Phoenix přistál na mrazivém severu Marsu, bude hledat život

  20:52aktualizováno  26. května 10:23
Vesmírnou pouť sondy Phoenix úspěšně završilo přistání na Marsu. Na povrchu rudé planety spočinula v 01:37 středoevropského letního času. Vědci ji chtějí využít pro zkoumání geologie Marsu a ledu, který se ukrývá pod povrchem planety a který by mohl obsahovat stopy života.

Sonda už odeslala na Zemi první fotografie. Na této je vidět přistávací vzpěra. | foto: NASA/JPL

Manévr trval sedm minut a od přistání předchozích tří průzkumných sond se lišil absencí "airbagů", díky kterým předešlá přistání doprovázelo skotačivé poskakování. Místo toho Phoenix přistál po vzoru sond Viking před 32 lety.

Po průchodu horní vrstvou řídké atmosféry Marsu a zpomalení díky tření se oddělil tepelný štít a rychlost modulu snížil padák. Tisíc metrů nad povrchem se oddělil i padákový kryt a další zbrzdění na přistávací rychlost osmi kilometrů za hodinu zařídily trysky.

Řídící středisko mise Phoenix

Ve středisku letové kontroly NASA propukl nadšený jásot, když po komplikovaném a riskantním přistávacím manévru dorazil na Zemi signál znamenající dosednutí na povrch planety. Inženýři i vědci se začali objímat a poplácávat.

"Poprvé po 32 letech a teprve potřetí v historii se podařilo našemu týmu na Marsu měkké přistání," řekl ředitel NASA Michael Griffin. "Nemůžu být šťastnější než při sledování tohoto neuvěřitelného úspěchu," dodal.

Nadšení neskrýval ani Peter Smith z Arizonské univerzity, který je hlavním výzkumníkem této mise. "První obrázky z polární oblasti Marsu položí základ naší misi," řekl po přistání.

. INFOGRAFIKA

Podrobný popis letu a vybavení Phoenixu

Průzkum Marsu očima moderních sond

Experti si nicméně oddechli, teprve když se Phoenix z povrchu Marsu ozval. "Pětapadesát procent všech lidských pokusů přistát na Marsu ztroskotalo," připomněl ještě před přistáním podle BBC News vysoký činitel NASA Ed Weiler. Mnoho neúspěchů připadlo na vrub sovětským pokusům, ale v roce 1999 zde NASA ztratila moderní sondu Mars Polar Lander.

I kvůli tomu někteří odborníci pro přistávací manévr Phoenixu používali označení "sedm minut hrůzy".

Po usazení prachu zvířeného brzdnými motory Phoenix rozvinul solární panely a na Zemi už odeslal první fotografie. Jeho hlavním úkolem bude odebírání geologických vzorků a zkoumání ledu, který se nachází pod povrchem planety. Vědci si od něj slibují odpověď na otázku, zda podmínky na Marsu umožňují teoretické přežití mikroorganismů.

"Led v půdě Marsu by mohl být posledním zoufalým útočištěm života, který se mohl na Marsu vyvinout v minulosti, když tato planeta nebyla tak nehostinná," domnívá se Tom Pike z londýnské Imperial College, který pracuje jako jeden ze členů týmu projektu Phoenix.

Phoenix je první sonda, která bude na čtvrté planetě sluneční soustavy zkoumat polární pláně. Dokáže samostatně provádět analýzu půdy s cílem zjistit, zda voda na Marsu je či někdy byla v tekutém skupenství a zda tu může či někdy mohl v nějaké podobě existovat život.

Podle odborníků má také prověřit, zda je na planetě dostatečné množství vody pro případné lidské expedice.

Mise Phoenixu stála zhruba 420 milionů dolarů, na své cestě k Marsu musel překonat vzdálenost 711 milionů kilometrů. Phoenix je stacionární sondou, využívat bude robotickou ruku s kamerou a rypadlem.

Phoenix nese sedm vědeckých přístrojů, tři kamery, zařízení pro sběr a analýzu odebraných vzorků půdy a meteorologickou stanici. Na palubě přistávacího modulu je také DVD z křemenných skel se vzkazem případným mimozemským civilizacím nebo mnohem pozdějším lidským generacím návštěvníků planety.

Na přistání Phoenixu na oběžné dráze Marsu dohlíželi tři jeho starší "bratříčci". Jejich antény byly zaměřeny tak, aby s přistávající lodí mohli komunikovat. Sonda Mars Express měla za úkol přistávajícího návštěvníka vyfotografovat.

. PHOENIX NA MARSU

Na sondu Phoenix čeká na Marsu Zelené údolí, píše exkluzivně pro iDNES.cz ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcel Grün.

Ze všech šesti sond, které dosud na planetě úspěšně přistály, dosedl Phoenix nejseverněji, přistál až za polárním kruhem. Právě zde jsou podmínky pro průzkum ledu ideální.

Phoenix odstartoval loni v srpnu. Očekává se, že v provozu vydrží zhruba devadesát marťanských dní (díky pomalejší rotaci Marsu trvá jeden takzvaný "sol" o čtyřicet minut déle než pozemský den). Poté na severu planety nastane polární noc a modul ztratí energii zajišťovanou solárními panely.

Phoenix je prvním strojem programu Mars Scout. Během něj chce NASA k rudé planetě vysílat relativně levné mise, které vybere ze soutěže projektů vědecké komunity. Další sondy programu mají následovat v letech 2013 a 2018. A v roce 2031 chce NASA vyslat na Mars let s lidskou posádkou. - čtěte Američané odtajnili plán cesty člověka na Mars

. Mars:

Mars, pojmenovaný podle římského boha války, je čtvrtou planetou sluneční soustavy a obíhá kolem Slunce ve střední vzdálenosti 228 milionů kilometrů (o 78 milionů více než Země). Teploty na jeho povrchu kolísají mezi -5 a -87 °C. Své přízvisko "rudá planeta" získal díky oxidům železa, které pokrývají jeho povrch. Na pólech Marsu se ale nachází led - vědci z NASA spočítali, že kdyby roztála jen jeho jižní polární čepička, stačilo by to na zatopení celé planety jedenáct metrů hlubokým oceánem.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Brazilská vláda chce, aby ji výrobci cigaret odškodnili za léčbu nemocí

Ilustrační snímek

Brazilská vláda chce, aby velké tabákové společnosti přispívaly na léčbu nemocí spojených s kouřením. Tabákové...

Mayová přežila další pokus o sesazení z čela konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019)

V Londýně se ve středu v podvečer sešel výbor britských konzervativních poslanců, v rámci dalšího pokusu o sesazení...

Rakousko má obměněnou vládu, zasednou v ní nestraničtí experti

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě členy...

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz