Ochrnutý Francouz dostane znovu umělou výživu, rozhodl odvolací soud

  • 142
Francouzský odvolací soud v pondělí nařídil lékařům z nemocnice v Remeši, aby opět začali uměle vyživovat muže, který je od roku 2008 ve vegetativním stavu. Vincenta Lamberta po šestileté soudní při, která rozdělila jeho rodinu i francouzské veřejné mínění, odpojili od výživy ráno. Lambertova rodina si ale vynutila její opětovné zavedení.

Vincent Lambert byl od dopravní nehody ve vegetativním stavu a podle lékařů nevnímal své okolí. Lékařský tým z nemocnice v Remeši po pětiletých marných pokusech o jakékoli zlepšení v roce 2013 doporučil jeho odpojení od přístrojů zajišťujících umělou výživu. 

Zatímco manželka Rachel s tím souhlasila, rodiče a další příbuzní byli proti. Obrátili se proto na justici a případ v roce 2015 rozhodoval i soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten ponechal v platnosti dřívější soudní verdikt povolující přerušení výživy. Advokáti příbuzných se poté neúspěšně obrátili na prezidenta Emmanuela Macrona.

Lékaři v remešské nemocnici v pondělí 20. května zahájili Lambertovo odpojování od přístrojů a začali mu podávat silná sedativa. Agentura AFP dopoledne uvedla, že by měl bez výživy zůstat na živu několik dní, nejvýše týden. V pondělí večer ovšem pařížský odvolací soud rozhodl, že Lambert musí opět dostávat umělou výživu.

Před nemocnicí se v neděli shromáždily asi dvě stovky příbuzných a dalších odpůrců lékařského rozhodnutí, většinou vyznavačů katolické víry. Hlasitě dávali najevo nesouhlas s ukončením Lambertova života, na něj podle nich lékaři nemají právo. Silně věřící Lambertova matka Viviane označila lékaře za „monstra“ a „nacisty“.

Vegetativní stav

U lidí trpících takzvaným apalickým syndromem fungují všechny kmenové reflexy. Postižený normálně dýchá, bije mu srdce a dokonce se zdá, že očima sleduje okolí.

Pacient ovšem ve skutečnosti nic nevnímá. Občas se může zasmát nebo rozplakat, nikoli však v reakci na nějaký vnější podnět. Jelikož nepřijímá jídlo ani tekutiny, jeho život závisí na lékařských přístrojích.

Manželka Rachel, která spolu s několika dalšími příbuznými po doporučení lékařů s odpojením od přístrojů souhlasila, médiím řekla, že by její muž „nikdy nechtěl přežívat v tomto stavu“.

Francouzský zákon z roku 2005 zakazuje aktivní eutanazii, ale umožňuje za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný.

Lambertovi rodiče již před čtyřmi lety zveřejnili video, které podle nich dokazuje, že syn reagoval na jejich hlasy. Podle lékařů jsou však záběry záměrně manipulativní a žádnou reakci neprokazují.

Do případu se vložil i výbor OSN pro práva lidí s postiženími, který vyzval francouzskou vládu, aby zabránila Lambertovu odpojení od přístrojů, než jeho stav zhodnotí další experti. Ministerstvo zdravotnictví však konstatovalo, že všechny soudy potvrdily právo lékařů na přerušení výživy a rozhodnutí je nezvratné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video