získají konkurenti Microsoftu jako Oracle, Sun Microsystems nebo America Online, nebo že se investoři v technologickém sektoru přesunou od počítačových titulů k internetovým firmám.

Soudce tvrdí, že Microsoft dusí konkurenci

V historickém rozhodnutí označil americký okresní federální soud v pátek v noci společnost Microsoft za monopol, který záměrně dusí konkurenci a přiklání se tak spíše k tvrzení amerického ministerstva spravedlnosti.

"Microsoft demonstroval, že používá svojí sílu na trhu k tomu, aby potápěl své konkurenty," Uvedl soudce Jackson. "Nejhorší na tom je, že činy Microsoftu se promítají do každého podniku s potenciálem inovovat počítačový průmysl," dodal pro agenturu AP.

"Jasným výsledkem (jednání Microsoftu) je, že se některé inovace, které by skutečně prospěly spotřebitelům, vůbec neobjevily jen z toho důvodu, že se neshodovaly se zájmy Microsoftu"
(Federální soudce Thomas Penfield Jackson)

"Jestliže chcete vidět, co je dobré pro spotřebitele, musíte se podívat na práci nás a našich partnerů za posledních dvacet let."
(Šéf Microsoftu Bill Gates)

Jacksonův soudní nález je prvním krokem, konstatuje jen, že Microsoft je monopolní firmou. Soud musí rozhodnout, v jakých případech se Microsoft dopustil ilegálního jednání a rovněž to, jaký trest společnost stihne. Pozorovatelé uvádějí možnosti od jejího rozdělení až po nařízení, které ostatním firmám umožní podíl na vylepšování operačního programu Windows nebo které zakáže Microsoftu zasahovat svojí silou proti konkurenčním programům. Rozhodnutí o tom, jak bude naloženo s Microsoftem, má přijít počátkem příštího roku.

Už nyní je však téměř jisté, že se společnost odvolá a proces se potáhne dlouhá léta. Z monopolních praktik ho obžalovalo federální ministerstvo spravedlnosti, k němuž se připojilo devatenáct amerických států. Spoluzakladatel společnosti a nejbohatší muž světa Bill Gates se v prohlášení k verdiktu soudu ohradil proti nařčení, že Microsoft používal nátlakové praktiky, aby vyřadil z volné soutěže konkurenci.

"Microsoft soutěží tvrdě, ale poctivě," uvedl Gates a dodal, že inovace v počítačovém průmyslu se odehrávají každodenně a jediným vítězem je spotřebitel, kterému se snižují ceny. Microsoft je dodavatelem drtivé většiny programového vybavení počítačů a zajistil si také výsadní postavení v oblasti internetových prohlížečů, ačkoli jeho program Explorer byl dlouho považován za druhořadý. Podle jednoho z obvinění Microsoft zneužil svého postavení, aby spolu s programem Windows vnucoval zákazníkům i Explorer.

Uživatelé samotní reagují na soudní zprávu spíše negativně. "Nemyslím, že by byl Microsoft 'říší zla'... Bylo by špatné pro obchod vůbec, kdyby vás vláda trestala za úspěch," říká Harry Carr, jeden ze zakladatelů firmy Carr Scott Software z Massachussets. "Jediným trestným činem, který Microsoft spáchal je podle mého názoru to, že je úspěšný," sdělil agentuře AP technik jedné z internetových kaváren v San Franciscu Johnathon Mohr. "Spotřebitelé jsou šťastní, a o to jde."

Vláda viní Microsoft z ilegálního jednání hlavně v těchto případech:

Dodávání browseru spolu s operačním systémem
Vláda tvrdí, že si Microsoft uvědomil, že zaostal na trhu internetových prohlížečů, kterému v té době dominoval browser konkurenční firmy Netscape. Rozhodl se tedy spojit browser s operačním systémem, což je ilegální, protože zákazník, který si koupí jeden produkt je poté nucen k používání dalšího. Microsoft tvrdí, že Internet Explorer "integroval" do Windows kvůli poptávce spotřebitelů a uživatelským výhodám, které toto řešení skýtá. Důvodem pozdějšího dramatického vzrůstu podílu na trhu je podle Microsoftu kvalita Exploreru a chyby, které udělal Netscape.

Schůzka s představiteli firmy Netscape
Podle vlády se představitelé Microsoftu setkali s vedením Netscapu a navrhli ilegální dohodu o rozdělení trhu. Microsoft v ní souhlasil s tím, že nebude vyrábět konkurenční prohlížeč pro další operační systémy, pokud Netscape ustoupí Microsoftu z trhu prohlížečů pro Windows. Netscape to odmítl, jeden z jeho zakladatelů, Marc Andreessen, prohlásil, že mu schůzka připomínala "návštěvu Dona Corleona; myslel jsem, že druhý den najdu v posteli krvavý monitor"
Šéf Microsoftu toto obvinění odmítá jako "strašlivou lež", podle něj se na schůzce měly obě firmy bavit o nových technologiích, které chtěl Microsoft představit Netscapu, aby mohl prohlížeč Netscapu využívat všechny výhody, které nabízel systém Windows 95. Andreessen podle Gatese ostatně později napsal jednomu ze zaměstnanců: "Rád jsem tě dnes viděl - měli bychom se scházet častěji."

Dohody o exkluzivitě
Vláda tvrdí, že Microsoft využil svého vlivu, aby donutil výrobce počítačů prodávat svůj internetový prohlížeč jako součást Windows. Rovněž s několika poskytovateli internetu podepsal dohody, zaručující prodej Exploreru a nikoli Navigatoru (později Communicatoru) spolu s připojením a donutil další internetové společnosti, aby optimalizovaly stránky pro Explorer a ne pro Netscape. Podle Microsoftu mohli výrobci dodávat spolu s PC Netscape, jen nemohli odstranit browser Microsoftu. Dohody s poskytovateli jim nebránily dodávat spolu se službami browser Netscapu, vyžadovaly jen, aby alespoň 75 procent distribuovaných browserů pocházelo od Microsoftu.

Java a Sun Microsystems
Gates byl prý vystrašen k smrti, když si uvědomil možnosti  Javy, programovacího jazyka pro aplikace, které jsou nezávislé na operačním systému. Proto distribuoval pozměněnou verzi, která fungovala jen na systému Windows. Microsoft tvrdí, že změny byly Sunem povoleny na základě smlouvy a jeho verze Javy je rychlejší.

Microsoft může tak stihnout stejný osud, jako již několik velkých společností v minulosti, které byly soudním rozhodnutím rozděleny. Takto dopadly například společnosti American Tobacco, která se rozdělila na šestnáct firem v roce 1911 či telefonní společnosti AT&T, která se musela zbavit svých lokálních divizí, v roce 1982.

Co se může s Microsoftem stát?

Jestliže Ministerstvo spravedlnosti spor s Microsoftem vyhraje, soudce může zvážit následující možnosti:

  • rozdělit Microsoft na samostatné společnosti prodávající operační systém, kancelářské aplikace a internetové aplikace a další. Tento návrh je kritizován jako neprůhledný, mimoto společnost prodávající Windows by stále dominovala trhu a mohla by diktovat podmínky výrobcům počítačů. 

  • rozdělit  Microsoft na stejné díly, které by si konkurovaly. Tento návrh může vést i k rozdílným verzím operačního systému, což by mátlo spotřebitele.

  • donutit Microsoft, aby povolil svým konkurentům prodávat a vylepšovat jejich vlastní verze Windows. Microsoft by tak musel veřejně publikovat zdrojový kód softwaru.

  • donutit Microsoft, aby distribuoval spolu s operačním systémem i konkurenční produkty, například browser firmy Netscape.

  • nařízením soudu donutit Microsoft prodávat Windows všem výrobcům počítačů za stejnou cenu, aby bylo společnosti zabráněno lukrativními slevami odměňovat "hodné" firmy a naopak vysokou cenou trestat ty, které nechtějí spolupracovat.

Šéf a zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

Americký federální soudce Thomas Jackson.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video